Her otomobil markasının bir hikayesi var. Bölüm 1: Alfa Romeo, Aston Martin Lagonda, Audi, BMW
Her otomobil markasının bir hikayesi var. Bölüm 1: Alfa Romeo, Aston Martin Lagonda, Audi, BMW

Tabii ki otomobilcilerin genç anne baba adayları gibi kitapçılardan alabileceği bir “İsimler Kılavuzu” yok.

Ayrıca nasıl her ailenin, ne olursa olsun yeni doğan bebeklerine koyacakları hiç bir ismi beğenmeyecek bir müşkülpesent kayınvalidesi varsa otomobilcilerin de karşısında değişik kültürlere sahip farklı düşünen milyarlarca müşterisi var.

Bu yüzden aşağı yukarı her detayı yıllar önceden tasarlanmış, düşünülmüş bir çok model neredeyse tasarım süreci uzunluğunda bir zaman boyunca isimsiz kalabilir.

Tabii hiç biri eski Türk hikayesindeki “Boğaç Han” örneğinde olduğu gibi hayata isimsiz başlayıp ta ki bir Boğayı elleriyle altedene kadar öyle yaşamaz.

Dünya'da çok sevdikleri varlıklara isim koyma konusunda Tekneciler ve Atçıları ayrı tutmak gerekir. Bu iki grubun da sevgileri ve kültürleri sanki yat ve taylarının isimlerine yansır. Geçilmez İngiliz tayı “Karayel” veya Sayın Rahmi Koç’un yelkenlilerine verdiği “Nazenin” bu sevgiyle ve inançla verilmiş güzel örnekler değil mi?

Otomobilcilere gelince, bu ekibin bu kadar başarılı olduğunu söylemek pek kolay değil.

En azından dünyanın Petrol ve Silahtan sonra en sert endüstrisinde de zaten bu kadar duygu veya incelik beklemek hele endüstrinin kökenlerine dönersek pek te olası değil.

Ancak bütün otomobilcilerin de Ali,Mustafa,Hamza gibi standart ve tekdüze isimler vererek idare etmediğini burada da çok şık ve enteresan örnekler olduğunun altını çizmemiz gerek.

Öncelikle bazı genellemeler var. Örneğin kendi isimlerini Marka yapan en büyük gruplar: "Darracq, Opel ,Talbot, Ford, Citroen, Renault, Chrysler, Bugatti, Porsche, Lancia, Maserati,Ferrari,Toyoda, De Tomaso, Lamborghini,Dodge ,McLaren" bunlardan bazıları.

İsimlerini başka bir isimle birleştirenler grubu var: "Rolls Royce, Aston Martin, Alfa Romeo, Mercedes Benz" gibi.

"Lincoln, Cadillac, Pontiac, Chevrolet" gibi tarihi veya başka önemli kişiliklerin, yerlerin, objelerin isimlerini taşıyanlar var.

Bir de kısaltmalar grubu var "BMW, FIAT, DKW, TVR,MG" örneklerinde olduğu gibi.

En başlarda sadece bir otomobil üretirken işler tüm bu aile veya kişiler için iyi gitmiş olabilir ama daha sonra gelişen modeller ve ayrılan sınıflar, artan rakamlar özellikle model isimlerini bulmak konusunda tüm otomobilcileri oldukça zorlamaya başlamış.

Yeni bir yazı dizisiyle sizlere otomobil markalarını anlatacağız. Markaların isimleri nereden gelmiş, nasıl ortaya çıkmışlar?

Başlayalım.

ALFA ROMEO

ALFA , Anonima Lombarda Fabbrica Automobili , yani Lombardiya Anonim Otomobil Fabrikası zor duruma düşüp Mühendis Nicola Romeo tarafından satın alınınca Nicola soyadını da markaya vermiş ve adı Alfa Romeo olmuş.

Alfa Romeo kendisine Lombardiya'nın başşehri olan Milano kentinin amblemini sembol olarak seçmiş.

Logo Milano için önemli iki figürün bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış.

Birincisi Milano'ya musallat olan ve Visconti ailesi lideri tarafından öldürülen yılandır. Bu yılanın resmi Visconti'leri onurlandırmak için kalkan süsü olarak verilmiş.

