Havayastıkları
Harf:
a - b - c - d - e - f - g - h - i - j - k - l - m - n - o - p - r - s - t - u - y - x - w - z
Havayastıkları
En önemli pasif güvenlik sistemlerinden biri olan havayastıkları, günümüzde otomobillerin vazgeçilmez güvenlik donanımlarından biri oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında savaş uçaklarında denenen ve iniş/çarpışma yardımcı ünitesi olarak tasarlanan havayastığı, ilk kez 1973 yılında ticari olarak bir otomobilde kullanılmaya başlandı.

Havayastıkları, ilerleyen teknoloji ile birlikte otomobiller içindeki sayılarını da arttırak sürücünün yanı sıra yolcuların da güvenli seyahat etmelerini sağlıyor. Havayastıklarının sayısı bazı otomobillerde 9 adete kadar çıkabiliyor. Yeni teknolojilerle birlikte, sürücü ve yolcu havayastıklarının yanı sıra artık otomobillerde; yan havayastıkları, sağ ve sol perde havayastıkları ve diz havayastıkları bulunuyor.

Havayastıkları da tıpkı emniyet kemerleri gibi, bir kaza anında yaralanmamızı önlüyor ve çarpışma esnasında oluşan darbe enerjisinin güvenli bir şekilde emilmesini sağlıyor. Havayastıkları, koruma görevlerini yerine getirmek için üç temel parçaya ihtiyaç duyuyor. Bunlardan ilkini havayastığının kendisini oluşturan ince naylon malzeme oluşturuyor. Diğer bir temel unsur ise havayastığını aktive eden sensörler. Havayastığının şişmesini sağlayan ve kimyasal tozlardan oluşan sistem ise son temel parçayı oluşturuyor.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
EBD - Electronic Brake-Force Distribution ( Elektronik fren gücü dağıtıcısı)
ABS ile birçok parçası ortak olan EBD sistemi, frenleme anında ön ve arka aks arasındaki basınç dağılımını yaparak, otomobil hangi yol durumunda olursa olsun savrulmadan yavaşlamasını sağlıyor. Ayrıca fren gücünde oluşabilecek azalma..