FOTA'dan puanlamada değişiklik çağrısı
Formula 1 Takımlar Birliği (FOTA), dünya şampiyonası puanlama sisteminde acil değişiklik çağrısında bulundu.

Birlik, bugün Cenevre'de yapılan basın toplantısında Formula 1 puan sisteminin acilen değişmesi gerektiğini vurguladı. Öneriye göre, grand prix kazanma puanı 10'dan 12'ye yükselmesi, ikinci için 9 puan, üçüncü için ise 7 puan verilmesi öngörülüyor. Dördüncüden sekizinciye kadar olan puan sıralaması ise 5-4-3-2-1 olarak devam ediyor.

McLaren Takım Patronu Martin Whitmarsh "İzleyiciler yarış kazananları için daha fazla puan istiyorlar ve bizim önerimiz kazananlara daha büyük ödül vermek" dedi.

Bu teklif Bernie Ecclestone'un madalya sistemi önerisine alternatif olarak geliştirildi.

Bu arada FOTA'nın sportif düzenlemelerle ilgili istediği bir diğer acil değişiklik önerisi de, her araca konulan yakıt miktarının, yarıştan önce açıklanması oldu. Böylece grand prix'yi izleyenlerin yarışı daha kolay anlaması ve bilinçli olarak takip etmesi hedefleniyor.

FOTA'nın yaptığı önerilerin FIA Dünya Motor Sporları Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.
Toplam okunma: 3750
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Fren sistemlerinde kilometre taşları
1897 yılında üreticiler, araçları yavaşlatmak için elle ve kablo ile kontrol edilen basit fren sistemleri tasarladı.1901 yılında İngiliz mucit Frederick William Lanchester, disk freni icat etti.1920 yılında daha da hızlanan ve ağırlaşan..