Her otomobil markasının bir hikayesi var. Bölüm 2: Chrysler, Citroen, Daihatsu, DeLorean
Her otomobil markasının bir hikayesi var. Bölüm 2: Chrysler, Citroen, Daihatsu, DeLorean

Otomobil markalarının hikayelerine Chrysler, Citroen, Daihatsu ve DeLorean'la devam ediyoruz...

CHRYSLER (Dodge,Chrysler,DeSoto,Fargo,Imperial,Plymouth,Valiant)

Walter Chrysler tarafından kurulan firma, Chalmers şirketinin üzerine inşa edilmişti.

Yeni şirket kurulduktan sonra Chrysler, DeSoto markasını çıkarttı. Markaya Amerikaya ilk gelen İspanyol kaşiflerden Hernando DeSoto’nun ismi verildi.

Horace ve John Dodge kardeşlerin Dodge şirketi Chrysler şemsiyesinin altına çekildi; bu aynı zamanda Dodge kamyonları ile eş üretim yapan Fargo’nun da doğuşu oldu.

Fargo ismi tamamen Western bir yaklaşımla “yorulmadan gitme” anlamındadır. Fargo Türkiye'de hala sevilen bir markadır.

Chrysler, Lincoln ve Cadillac ile savaşmak için Imperial markasını yaratır.

Bu mükemmel otomobiller iki kuvvetli rakip karşısında belki savaşı kazanamadılar ama yaşadıkları 6-7 yıl içinde dünyanın çok önemli kişilerinin kullandığı bir marka olmayı başardılar.

Chrysler ayrıca Amerika'ya ilk gelen göçmenlerin ayrıldığı limanlardan ve gemilerden birinin ismi olan Plymouth markasını ve önemli bir spor aile markası olan Valiant’ı da yarattı.

Muscle car akımının Dodge Charger, Challenger, Plymouth Duster, Superbee, Barracuda gibi modelleri ile öncülerinden olan Chrysler ayrıca bu otomobillerde kullandığı Hemispheric pistonlu “Hemi” motorlarla da otomobil tarhindeki yerni almıştır.

Tabii MPV olarak adlandırılan Minivan sınıfının da Dodge markasıyla Chrysler tarafından yaratıldığını da not etmek gerekir.

Chrysler'in en başarılı operasyonlarından biri de MOtor PARts (MOPAR) yani motor parçaları şirketi olmuştur.

Willys Chalmers şirketinden aldıkları Jeep hala en prestijli Chrysler markalarından birisidir. Jeep’in hikayesini kendi içinde anlatacağız.

CITROEN

Limon İngilizler tarafından kötü otomobillere verilen bir isimdir.

Özellikle içi seni dışı beni yakar anlamında kullanılır.

İngilizler bu yüzden Citron yani fransızca Limon kelimesini Citroen için kullanmayı pek severler ama ismini kurucusu Andre Citroen’den alan marka, İngilizlerin bir anlamda öncülerinden olduğu otomobil endüstrisinde hayal bile edemeyecekleri yeniliklere ve başarılara attığı imzalarla tanınır.

Andre Citroen Hollanda yahudisi bir ailenin çocuğuydu ve Paris’e göç etmişlerdi.

Politeknik mezunu Citroen, ordu için dişli üreten bir fabrikanın sahibi olmuştu ama savaştan sonra iş kalmamıştı bu yüzden otomobil işine başladı.

Logosunda eskiden ürettiği dişlilerin birbirine geçmesini simgeleyen çoğu kişinin çavuş rütbesi veya kanat zannettiği tasarımı kullandı.

DAIHATSU

Daihatsu ismi Japon alfabesinde kullanılan Kanjin yani Çin alfabesi kökenli sembollerden bir olan Dai’nin Osaka’yı temsilen kullanılması ve motor üretimi anlamına gelen hatsudoki seizo kelimesinin kısaltmasından oluşturulmuştur.

Osaka Motor Üretimi anlamına geliyor denilebilir.

DeLOREAN

Marka, General Motors’un Pontiac bölümünün başarılı ve en haşarı yöneticilerinden John Z.DeLorean’ın hayallerinin ve General Motors’un hatalarını yüzüne vurma hırsının eseridir.

John Z., Volvo-Renault motor, Lotus şase, martı kanatlı kapılar ve boyasız paslanmaz çelikten imal edilen gövdeyle bir rüya otomobili yaratmaya soyunmuştu.

Ancak mali sıkıntılar yüzünden bu proje battı.

Geride gerçekten bir dahinin yanyana getirebileceği detaylarla dolu klasik bir otomobil kaldı.

Anlaşılacaği üzere bu projede ürettiği otomobile kendi soyadını vermiş hatta modelini de DeLorean Motor Cars kısaltması olan DMC 12 koymuştu.

Otomobil markalarının hikayelerine devam edeceğiz.

Toplam okunma: 10331
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Gergi sistemi
Gergi sistemleri ise, ilk modellerde mekanik çalışan sistemler olarak üretiliyordu. Daha sonraları, elektromekanik, elektrik mıknatıslı ve gaz etkili sistemler şeklinde gelişti. Payroteknik sistemler olarak adlandırılan gaz etkili sistemler,..