En kötüler ,en çirkinler ve karar veremediklerimiz..
En kötüler ,en çirkinler ve karar veremediklerimiz..

Internet’in sihirli dünyasında bilgi toplamak kolay ama bir o kadar da riskli. Her konuda bilgi var ama ne kadarının doğru olduğu aslında o bilgiyi bulanın konuya ne kadar yakın ve hakim olduğu ile ilgili. Tarih, Sağlık İstatistik, Spor , Müzik başta olmak üzere her konuda milyonlaraca belge ama yüzbinlerce de yanlış, palavra veya safsata dolaşıyor. Otomobil de bunlardan nasibini alıyor. Aynı konuda en az 4-5 farklı versiyonda bilgiye rastlamak mümkün. Örneğin “Dünya’nın en pahalı otomobilleri” yazarsanız en az dört beş farklı liste bulabilirsiniz. “Dünyanın en çok otomobil parçalanan filmi” derseniz de öyle. Bu yüzden bulduğunuz her bilgiyi ciddi bir süzgeçten geçirmekte ve kaynağı iyice anlamak da fayda var. Bu girişin sebebi bu yazının risk grubunda olması değil, bu yazının yazılması sırasında çok kapsamlı ve ciddi araştırma yapılmış olduğunu anlatmaktır. Çünkü bu yazı bugüne dek olduğu gibi güzel ,iyi ve çok istenen otomobillerden bahsetmiyor. Tam tersine firmaların da müşterilerin de unutmak istediği veya hala reddettiği asla büyümeyen çirkin ördek yavrularından dem vuruyor. Üç ayrı kategorimiz var.Birincisi “en kötüler”,ikincisi “en çirkinler” ve üçüncüsü ise “kararsız kalınanlar”. Kötü ve çirkinleri zaten damgasıyla anlıyorsunuz ama üçüncü kategori ise bir Leonard Cohen albümü gibi: Love and Hate Songs; yani aşk ve nefret şarkları gibi. Önemli kaynakların yaptığı ciddi araştırmalarda ciddi şekilde beğenilen bazı otomobillerin başka araştırmalarda nefret listelerine girmesi bu ilginç kategoriyi yaratanlar. Muradımız bugün çoğu üretilmeyen bu araçları da hatırlamak, asla bir karalama veya küçümseme değil. Bu utanç listelerine giren bazı markaların dünyayı değiştiren ve heyecanlandıran otomobilleri yapan firmalar olduğunu .İsmen örnek vermek gerekirse Mustang gibi bir ikon’un ikinci jenerasyonunun alay konusu olduğunu da bilmek gerekir… Şimdi bu yazıda sadece müşteriler ve sigorta şirketleri ve hatta şirketlere göre en kötülere bir bakalım ve iki üç satırde neden bu ünvanı hak ettiklerini de görelim.
1-Pontiac Aztek, (2001-2005) teknolojik olarak da, tasarım olarak da felaketin tanımı.Müşteriler de böyle düşündü..Bunu Bertone ve Pininfarina seviyesinde saygı gören ve Calibra, Cadillac Sixteen gibi otomobillerin tasarım lideri üstat Wayne Cherry'nin tasarladığına inanmak çok ama çok güç
Your browser may not support display of this image.
2- Trabant ,(1957-90) Doğu Alman rüyası.Birleşmeden sonra ise tam bir Kabus..BMW’nin Silecek motoruyla güçlendiği söylenen ve zamanında en çok sıra beklenen otomobil. Bu arada Trabi üç milyondan fazla sattı !
Your browser may not support display of this image.
3.Chevrolet Vega, (1970-77) GM’in orta boy bir otomobil yapma çabalarının eriyen aliminyum motor ve broşürde paslanmaya başlayan neticesi.Bir tanesini kullanmadan "güzel gözüküyormuş" demeyin...

Your browser may not support display of this image.
4-Ford Pinto,(1970-80) Ford’un Vega’ya destek otomobili. Arkasına futbol topu çarpsa infilak eden bir benzin deposu tasarımı ve paslanma problemleri zamanında Ford’u çok üzdü. Komedi filmlerinde sık sık dalga geçildi..

Your browser may not support display of this image.
5-AMC Gremlin, (1970-78) American Motors’un ağır ve sancılı intiharının araçlarından bir (Diğeri de Pacer’dı) çirkin ve kalitesiz özeti yeterlidir.
Your browser may not support display of this image.
6-Alfa Romeo Arna, (1983-87) Dünyanın en değerli ve prestijli markalarından birinin Nissan Cherry otomobile logosunu vermesiyle başlayan facia..Neron’un başlattığı Roma yangını Arnanın başlattığı Milano yangınından daha az zarar vermiştir.

Your browser may not support display of this image.
7- Yugo 55, (1978-08) Fiat’ın 1950‘li yıllar teknolojisini 1930’ların kalitesiyle üreten firma Yugo ismini kullandığı için Yugoslavya’nın bölündüğü söylenir..
Your browser may not support display of this image.
8- Mustang 2,(1974-78) Dünyanın en başarılı ve kült otomobilinin ismine kara çalan güçsüz, çirkin ve aciz kardeş. 2005 yılına kadar devam eden bir yanlışın "yürümeyen, durmayan , dönmeyen" başlangıcı.
Your browser may not support display of this image.
9- Jaguar X Type, (2001-08) Jaguar’ın yeni sahibi TATA’nın derhal durdurma kararı aldığı model. Titreşimi kesemediği için 4x4 olan, eski teknoloji Ford dizel motor ve sadece düz vites sunan 2 litre seçeneği ile dip yapan Klonlanmış hayvanat bahçesi kedisi de denebilir..
Your browser may not support display of this image.
10- Amphicar,(1961-68) Denizde ve yolda giden amfibik otomobil. Su alıyor ve paslanıyordu !. Yeterli mi?
Your browser may not support display of this image.

Daha sonraki yazıda "En çirkinler" de geliyor. .En Kötüler Galerimiz için tıklayınız.

Toplam okunma: 10960
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
SOHC
Single Over Head Cam kelimelerinin baş harflerinden oluşan üsten tek eksantrik sistemi, adından da anlaşılabileceği gibi silindir kapağında tek eksantrikten oluşuyor. Bu tarz eksantrik yapılarına daha çok, sıralı silindirli ve az supaplı..