DINO,Standartların dışında bir Ferrari?
DINO,Standartların dışında bir Ferrari?


Dino Standartların dışında bir Ferrari mi, yoksa standartları yeniden belirleyen bir test labortauvarı mı?
.
.
1950li yıllarda Enzo Ferrari’nin iyi bir mühendis olan oğlu Alfredo Ferrari ve efsane Vittorio Jano, Enzo Ferrari’yi küçük hacimli V6 yada V8 motorlu, uygun maliyetli bir yarış otomobili üretmeye ikna etmişti. 24 yaşında bir kas rahatsızlığı nedeniyle ölen Alfredo veya aile içindeki lakabıyla Dino hiç göremediği bu V6 motorun babası sayılıyordu .


Alfredo Ferrari,Vittorio Jano ve Enzo Ferrari
.
Aile ilişkileri çok zayıf olmasına rağmen kaybettiği oğluna aşırı düşkün olan Enzo bu motoru bir yarış otomobilinde kullanmak istediğinde en az 500 otomobillik bir homologasyon (tip onayı) şartıyla karşılaşınca Fiat ile işbirliği yaparak Fiat’a Bir coupe ve
spider’dan oluşan Dino serisini ürettirdi böylece bu bürokratik engeli aşmış oldu.
.
FIAT DINO SPIDER VE COUPE
.
Bunun başarısıyla beraber Pininfarina stüdyolarında çizilen ortadan motorlu yepyeni tasarıma da oğlunun anısına "Dino" markasını vererek 206 GT’leri 1968 yılında üretmeye başladı. Ferrari isminin hiç kullanılmadığı bu otomobilin amblemi de diğer Ferrarilerden farklıydı. Şaha kalkmış at yerine, sadece Alfredo (Dino) Ferrari’nin el yazısından stilize edilmiş Dino markası kullanılmıştı.
.
.
Dino inanılmaz başarılı bir otomobil oldu ve Pininfarina stili de Ferrari’ye tam olarak bu otomobille yerleşerek yavaş yavaş özellikle diğer tasarım devi Bertone’yi bu markadan uzaklaştırmaya başladı.
.
.
Ferrarinin ilk kez motoru ortada konumladırdığı, arkadan çekişli bu otomobil, 2.0 litre hacimli, 160 hp güç üreten V6 bir motora sahipti . Motor Fiat tarafından üretilmişti . 4 tekerlek bağımsız süspansiyon sistemi aracın yol tutuşunu ve performasını önemli derecede arttırıyordu. Sergio Pininfarina imzası taşıyan çekici tasarımı, keskin Ferrari hatlarından farklı izler taşımaktaydı ve sadece 890 kg. boş ağırlığı vardı. . 1965 yılında konsept olarak fuarlara giren bu tasarım Ford’un yarattığı en hızlı ve yarışlardaki en başarılı arabası, Ferrari’nin baş belası Ford GT40’a da ilham kaynağı olmuştur.
.
.
1969 yılında ise daha güçlü bir versiyon isteklerine Ferrari 2.4 litre 195 beygirlik 246 GT modeli’ile cevap verdi. 246 GT 2ye ek olarak da targa tavan seçeneğini sunan GTS yani spider versiyonu da ekledi ancak bu kez otomobil Aliminyum değil çelik gövde ile üretilmişti ki bu da otomobile daha güçlü motora karşın 200 kg ağırlık eklemişti. Yine de her iki versiyon Dino rahatlıkla saatte 235 km. sürate erişip 6-7 saniye aralığında 100 Km hıza ulaşabiliyorlarken yol tutumları ve dengeleriyle inanılmaz kayif veren otomobiller olmuşlardı.
.
.
Dino’ların hemen hemen tümüne sahipleri Ferrari markalamasını ve şahlanan at amblemini ekletmiş ve piyasada artık bu otomobiller Ferrari Dino olarak anılmaya başladığı için Ferrari‘de pes edip daha sonra yapılan ve hiç sevilmeyen Bertone çizgili 308 itibariyle Ferrari Dino markalamasına geçmişti. 206 versiyonu sadece 152 adet olmak üzere toplam 3919 adet üretilen Dino bugün klasik piyasasının en değerli otomobillerinden birisidir. Ferrari’nin tüm tasarım ve teknik bakış açısını değiştiren bu seriye Enzo’nun oğlunun ismini verecek kadar da inandığını mı yoksa Ferrari ismini başarısızlığa karşı , ne olur ne olmaz diye korumak refleksiyle mi davrandığı asla bilinemeyecek .Çünkü Enzo Ferrari’yi kendi dahil kimse çözememiştir. Ama gerçek olan şu ki Ferrari bu otomobilde birçok anlamda standartlarının dışına çıkmış olsa da, heyecan verici sesinden ve Ferrari direksiyonuna oturmanın verdiği o mükemmel histen hiçbirşey kaybetmemiş tam tersine yepyeni bir dünyaya adım atmıştır. Bugün bu dünyaya erişebilmenin fiyatı yaklaşık 100.000 ila 200.000 Euro’dan başlamakta..

Toplam okunma: 13084
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Çarpışmanın algılanması
Seyir halinde olan bir otomobil, çoğunlukla önden olsa da, her açıdan darbe alabilir. Hatta bir yere çarpmadan aracın kontrolünün kaybedilmesiyle takla atmak da olasılıklar dahilindedir. Böyle durumlarda hangi havayastıklarının aktive olacağına..