DeTOMASO PANTERA , GERÇEK HİBRİD DİYE BUNA DENİR.
DeTOMASO PANTERA , GERÇEK HİBRİD DİYE BUNA DENİR.


Günümüzün gözdesi çevre ve ekonomi odaklı Hibridleri boşverin. Melez anlamında kullanılan bu sözcük iki güç kaynağından dönüşümlü olarak enerji elde edilmesi anlamında kullanılıyor. Ama bizler melez dendiği zaman iki ırkın birleşimini anlayarak büyüdük. Yani bir Türk ile bir Amerikalı'ınıın evliliğinden doğan çocuklara melez denirdi,Alexandre Dumas ,Victor Hugo veya Michel Zevaco'nun kitaplarında Latin melezler öne çıkardı. İşte bizler otomobilde bu tanımla en güzel Avrupalı tasarımların yüksek hacim,tork ve güç veren Amerikan motorlarıyla hayata geçirilmesiyle tanıştık. Bunlar arasında Shelby Cobra, Facel Vega, Monteverdi, Iso Grifo ve tabii De Tomasolar vardı. Bunlar sonuna kadar Esmeralda veya daha güncel olan Hale Berry kıvamında otomobillerdi. Tutku ve hayranlık hissettirirlerdi

İşte bahsedeceğimiz bunlardan biri. De Tomaso

1959’da Modena’da Maserati takımının pilotu olan Arjantinli Alejandro De Tomaso, kendi yarış otomobilini üretme ihtiyacını hissedip De Tomaso’yu kurar.De Tomaso’nun,Arjantin bayrağının renkleri üzerinde, atları işaretlemek için kullanılan demir çubuklu logosu Alejandro’nun hayatında,anavatanı Arjantin’in ve yetiştiği çiftlik yaşamının önemini açıkça gösteriyor.1966 yılında üretilen İtalyan Giugiaro’nun agresif tasarımı Mangusta ile adını duyuran fakat otomobilin özellikle yol tutuşundaki problemler nedeniyle yeterince başarıyı yakalayamayan De Tomaso ikinci modeli olan Pantera’yı 1971’de üretmeye başladı. Mangusta Ford motor kullanıyordu ve Ford şirketi motor sağlarken aynı zamanlarda üretilen AC Cobra’ya öncelik tanıyarak De Tomaso’nun üretiminin gecikmesine sebep olmuştu. Bu yüzden Alejandro De Tomaso’nun otomobilin ismini son dakikalarda dünyada kobra yılanını yiyen tek Hayvan olan Mongoose (Firavun Faresi) olarak değiştirdiği söylenir.

.

De Tomaso Mangusta

Eskiden gazetelerin verdiği veya çikletlerden çıkan otomobil kartlarında çıkan, devir/dakika değerleriyle diğer otomobillere fark atan De Tomaso’nun efsaneleşen modeli Pantera, 1971 yılında yollara çıktı. Meşhur Fiat 124 Spyder modelini de tasarlayan Tom Djaarda’nın kuşkusuz en beğendiği, sahiplendiği tasarımı, gelmiş geçmiş en iyi süper otomobillerden biri sayılan Pantera’dır. Otomobilin hatlarında ünlü İtalyanlar Lamborghini, Maserati ve Ferrari’den esintiler sezilir.

.

De Tomaso Pantera GTS

.

Üretiminde monokok gövde (tek kabuk), çelik şase kullanılan bu İtalyan Panterini güçlendirmek için ilk olarak 5.8L, 330 hp güç üreten bir V8 Ford motoru kullanıldı.275 km maksimum hıza ulaşan, 0’dan 100 kmye 5.5 sn gibi kısa bir sürede çıkan, GM’in Corvette’inin korkulu rüyası Pantera, artık Ford’un Amerika pazarına sürmek için sabırsızlandığı bir modeldi. 1972’de yine Ford’un ürettiği V8 Cleveland motoru, birkaç modifikasyonla birlikte Pantera’ya uygulandı. Geniş simsiyah tamponları ve 248 hp Cleveland motoruyla Pantera L ( lusso,lüks) ve 2 sene sonra daha fazla güç ve lüks donanımıyla Pantera GTS Amerikada görücüye çıktı. 1979 yilinda pistlere sürülen versiyonunda bulunan 5.8 litre hacimli turbo beslemeli motor 540 beygir gücündeydi, ancak sürücüsü Piers Courage’ın kazada ölmesi nedeniyle, De Tomaso aracı yarışlardan çekti. 1992 yılında çıkan Pantera 2 modelinde ise diğer modellerden farklı olarak 5 litre

hacminde, 305 hp gücünde bir V8 motor kullanılmıştır.

5500’ü Amerika’da olmak üzere 1992 yılına dek 7620 Pantera üretilmiştir. Herbie Monte Carlo’ya Gidiyor filminde 11 numaralı bir Pantera 2, 1974 yapımı 60 Saniye filminde sarı bir GTS rol almıştı. Yazar David Adler için Pantera tutkusu o kadar farklıydı ki, bu tutku onu De Tomaso Pantera adlı kitabı yazmaya itti.Mötley Crüe Grubunun solisti Vince Neil’in,arkadaşı Razzle’ın (Nicholas Dingley) ölümüne neden olduğu meşhur kazayı yaptığı otomobil de bir Pantera’ydı.Ancak Pantera’ların en meşhuru,Elvis Presley’in otomobilin çalışmadığı gün sinirlenip üzerine ateş ettiği THPSNE1954 şase numaralı Pantera’sı bugün Petersen Otomobil Müzesinde ziyaretçilerini bekliyor.

.

Toplam okunma: 17591
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
VTEC’in doğuşu ve gelişimi
Honda motosikletlerinde kullandığı sistemi geliştirerek külbütör kontrollü ve hidrolik pistonlu VTEC sistemini 90’li yıllarda NSX modeli ile duyurdu. Honda, VTEC sistemi ile yarış otomobillerinde kullanılan supap zamanlamaları ile standart..