Emniyet Kemeri
Harf:
a - b - c - d - e - f - g - h - i - j - k - l - m - n - o - p - r - s - t - u - y - x - w - z
Emniyet Kemeri
Yapılan araştırmalar; emniyet kemerinin her yıl gerçekleşen kazalarda binlerce insanın hayatını kurtardığını ortaya koyuyor. Yıllardır komik mazeretler uydurarak, emniyet kemeri kullanmamak için direnen ve hatta yanında seyahat edenlere de “Ne gerek var” diyenler yazımızı dikkatle okusun.

Aslında emniyet kemerinin işlevi oldukça basit. Ani bir frende sizin aracınızın camından dışarı fırlamanızı veya gösterge tablosuna daha yakından (!) bakmanızı engellemek; başka bir deyişle, aracınızla ani fren yaptığınızda emniyet kemerinin de size fren yaptırması. Buna neden mi ihtiyaç duyuyoruz? Cevap basit: Temel fizik kurallarından biri olan eylemsizlik. Kısaca eylemsizlik konusunu açıklayalım. Aracınızla 50 km/s ile seyrederken, siz de koltuğunuzda 50 km/s hızla gidiyorsunuz. Fren yaptığınızda aracınızın hızı 30 km/s’ye düşüyor; fakat vücudunuz 50 km/s ile hareket etmeye devam ediyor. İşte tam burada emniyet kemeri sizi kavrayarak hızınızı 30 km/s’ye indiriyor.

Ani bir durumda durum daha vahim hale geliyor. Aniden durmak zorunda kalındığında ya da çarpışma anında, aracınız 1 saniyeden kısa bir sürede, seyrettiğiniz hızdan 0 km/s’ye düşüyor, yani duruyor. Hatta sağa ya da sola savrularak başka bir yere de çarpabiliyor. Böyle bir durum, eğer emniyet kemeriniz bağlı değilse, aracınız içinde, boş portakal kasasındaki tek portakal gibi, bir o yana bir bu yana, kasadan dışarı fırlayıncaya kadar çalkalanırsınız. Araştırmaların da kanıtladığı üzere, emniyet kemeri takılı olan kişilerin, kemer takmayanlara göre, ciddi kazalardan oldukça az yaralanmayla kurtuldukları biliniyor.

Sıkı örgülü, özel bir kumaştan yapılan emniyet kemeri, neredeyse hiç esnemeyerek, fren anında kilit mekanizması sayesinde sizi olduğunuz yerde tutma işlevini başarı ile yerine getirir. Aslında ilk icat edildiğinde, sadece 2 noktadan bağlantı imkanı sunan emniyet kemerleri günümüz modern otomobillerinde 3 noktadan bağlantılı. Bir parçası omuz vücudu çapraz olarak geçen, diğer parçası da göbek altından vücudu saran kemer, koltuğunuzun iç tarafındaki kemer bağlantı noktasına bağlanıyor. Tipik bir emniyet kemeri sisteminde, kemerin ileri doğru hareketini engelleyen bir kilit mekanizması ve kemerin gergin durmasını sağlayan retraktör (geri sardırıcı) makara sistemi bulunur. Geri sardırma işlemini yerine getiren retraktör ise kemerin hareket ettiği yönün tersine gerilme sağlayan bir spiral yaydan oluşur. Modern sistemlerde, fren anında ekstra gerilme sağlamak amacı ile elektromekanik bir geriye doğru sarma sistemi kullanılıyor. Gergili emniyet kemeri denilen bu sistemler, fren anında yolcunun koltuktan olduğu kadar az ayrılmasını sağlayarak güvenli bir mesafede yolcuların koltukta sabit kalmasını sağlıyor. Retraktör ve kilitleme mekanizması, aracınız ani durması veya ani freniyle ya da kemerin ileri doğru ani bir hareketi ile devreye girer. Aracın ani durması ile harekete geçen sistem, ucunda ağırlık olan bir sarkaçtan oluşan sistemdir. Aracınızın ani durması ile ileri doğru hareket eden ağırlık, tersi yönde hareket eden kilidi makara sistemine dahil ederek, kemerin hareketini durdurur. Kemerin hareket hızına duyarlı olarak çalışan sistem ise merkezkaç kuvvetinin etkisi ile çalışan dişli sistemdir. Merkezkaç etkisi ile çalışan sistemin işlevi, emniyet kemerinin dönüş hızı ile doğru orantılı olarak gelişir. Kemer, makarayı yavaş döndürürse, kilit mekanizması sabit kalarak kilitleme işlemini yapmıyor; fakat kemer hızlı hareket ederse yani siz kemere yüklenerek ileri doğru hızla hareket ederseniz, merkezkaç etkisi ile yukarı doğru itilen küçük bir mil sistemi kilitleyerek hareketi durdurur.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Klima
Otomobil kliması bir şömine kadar performanslı olabilir mi? Ya da bir buzdolabı kadar soğuk hava üretebilir mi? Günümüzde geliştirilen yeni iklimlendirme teknolojilerle ile otomobillerin içinde de dört mevsimi aynı anda yaşamak mümkün.Otomobil..