İkincisi, aynı ailenin Haçlı seferlerine katılımlarını temsil eden ve maiyetlerindeki Giovanni De Rio’nun Kudüs surlarına diktiği ilk Haçlı bayrağı da simgeleyen Kırmızı beyaz haç figürü.

Bu yılanın ağzındaki kişinin Milano'nun veya Hristiyanlığın düşmanlarını yani bir anlamda Müslümanları temsil ettiği söylense de bu konuda hiçbir resmi kayıt yoktur veya pek dillendirilmez.

Alfa Romeo logosu daha sonra dönem dönem Milano ismini, yarış zaferlerini simgeleyen çelenkleri de taşıdı ama en sonunda bugün kullanılan sade halini aldı ve hala piyasadaki en görkemli logolardan biri.

Umarız bu yazıdan sonra birileri gidip logoyu mahkemeye vermez malum geçen yıl İnter takımı Haçlı forma yüzünden epey eleştirilmişti.

ASTON MARTIN LAGONDA

Lionel Martin bir Singer otomobille Aston Hill tırmanma yarışını kazandıktan sonra kurduğu şirketi Aston Martin adıyla tescilletti.

Daha sonra şirketi alan David Brown markayı yeni yeri olan Lagonda ile takviye etmekle yetindi ancak modellere kendi isminin başharfleri olan DB kısaltmasını vermeye başladı .

Bu gelenek hala sürdürülmektedir sadece daha güçlü modellere üstün anlamında VANTAGE ve üstü açılanlara “uçmak” anlamında VOLANTE eklenir.

Bunun haricinde cetvelle çizilmiş bir LAGONDA modeli araya sıkışmıştır ama nedense Tüm fanatik Aston’cular bu otomobili unutmak isterler…

AUDI

August Horsch kendi otomobil şirketini sattıktan sonra aynı ismi kullanmak istemişti ancak bu kanunen mümkün olmayınca Latince Horsch yani Dinle/Duy anlamında olan Audi ismini kullanmaya başladı.

Aynı Horsch 1937 yılında Orijinal Horsch,Audi,DKW ve Wanderer markalarının birleşmesiyle oluşan Auto Union firmasınd da kurucu oldu.

Audi'nin bugün kullandığı 4 daireli amblem de bu birliği temsil eder.

İkinci dünya savaşından sonra bu dört markadan sadece DKW ayakta kalır. Audi muhteşem bir geri dönüş yapar. DKW İSE Volkswagen tarafından yutulur ve kaybolur.

BMW

Bawarian Motor Werke yani Bavyera motor fabrikasının başharflerinden oluşan bu isim şu an dünyanın en prestijli ve karlı otomobil üreticilerinden biri.

BMW nin logosu uçak motoru ürettikleri zaman kullandıkları pervanelerin mavi gökyüzünde dönüşünü simgeler ancak BMW nin içinden çıktığı RAPP şirketinin Bavyera renkleri olan mavi beyazı yuvarlak bir şekilde kullandığı logo bugünkü BMW Logosuna çok benzer.

BMW tipik bir mühendis şirketi olarak otomobillerinde numara ve harf kodları kullanıyor. X,Z,M 1,2,3,5,7,8 harflerini harmanlayarak ve sonlarına veya başlarına da motor hacimleri ekleyerek bugün bir çok BMW modelini tanımlamamız mümkün.

BMW’nin tarih içindeki en önemli özelliği lisans alarak ürettiği ilk otomobil olan Austin Seven’ın iznini aldığı şirketin yani Austin Rover’ın sonradan sahibi olması. (ve bedavaya geri vermesi…)

Marka isimlerinin hikayelerine devam edeceğiz...

Toplam okunma: 12799
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Klima
Otomobil kliması bir şömine kadar performanslı olabilir mi? Ya da bir buzdolabı kadar soğuk hava üretebilir mi? Günümüzde geliştirilen yeni iklimlendirme teknolojilerle ile otomobillerin içinde de dört mevsimi aynı anda yaşamak mümkün.Otomobil..