Ford GT40 veya Ferrari'nin baş belası...
Ford GT40 veya Ferrari'nin baş belası...

1964 ve 69 yılları arasında üretilen Ford GT 40 Gelmiş geçmiş en başarılı ve kişiye göre değişebilmesine rağmen çoğunluğa göre en güzel yarış otomobilerinden biridir. İsmini yerden sadece 40 inç yani 101 cm. yüksek olmasından almıştır. Çok başarılı bir yarış tarihçesi olan GT40 bugün 250.000 pound gibi inanılmaz rakamlardan başlayan fiyatlara el değiştirmektedir. Bu başarıların tabiii en önemlisi 1966-1969 yıllarında dört kez üst üste kazanılan Le Mans 24 saat yarışları olmuştur.
Asıl ilginç olan özelliği ise neden ve nasıl üretildiğidir. 1963 Yılında çok ciddi bir mali krize düşen Ferrari iflastan kurtulmak için çıkış yolları ararken Ford ile satış görüşmelerine başlar, Henry Ford 2 ve Enzo Ferrari son aşamaya kadar anlaşırlar ve imzalar atılır, artık Ferrari Ford’un olmuştur. Son anda Enzo bu anlaşmanın Scuderia’yı yani yarış takımının yönetimini kapsamadığını anlayıp anlamadıklarını sorar. Ford’un cevabı ise tüm birimlerin onların eline geçtiğini dolayısıyla yarış takımının da onların yönetiminde olduğudur. Örneğin Amerika’daki İndianapolis 500 yarışına giremeyecektir. Bunun üzerine Ferrari sözleşmeleri yırtar ve Ford ekibine kapıyı gösterir. İşte bu çıkış sırasında Ford’un yanındaki heyete “Para pul sormayın, bana en kısa zamanda bu kendini beğenmiş …… …..’nun otomobillerini rezil edecek bir yarış otomobili yapın” dediği söylenir.
Gerçekten de bir yıl sonra son beş yılın galibi Ferrari karşısında çok dişli bir rakip bulacaktır. Lola Şasi, Ford Motor, Colloti diferansiyelli bir canavar. Bu otomobilin LeMans’a katılışının ilk yılında süspansiyon ve vites aralıkları problemleri kesin bir başarıyı engeller ve Ferrari altıncı üst üste zaferine ulaşır ama 1966 yılında modifiye edilmiş 4.7 (289cu.) Mustang Hi.Po motorlu Ford GT değil GT’ler 1-2-3 yaparak dünyanın bu en prestijli yarışını hem kazanan hem de bunu dört kez üst üste tekrarlayan ilk ve son Amerikan otomobili olmayı başarır. Ferrari’nin bu dört yılında en büyük kabusu Ford GT40 olmuştur. Ford o kadar kuvvetlidir ki, son saat içinde yarışı nasıl bir resimle bitireceklerinin planın yapmaya daha çok vakit ayırırlar.
LeMANS 24 SAAT ZAFERLERİ
YIL TİP PİLOTLAR TOPLAM MESAFE, ORT.HIZ (KM)
1966 Mk II Chris Amon, Bruce McLaren 4843.09 - 201.80
1967 Mk II Dan Gurney, A. J. Foyt 5232.90 - 218.03
1968 Mk I Pedro Rodríguez, Lucien Bianchi 4452.88 - 185.54
1969 Mk I Jacky Ickx, Jackie Oliver 4997.88 - 208.25
Bu efsanevi otomobil pistlerde fırtına gibi eserken biraz da merakla üretilen yol otomobilleri showroomlarda müşteri beklemekte ve satılamamaktaydı. Sayısı 29 adet olarak belirtilen bu yol versiyonlarının çoğunu Ford’un üst düzey yöneticileri zorla almıştı. Fiyatlar ise 5000 dolar civarında idi. Normal kullanımda hararet yapan, inmesi binmesi zor olan, hiçbir lüksü olmayan bu otomobiller o zaman bir ceza gibi algılanmasına rağmen bazı yöneticiler kendilerine zorla satılan bu otomobilleri birkaç yıl saklayarak müthiş paralar kazanmışlardı. Bazılarını ise hala kafalarını duvarlara vurdukları söylenir.
Gücü yaklaşık 800 beygire yükseltilen, 908 kilo ağırlığındaki GT40, Beş gelişim modeli olarak üretildi ama 1 ve 2 jenerasyonun başarısı asla tekrarlanamadı. Buna karşılık Ticari başarısı felaket olan otomobil 3. jenerasyon da yapılan başarılı ama kısıtlı sayıda üretilen yol versiyonu serisiyle çok sükse yaptı ama sadece özel siparişler aldı. Ünlü orkestra şefi Herbert Von Karajan, İran Şahı Rıza Pehlevi , Wilson Fittipaldi, Claude Nahum GT40 yol versiyonlarına sahip olan çok mutlu azınlıktan birkaç isimdir. Daha sonar bu otomobilin bir çok firma tarafından devam replikaları yapılmış ve AC Cobra’dan sonra en çok taklit edilen otomobil olmuştur ki, bu Cobra’nın da yaşadığı bir ticari çelişkidir. Ölümünden sonra değeri anlaşılan sanatçılar gibi gibi bir duygu olsa gerek.. Ford ise bu olayı dikkatle izledikten sonra GT40’ın 45. Yılında Ford GT olarak bir anı serisi üretti ama bu kez anı serisi sadece yol versiyonu olarak üretildi ve çok lüks denilebilirdi. Ayrıca ana modelden belki 30 kat fazla üretilip çok başarılı bir grafik yakaladı. İlk günden beri başarılı olan GT 40’a yapılan bu bir tür saygı gösterisi bir anda zamanında yapılan tüm motorsporları masraflarını da geri ödeyen bir olay oldu. 4500 adet üretilen yeni GT’den Türkiyede sadece bir adet var.

Toplam okunma: 18265
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Halojen
Halojen ampulHalojen ampulün içinde, halojen, iodin, bromine ve diğer gaz karışımları bulunuyor. Ampuldeki bulunan tungsten filaman, üzerinden akım geçmesi sonucunda ısınarak ışık veriyor. Bu esnada filamanın ısısı 3000 ºC, ampulün..