‘Hurda’ primi kalkındırdı
‘Hurda’  primi kalkındırdı
Almanya’da hükümetin eski araçları değiştirmek için verdiği hurda primi otomobile olan talebi arttırdı.

Almanya’da eski aracını verip yerine yeni araç alan kişilere verilen 2500 Euro’luk devlet desteği otomobil satıcıları arasında heyecan yaratırken; küçük arabalara olan ilgiyi arttırdı. Otomobil üretimindeki düşüş; Almanya, Japonya ve Amerika ve diğer büyük otomobil üreticisi ülkelerde ayırdedici bir ekonomik engele dönüştü. Credit Suisse’nin raporuna göre; sektördeki kriz, 2008’in 4. çeyreğinde gayri safi milli ürünlerde yüzde 0.6’lık bir düşüşe sebep oldu.

BMW , Daimler ve diğer araba üreticilerinin ihracatı küresel durgunluktan darbe aldığında Almanya’daki otomobil endüstrisi, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 17 daha az üretim yaptı.

2500 euro’luk devlet teşviğini almak için en az 9 yıl kullanılmış hurda araçların 1 yaşından yeni bir arabayla değiştirilmesi gerekiyor. Teşvik için şimdiye kadar 134.000 kişi başvurduğu Almanya’daki talep günde ortalama 7000 kişinin başvurusuyla artmaya devam ediyor.

Hurda priminin belirtileri bazı Almanları sevindiriyor. Berlin’de bir Volkswagen satıcısı olan Ceyhun Tan, bu durumun ‘piyasalarda büyük bir canlılık’ olduğunu ifade etti. Bu sayede şubat ayı satışlarının bir yıl önceye göre iki üç kat arttığını söyleyen Tan, müşterilerinin çoğunun; hurda otomobilleri 2. El piyasasında daha az para eden yaşı ilerlemiş kişiler olduğunu ifade etti.

Piyasadaki diğer sektörler de bu durumdan yararlanma yoluna gitti. Elektronik perakendecisi Media Markt, şubat ayı içinde bilgisayar alıcılarının eski bilgisayarlarını 100 euro’ya almayı teklif etti. Ayrıca Almanya’nın kuzeydoğusundaki dişçiler, hastalarına eğer sağlık nedenlerinden dolayı gerek görülüp yeni diş yaptırırlarsa eski kusurlu dişlerini 100 euro’ya alacaklarını belirtti.
Hurda primi Almanya’daki küçük otomobil üreticilerinden en çok Volkswagen ve Opel’i; yabancı üreticilerden ise en çok Dacia, Fiat SpA gibi markaları yükseltti.
Toplam okunma: 10079
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Basınç pompası
Basınç pompası; valfin son aşamada basıncı kademeli olarak serbest bırakması sonucunda oluşan boşluğu doldurarak, gerekli basıncın sürekli olmasını sağlar.