Soğutucu madde
Harf:
a - b - c - d - e - f - g - h - i - j - k - l - m - n - o - p - r - s - t - u - y - x - w - z
Soğutucu madde
Çok yakın bir zamana kadar otomobil klima sistemlerinde soğutucu madde olarak sadece Freon R12 yani CFC–12 kloroflorokarbon (kısaca R12) kullanılıyordu. Kloroflorokarbonun ozon tabakasını tahrip ettiği ve sera etkisi ile sıcaklık artışlarına neden olduğu ilk olarak 1974 yılında ortaya atılmış ve günümüzde de kesinlik kazanmış durumda. Yapılan araştırmalara göre, insan organizmasını, bitki ve su ortamlarını güneşten yayılan ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korumak ve yeryüzünün ısıl dengesine katkıda bulunmak şeklinde özetlenecek iki ana görevi olan atmosferin ozon tabakasının tahribinde otomobil klima sistemlerinde kullanılan Freon-R12’nin payının yüzde 20 dolayında olduğu görüldü ve bu nedenle yeni bir soğutucu madde arayışı gündeme geldi.

Devletler ve sivil örgütler düzeyindeki görüşmeler sonucunda, Freon-R12’nin kullanılmasına belirli bir program dahilinde son verilmesi ve yerine, ticari adıyla Foran-R134a bilinen HCF-134a hidroflorokarbonun (kısaca R134a) kullanılmasına karar verildi.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Yağmur sensörü
Yakın geçmişimizde otomobil üreticileri ya silecekleri tamamen ortadan kaldıracak ya da sürücüyü sileceği kontrol etme ve yönetme derdinden kurtaracak sistemler geliştirmeye çalıştılar. Bu sistemlerden en önemlisi, sileceklerin yağmura..