BMW'den Farklı Zevklere Uygun İki Yeni Elektrikli!
BMW'den Farklı Zevklere Uygun İki Yeni Elektrikli!

Alman üretici BMW,daha önce haberini yaptığımız BMW i serisinin ilk iki modelini Frankfurt Motor Show öncesi basına tanıttı.

BMW’nin yeni elektrikli otomobilleri i3 ve i8, şuan için birer konsept olarak karşımıza çıksa da, firmanın yeni çevreci felsefesinin ilk meyveleri olarak dikkat çekiyor.

BMW i3

Yaklaşık 5-6 ay evvel boy gösteren MegaCity konseptinin üretilebilir versiyonu olan BMW i3, önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacak.

BMW i3’ün hafif şasesi ve gövdesi,özel olarak geliştirilen alüminyum ve karbon fiber –sıkıştırılmış plastik kombinasyonuyla üretilmiş. Aracın hareket etmesini sağlayan tüm donanımlar, ön tarafa yerleştirildiği için, diğer BMW modellerinde aracın ortasından geçen şaft tüneli de ortadan kalkıyor. Aracın sağı ile solu arasında engel gibi duran, özellikle arka tarafta konforu kısıtlayan şaft tünelinin ortadan kalkmasıyla BMW, eski Amerikan otomobillerinde görülen tek parça koltuk dizaynını i3 ile yeniden getirmiş. Katlanabilir tek parça ön ve arka koltukları ile 4 kişinin rahatça seyahat edebileceği i3’ün bagaj hacmi ise 200 litreye kadar çıkıyor.

BMW i3’ün hafifletilmiş şasesinin altında elektrik motorunun yanısıra, bataryalar, süspansiyon sistemi ve diğer aktarma organları da minimum yer kaplayacak şekilde sıkıştırılmış. Lityum-ion şarj edilebilir bataryalar bagaj kısmının hemen altında konulurken, elektrik motoru da arka aksın hemen üzerine monte edilmiş. BMW’nin arkadan itişli elektriklisi 170 beygirlik motoru sayesinde 0’dan 100km/h’e 8 saniyenin altında bir sürede ulaşabiliyor. Ancak bataryaların verimli kullanılabilmesi için otomobilin maksimum hızı 150km/h olarak belirlenmiş.

BMW i8

BMW’nin arkadan itişli elektrikli hatchback modeli i3 sizin tarzınızı yansıtmıyorsa, daha sportif ve agresif bir elektrikli otomobil arıyorsanız yeni i8 tam size göre.

Tamamen elektrik enerjisiyle çalışan i3’den farklı olarak hybrid olarak üretilecek yeni BMW i8’in elektrik motoruna, 220 beygir güç üreten 1.5 litre hacimli 3 silindirli benzinli bir motor eşlik ediyor. Elektrikli motor ile benzinli motorun kombinasyonun en güzel örneklerinden biri olacak olan BMW i8, 0’dan 100 km/h hıza 5 saniyenin altında bir sürede ulaşabiliyor. BMW’nin elektrikli performans otomobilinin 100 kilometredeki yakıt tüketimi ise 3 litreye kadar düşüyor.

Toplam okunma: 8452
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
DBC - Dynamic Brake Control (Dinamik fren kontrolü)
Dinamik fren kontrolü, acil frenlerde; fren sistemine uygulanacak fren gücünün etkin bir şekilde arttırılması ve fren süresinin azalmasını yardımcı olmak için, DSC’nin (Dinamik Denge Kontrolü) hidrolik sisteminin bir parçası ve ABS’ye..