Farlar ve far sistemleri
Harf:
a - b - c - d - e - f - g - h - i - j - k - l - m - n - o - p - r - s - t - u - y - x - w - z
Farlar ve far sistemleri
Otomobil farlarının temel işlevi, insan gözünün objeleri göremeyeceği karanlık ortamları aydınlatarak; sürücülerin yolu ve objeleri görmesini, ayrıca diğer sürücüler tarafından fark edilmelerini sağlamaktır. Bir otomobilin ön kısmında; uzun ve kısa huzmeli farlar, sis farları, park farları ve bazı araçlarda özel amaçlı spotlar gibi birçok far sistemi mevcuttur.

Far menzili

Far menzili, farın görülebilirlik yoğunluğu olarak, desteklediği mesafeyi tarif için kullanılan normu oluşturuyor. Genellikle yoğunluğun, yolun sol tarafındaki far için 1 lux olduğu nokta, limit kabul ediliyor.

Farın geometrik menzili

Geometrik menzil, farın aydınlatma yüzeyinin aydınlık-karanlık sınırındaki dikey pozisyonunu ölçeklendirmek için kullanılıyor. Kısa huzmeli farın yüzde 10’luk veya 10 cm’lik aydınlatma yüzeyi yol üzerindeki alan olarak 10 metreye denk geliyor.

Far reflektörünün odaksal uzaklığı

Geleneksel far reflektörleri ve diğer otomobil aydınlatma sistemlerinin yapısı paraboliktir. Odak uzaklığı, farın iç kubbesi ile farın aydınlatma merkezi arasındaki uzaklığı temsil eder. Bu uzaklık minimum 15 mm, maksimum 40 mm olmalıdır.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Emniyet kemeri hakkında doğru bilinen yanlışlar
• Emniyet kemerim takılı olduğu halde hareket edebiliyorum, o zaman emniyet kemeri bir işe yaramıyor. (Yanlış)Emniyet kemerleri, kullanan kişinin hareketlerini tamamen kısıtlamayacak şekilde tasarlanmıştır. Sadece ani durma veya savrulma..