Tüm zamanların en beğenilen arabası Citroen DS
Tüm zamanların en beğenilen arabası Citroen DS
Kısa süre önce ünlü araba tasarımcılarının oluşturduğu bir jüri, tüm zamanların en iyisi olduğunu düşündükleri arabalar için oy kullandı. Ferrari markası genel olarak en çok oyu toplarken; Citroen DS oylamada birinci oldu.

Citroen DS, bir heykeltraşın elinden çıkmışı andıran dış görünüşüne aldığı övgüyle birlikte teknik bir başyapıt olarak görüldü. Hidrolik süspansiyonu ve direksiyonu, şaşırtıcı debriyaj ve fren hissi (günümüzün arabalarıyla kıyaslandığında); arabanın teknik harikası ve tamircilerin korkulu rüyası olarak ün kazanmasına yardım etti. Dış görünümü İtalyan heykeltraş Flaminio Bertoni tarafından tasarlanan araba çok geçmeden bir klasik haline geldi.

Classic&Sports;Car dergisi oylama için; aralarında ünlü tasarımcılar Ian Callum, Gordon Murray, Peter Stevens ve Giorgetto Giugiaro’nun olduğu jüri heyetini bir araya getirdi. Tasarımcılardan, kendi favorileri olan 3 arabayı oylamaları ve en gurur duydukları çalışmalarından bir tanesini aday göstermeleri istendi.

Gordon Murray’in, McLaren F1’i seçtiği oylamada Ian Callum Jaguar XF’yi seçerek oldukça şaşırttı.

Classic&Sports Cars dergisi en çok oy alandan itibaren adayların listesini yayınladı. Oldukça geniş olan listedeki ilk 10 ise şöyle;

1. Citroen DS
2. Jaguar XK120
3. Ferrari 275GTB
4. Cord 810/812
5. Ferrari 250GT Lusso
6. Ferrari 250 GT Short-wheelbase
7. Jaguar E-type
8. Lamborghini Miura
9. Lotus Elan
10. Lotus Elite (1957)
Toplam okunma: 8923
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Soğutucu madde
Çok yakın bir zamana kadar otomobil klima sistemlerinde soğutucu madde olarak sadece Freon R12 yani CFC–12 kloroflorokarbon (kısaca R12) kullanılıyordu. Kloroflorokarbonun ozon tabakasını tahrip ettiği ve sera etkisi ile sıcaklık artışlarına..