"Çakma" Rolls Royce'a dava olasılığı..
"Çakma" Rolls Royce'a dava olasılığı..

Geely firmasının Shangai Otomobil Fuar'ında tanıttığı son prototipi Geely GE (Geely Excellence) , Rolls Royce Phantom'a olan benzerliği ile şakınlık yarattı.

Geely GE modeli olarak tanıtılan prototip otomobil RR Phantom modeline her detayda benziyor. Daha önce popüler otomobileri ve en uç olarak Ferrari'yi taklit eden Çinlilerin bu "cesareti" otomotiv basın tarafından "enteresan" olarak nitelendirildi. Geely firması otomobili "Klasiğin yeniden icadı" sloganıyla tanıtıyor ancak kaput üzerindeki kanatlı maskot, RR'un değişmez ön pancuru ve otomobilin "nevi şahsına münhasır" profline kadar her detay klasiğin kopyalandığını akla getiriyor.

Rols Royce kanadı ise serinkanlılığını korumakla beraber bu konuda uluslararası hukuki girişimler dahil bir çok önlem almayı düşündüğün açıkladı. Phantom'un sekizde biri fiyata benzer opsiyonlarla donatılmış bir otomobilin RR imajına vereceği zararın büyük olacağına dikkat çeken uzmanlar,Rolls Royce yönetiminin her ne kadar artık Almanya'da da olsa eski Beatle John Lennon'un satın alıp 1960'lı yılların psychedelic/ pop kültürüne uygun olarak çiçekli,böcekli boyattığı otomobilini dahi geri almak için ciddi hukuki savaş verdiklerini düşünerek bu konda bir mahkemeyi kesin görüyorlar.

Otoplato'nun yorumu ise bu otomobilin asla yollara çıkmayacağı ancak Geely Firmasının Shangai fuarında hedeflediği halkla ilişkiler hedefine şimdiden ulaştığı yolunda.

Toplam okunma: 6269
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Hız sensörleri
ABS, hız sensörleri sayesinde lastiğin ne kadar hızla döndüğünü sürekli gözetim altında tutarak, olası ani bir frende oluşturması gereken fren gücünü ve bu gücü uygulayacağı frekansı belirliyor.