Plastik Bu Kez Oto Camlarının Tahtına Aday!
Plastik Bu Kez Oto Camlarının Tahtına Aday!

Plastik, her alanda olduğu gibi otomotiv endüstrisinde de söz sahibi olmaya başladı. Basit mekanik araçlar olmaktan çıkıp, teknolojik yeniliklerle donatılan günümüz otomobilleri, hem maliyeti düşürmek, hem de ağırlıktan kazanmak adına plastikten imal edilen parçalarla hayat buluyor.

Kaporta sacının bile yerini alan plastik, bu kez otomobil camlarının tahtına aday. İlk olarak, 2007 yılında Hyundai ve GE Plastics tarafından ortak olarak geliştirilen Hyundai QarmaQ, cama alternatif olarak polikarbonatların kullanılabileceğini göstermişti.

Bu kez tekrar gündeme gelen araştırmalar hakkında konuşan Sabic Innovative Plastics yöneticisi Venkatakrish Umamaheswaran, Çinli ve Hintli otomobil üreticilerinin öncülük yapması doğrultusunda Amerikalı ve Avrupalı üreticilerin de cam yerine plastik malzeme kullanmaya başlayacağını vurguluyor.

GE Plastics firmasını satın alan Sabic ( Saudi Basic Industries Corporation), otomotiv sektöründeki çalışmalarını Bayer MaterialScience ile ortak kurdukları Exatec firmasıyla yürütüyor. Polikarbonatları geliştirerek, camdan daha parlak ve pürüzsüz bir madde elde eden Sabic mühendisleri, hafiflik nedeniyle yakıt tüketiminin düşürülebileceğini ve UV ışınları önleyen yapısı sayesinde plastiğin ısıtma ve soğutma giderlerini de azaltacağını iddia ediyor.

Toplam okunma: 6984
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Uzun huzmeli farlar
Uzun huzmeli far geliştirilirken, kısa huzmeli farlar ile açısal olarak entegre çalışması planlanmıştır. Uzun huzmeli farların yolun daha ilerisindeki objeleri görünür hale getirmesinin mantığı, aydınlatma ışık kaynağının, odak..