May May May.. Maybach Exelero yolda görüldü.
May May May.. Maybach Exelero yolda görüldü.

Mayıs 2005'te Fulda lastikleri ve Maybach ortak girişimiyle üretilen Maybach 57 Exelero tipik olarak Almanya'nın lüks otomobil başkenti Düsseldorf sokaklarında boy gösterdi ve tekrar heyecan yarattı. Pforzheim Politeknik okulunun ulaşım tasarımı bölümündeki öğrenciler arasında düzenlenen bir yarışma sonucu ortaya çıkan bu tasarım Sindelfingen’deki Maybach tasarım bölümünde son şeklini almış ve Torino’da Stola atölyelerinde bir Maybach 57 üzerine üretilmişti.

Üretilmişti derken bu otomobilin bir konsept otomobil olmadığını sadece bir adet üretilmiş gerçek bir dev coupe olduğunu eklememiz gerekiyor.

Otomobil Nardo pistindeki testlerde 2.6 tonluk ağırlığına rağmen 4.4 saniyede 100 km hızlanmasını sağlayıp 218 mil yani saatte 352 km.lik bir maksimum hıza erişmişti. Bu devi bu noktalara ulaştıran güç kaynağı ise standart 550 beygir üreten V12 makinanın 700 beygir ve 738 nm tork üretecek şekilde modifiye edilmesiyle elde edilmiş.

Son derece lüks ve pahalı malzemelerden üretildiğini zaten tahmin ettiğiniz Exelero için bir fiyat biçilmiş değil, plakalı ve 5 yıldır -100 km.de 50 litrelik yakıt tüketimi haricinde, problemsiz kullanılır durumda olmasına rağmen üretimi de düşünülmüyor.

Toplam okunma: 21311
YORUMLAR ( 2 )
Maybach şimdi gerçekten satılacak yeni bir coupe yapıyormuş. Ama herhalde ona da yetişecek para bizde asla olmayacak.neyse seneye yılbaşına belki :)
06.01.2010 - 23:51
:D çok güzel bir araba keşke benim olsa :D
06.01.2010 - 13:02
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Valfler
ABS, ilişkili olduğu her frene valflerle bağlanır. Valfler çalışırken üç farklı işlevi yerine getirir; İlk aşamada, açık olan valf uygulanan basıncı direkt olarak frenlere iletir İkinci aşamada, fren hattını bloke eden valf, fren..