Dünya'nın En Büyük Dizeli, Tam 2300 Ton!
Dünya'nın En Büyük Dizeli, Tam 2300 Ton!

Her alanda sanayi ve ticaret merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Çin’in en büyük rakiplerinden biri kuşkusuz Amerika. Deniz taşımacılığının büyük önem taşıdığı Amerika- Çin hattında ise ticareti hızlandırmak için, Dünya’nın en büyük ve en hızlı gemileri kullanılıyor.

Bu hatta çalışan 200,000 DWT kapasiteli bir geminin 31 knot hızla seyretmesi için kuşkusuz dev makineler kullanılması gerekiyor. Peki sizce bu makinelerin en büyüğü, Dünya’nın en büyük motoru kaç beygir gücündedir?

Daha önce Türkiye’de gemi makinesi üretimi yapan Sulzer firması ile Wärtsilä’nın ortak girişimi Wärtsilä-Sulzer RTA96-C tipi dizel motor, 109,000 beygir güç üreterek, Dünya’nın en güçlü motoru olma ünvanını elinde tutuyor. 2006 yılında Emma Mærsk’ün kalbi olarak görev alan RTA96-C, 2300 ton ağırlığında. 13,5 metre yüksekliğindeki makinenin boyu ise tam 27,5 metre. Yaklaşık 100 rpm devir hızıyla çalışan motorun silindirlerine her çevrimde 185 gram dizel püskürtülmesi gerekiyor.

Dünya’nın en büyük dizeli RTA96-C’den şuan okyanuslarda sadece 25 adet bulunuyor. Ancak Sulzer firması yeni inşaa edilecek gemiler için sipariş aldıklarını belirtti. Makine dairesinde bu dev dizeli bulunduran herhangi bir geminin Çin’den Los Angeles’a varış süresi ise diğer gemilerden neredeyse 4 gün daha kısa. Bu nedenle, hızın oldukça önemli olduğu bu güzergahta RTA96-C’nin tercih edilmesi kaçınılmaz oluyor.

Toplam okunma: 33168
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Farlar ve far sistemleri
Otomobil farlarının temel işlevi, insan gözünün objeleri göremeyeceği karanlık ortamları aydınlatarak; sürücülerin yolu ve objeleri görmesini, ayrıca diğer sürücüler tarafından fark edilmelerini sağlamaktır. Bir otomobilin ön kısmında;..