Land Rover, Yeni 9 İleri Otomatik Şanzımanı ile Cenevre’de
Land Rover, Yeni 9 İleri Otomatik Şanzımanı ile Cenevre’de

İngiliz üretici Land Rover, gelecek hafta kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda, yeni 9 ileri otomatik şanzımanını ziyaretçilerle buluşturacak. Özellikle kara ve deniz taşıtlarının aktarma organları ve yardımcı makinelerinin üretiminde uzman konumunda olan ZF firmasının geliştirdiği yeni ZF 9HP modeli, Land Rover’ın tüm modellerinde sunulacak.

ZF 9HP, Land Rover araçlarda şuan kullanılan 6 ileri otomatik şanzımandan daha fazla dişliye sahip olmasına rağmen, 7.5 kg daha hafif olma özelliğiyle şaşırtıyor. Ayrıca yeni şanzıman, eskisinden sadece 6 mm daha uzun.

İngiliz üretici, dişli sayısının artırılması yakıt tüketiminde gözle görülür bir düşüş olduğunu ve buna bağlı olarak düşük CO2 salınımı elde ettiklerini belirtiyor. Ayrıca firma yetkilileri, bu yeni teknoloji sayesinde, ani hızlanmalarda daha seri ve konforlu vites değişimi avantajlarını yakaladıklarını da vurguladılar.

Yeni ZF 9HP’nin bir diğer özelliği ise geliştirilen yazılım sayesinde, sürücünün tarzını anında algılayıp, buna yanıt verebiliyor olması.

Land Rover’ın yeni teknolojisi hakkında detaylı bilgi Cenevre’de açıklanacak.

Toplam okunma: 4450
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
DOHC
Double Over Head Cam, kelimelerinin baş harflerinden oluşan üsten çift eksantrikli yapı, tek silindir sırasında iki eksantriğin bulunmasından oluşur. Bu tarz eksantrik mili yapısı, çok supaplı sıralı ve V yapılı motorlarda kullanılıyor...