Emniyet kemeri hakkında doğru bilinen yanlışlar
Harf:
a - b - c - d - e - f - g - h - i - j - k - l - m - n - o - p - r - s - t - u - y - x - w - z
Emniyet kemeri hakkında doğru bilinen yanlışlar
• Emniyet kemerim takılı olduğu halde hareket edebiliyorum, o zaman emniyet kemeri bir işe yaramıyor. (Yanlış)

Emniyet kemerleri, kullanan kişinin hareketlerini tamamen kısıtlamayacak şekilde tasarlanmıştır. Sadece ani durma veya savrulma anında kişinin tüm hareketini durdurur ve kişiyi olduğu yerde sabitler.

• Emniyet kemeri, beni yanmakta ya da batmakta olan bir aracın içinde sıkışıp kalmana neden olur. (Yanlış)

Eğer emniyet kemeri takılı olmadan bir kazaya karışsanız ve ağır yaralanmasanız bile darbeyi ilk olarak başımız alacağı için birkaç dakikalık bir baygınlık geçirebilirsiniz. Bu birkaç dakika, kendinde olan ve emniyet kemeri takılı olduğu için yara almamış birinin yanan veya batan bir araçtan çıkması için yeterli olur. Baygın kişinin böyle bir şansı hiç olmayabilir.

• Sadece kısa bir mesafe yol katedeceğim, bu yüzden emniyet kemerini takmama gerek yok. (Yanlış)

Araştırmalar, bir araçla kat edilen günlük yolun yüzde 90’ının 30 km’nin, yüzde 64’ünün 8 km’nin altında olduğunu ve günlük kısa mesafe olarak ortalama 14 km yol katedildiğini belirtiyor, bir diğer bir araştırma ise meydana gelen kazaya karışanlardan en az bir tanesinin evinin veya işinin çok yakınında(2-3 km) bu kazaya karışmış olduğunu gösteriyor.

• Benim aracımda havayastığı var, bu yüzden benim emniyet kemeri takmama gerek yok. (Yanlış)

Havayastıkları, 3 noktalı emniyet kemerleri ile birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Emniyet kemeri kullanmadan havayastığı ile yüz yüze gelmek hafif bir kazada (normalde yara alınmayacak) bile tehlikeli darbelere ve yaralanmalara maruz kalmamıza neden olur. Emniyet kemeri olmadan havayastığı, katiliniz olabilir!
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
EBD - Electronic Brake-Force Distribution ( Elektronik fren gücü dağıtıcısı)
ABS ile birçok parçası ortak olan EBD sistemi, frenleme anında ön ve arka aks arasındaki basınç dağılımını yaparak, otomobil hangi yol durumunda olursa olsun savrulmadan yavaşlamasını sağlıyor. Ayrıca fren gücünde oluşabilecek azalma..