Gaz pedalı takılırsa...Kural 1: Kesinlikle panik yok!
Gaz pedalı takılırsa...Kural 1: Kesinlikle panik yok!

Kullandığımız otomobiller binlerce parçanın bir arada çalıştığı, elektronik, mekanik ve hidrolik sistemlerden oluşur.

Hiç bir sistem yüzde 100 güvenilir değildir. Dönen her parça aşınır. Her ekipmanın ömrü vardır. Her unsurda hatalı tasarım, hatalı imalat veya malzeme sorunu çıkabilir.

Direksiyonun başına geçtiğimiz anda bütün bu gerçekleri bilerek yola çıkmamız bir çok problemi daha en başından bertaraf eder.

Toyota’larda yaşanan gaz pedalı takılması da bu tür bir problem.

Burada konudaki ticari, politik veya müşteri memnuniyeti gibi alanlara girmeden tek bir sorunun cevabını arıyoruz:

Gaz pedalı takılırsa ne yapmalıyız?

İngiltere’de faaliyet gösteren IAM-Institute of Advanced Motorists (İleri Sürücülük Enstitüsü) bu tür durumlarda nasıl davranılması gerektiği hakkında bir tavsiye hazırlamış.

1.Sakin olun...Panik yok..Paniğe gerek de yok.

2.Hemen fren pedalına sertçe basın. Normal kullanımızdan daha sert basmanız gerekebilir. Korkmayın basın.

3.Düz vitesli otomobillerde frene basarken debriyaja da basarak vitesi boşa alın. Otomatik vitesli otomobillerde vites kolunu “N” Neutral’a çekin.

4.Bu sırada otomobilinizi yolun sağına çekebilmek için gözünüzle boş bir çizgi kestirin.

5. Dörtlüleri yakın. (Modern otomobillerde acil fren anında otomatik yanıyorlar.) Kestirdiğiniz çizgiye doğru direksyonunuzu çevirin.

6.Tamamen durduğunuz anda kontağı kapatın.

IAM uzmanı Stephen Mead, “Sakin olun, gerçekten paniğe gerek yok” diyor. “İlginç bir şekilde, ortalama bir sürücü, gaz pedalı takıldığında frenlerin de çalışmadığını düşünüyor ama bu paniğin yol açtığı bir yanlış algılama”

“Frene sertçe basın, sonra da debriyaja. Böylece motorun gücünün tekerleklere gitmesine engel olursunuz. Otomatik viteslilerde, sürücü frene bastıktan sonra aracın vites değiştirecek bir tepki vermesini beklemeli ki bu ani frende çok çabuk olur, ondan sonra da vites kolunu “N” Neutral’a almalı.” Şeklide devam ediyor Mr. Mead.

Gaz pedalının takılması durumunda, motorun yüksek devirde çalışmasından dolayı büyük gürültü çıkar ancak Mead “Takılı bir gaz pedalı, çıkardığı ses kadar büyük bir facia değildir” diyor.

Konuyla ilgili olarak diğer otomobil kuruluşları da benzer tavsiyelerde bulunuyor. “Sakin ol, frene bas ve güvenli bir yer bularak dur.”

Çok nadir durumlarda başka şeyler de yapmak gerekebilir. Akılda tutulması gereken bir kaç şey daha var.

1.Frenler tutmazsa, otomobili durdurmak için el freni kullanın. Çıkan lastik sesi ve kokuya takılmayın.

2.Tekrarlayalım, vites boşa alındığında çok fazla motor sesi gelecek. Sorun yok. Yalnızca gürültü. Endişelenmeyin.

3.Hiç bir şey çalışmazsa, kontağı kapatmak işe yarayabilir. Ama sakın anahtarı yerinden çıkarmayın. “Dikkat, eğer anahtarı yerinden çıkarırsanız direksiyon kitlenir!” Kontağı kapattığınızda motor durur. Ancak bu durumda hidrolik direksiyon ve hidrolik fren desteklerinin çalışmayacağını unutmayın. Fren ve direksiyon için daha fazla güç kullanmalısınız. Tekrar ediyoruz bu seçeneği en sonunda ve artık hiç bir şey çalışmazsa son çare olarak kullanın...

Kazasız belasız yolculuklar dileklerimizle...

Toplam okunma: 15091
YORUMLAR ( 2 )
Her markada çeşitli geri çağıma (recall) ve servis (kampanyaları) sürekli oluyor. Kimi çok keyfekeder konularda kimi ise gerçekten önemli problemlerle ilgili. Burada önemli olan erken tespit, kullanıcıyı bilgilendirme ve hızlı çözüm. Burada zannediyorum bir miktar geciktiler ama neyseki çözüm belli ve harekete geçtiler. Biz kullanıcıların otomobil kullanırken uyanık olması ve beklenmedik problemlere hazırlıklı bulunması gerekiyor. Nihayetinde yukarıda yazıldığı gibi, çeşitli sistemlerden oluşan bir makina kullanıyoruz ve yüzde yüz hatsız çalışması mümkün değil.
09.02.2010 - 22:03
Kimse böyle bir durumla karşılaşmadan araçlar toplanır umarım, yoksa çok büyük facialara neden olabilir, makalede de belirttiğiniz gibi bir de panik durumu oluşursa gerçekten çok tehlikeli...
09.02.2010 - 10:29
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Eksantrik Mili
Motorun en önemli parçalarından biri olan eksantrik mili, silindirlere doğru zamanda istenilen miktarda hava girmesini ve atık gazın egzoza aktarılmasını sağlıyor.Otomobillerdeki motorları nefes alıp veren bir canlıya benzetebiliriz. Bu..