Ajan 007’den temiz 1964 Aston Martin DB5!!!
Ajan 007’den  temiz 1964 Aston Martin DB5!!!

Gelmiş geçmiş en meşhur aktör otomobillerden biri, James Bond’un 1964 model Aston Martin DB5’i ,geçtiğimiz günlerde 1963 Ferrari 250 GTO’nun satışıyla gündeme gelen RM Auctions tarafından açık artırmaya çıkarılacak.

Açık artırma 27 Ekim’de Londra’da gerçekleşecek. 007’nin orijinal Aston’unun 5 milyon doların üstünde bir fiyata satılması bekleniyor.Üstelik filmi izleyenler, bu otomobilin fabrika çıkışı bir Aston Martin DB5’den farklı, bir ajanın ihtiyaç duyacağı özelliklerle donatıldığını da bilir. Bu özellikler arasında makineli tüfekler, kurşun geçirmez kalkan, izleme cihazı, döner plaka levhaları, çıkarılabilir tavan paneli, yağ püskürtücü, çivi boşaltıcı ve duman perdesi bulunuyor. Bu özelliklerin hepsi merkez kol dayanağındaki anahtarlarla kolaylıkla kontrol edilebiliyor!

Ajan 007, DB5’i o kadar beğenmiş olmalı ki, bu otomobilin ardından DBS, V8 Vantage Volante, V12 Vanquish, DBS V12 ve yine DB5 olmak üzere 6 farklı Aston Martin kullandı.

Şimdi biraz da James Bond ile daha da ünlenen bu asil markadan ve DB5’in hikayesinden bahsedelim. Otomobil ve sürat tutkunu İngiliz tüccar Lionel Martin 1913 yılında kendi otomobilini üretmeye karar verdi.Tasarım çalışmaları sırasında isim arayışına giren Martin’e, Londra yakınlarında yer alan Aston Hills yardımcı oldu ve ilk Aston Martin’ler 1914’de üretildi.

Kısa sürede yarışlardaki başarılarıyla adını duyuran Aston Martin, Kraliyet Ailesi’nin de beğenisini kazanan saygın bir otomobil markası haline geldi.Aston Martin 1947 yılında el değiştirerek traktör üreticisi olan David Brown’a satıldı. David Brown (DB) Serisi günümüze kadar üretilmeye devam ederken bu modellerin en popüleri DB5 olacaktı.Aston Martin DB4’ün yerine üretilmeye başlayan DB5 Serisi; geniş ve uzun karoseri, aerodinamik tasarımı, geniş çaplı lastikleri ve güçlü motoruyla öncekilerden farklıydı. Aston Martin DB5’in tasarımı Tadek Marek tarafından yapıldı ve bu aracın tamamı markanın kendi tesislerinde üretildi. 1964 yılında üretimine başlanan Aston Martin DB5’te 4.0 lt’lik 6 silindirli motor, 4 ve 5 ileri manuel ya da 5 kademeli otomatik şanzımanla birlikte görev yapıyordu. DB5, bağımsız süspansiyonu sayesinde konforlu bir iç mekanı ve başarılı sürüş özellikleri sunan lüks bir otomobildi. DB5’in ön ve arka tekerleklerinde diskli frenler görev yapıyordu. Aston Martin’in iç mekanında sadece otomobil için özel olarak yetiştirilen hayvanların derileri kullanılıyordu.


Bu özellik, Aston Martin, Rolls Royce ve Bentley gibi markalarda kullanıyordu. Aston Martin’in koltukları ve döşemeleri özel dikiş makinesinde özenle dikiliyordu. İlk başta çok fazla seçeneğe sahip olmayan DB5’in sahipleri bu aracın performansının yetersiz olmasından şikayetçi oldular. Aston Martin yine 1964 yılında iki farklı DB5’in üretimine başladı. Daha fazla performans sunan DB5 Vantage’de 325 HP gücündesıralı 6 silindirli motor görev yaparken üçlü weber karbüratöre sahip olan bu araç 240 km/s’ye ulaşabiliyordu. Diğer DB5 de cabrio olan Drophead idi. Böylece İngiliz marka, müşterilerine daha fazla seçenek sunuyordu. Elektrikli camların aşırı hızlı hareket etmesi dikkat çekici bir özellikti. Aston Martin, sahipleri için araçlarına alışana kadar eldivenle kullanmalarını öneriyordu. Tüm Aston Martin’lerde olduğu gibi DB5’in de içinde bulunan kül tablası, tuşlar ve havalandırma ızgaraları plastik yerine alüminyum alaşımından yapılmıştı. Yani Aston Martin’in içinde plastik parçaya rastlanmıyordu. Tüm Aston Martin’ler gibi DB5’in de tamamı el işçiliğiyle üretildi. Üretim hattından çıkan her araç üzerine en son parçayı monte eden teknik personelin adının yazılması geleneğini de sürdürüyordu.

Toplam 1020 adet üretilen Aston Martin DB5, tasarımıyla, mekanik özellikleriyle ve iç mekan kalitesiyle bugün bile aranan bir otomobil olurken James Bond ile birlikte rol aldığı filmler onun ününü daha da arttırdı. Avrupa’da düzenlenen açık artırmalarda 1.000.000 Euro’luk bedellerle satılan bu araç klasik otomobil tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alırken özel sipariş üzerine üretilen modellere Avrupa ve Amerika’dakiotomobil müzelerinde rastlamak mümkün.

Toplam okunma: 8258
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
VTEC’in doğuşu ve gelişimi
Honda motosikletlerinde kullandığı sistemi geliştirerek külbütör kontrollü ve hidrolik pistonlu VTEC sistemini 90’li yıllarda NSX modeli ile duyurdu. Honda, VTEC sistemi ile yarış otomobillerinde kullanılan supap zamanlamaları ile standart..