Maserati Ghibli: Mahşerin dördüncü atlısı veya KIBLE.
Maserati Ghibli: Mahşerin dördüncü atlısı veya KIBLE.

Gelmiş geçmiş en iyi otomobil tasarımcılarından bir olan Giorgetto Giugiaro’ya en iyi tasarımının hangisi olduğu sorulduğunda en iyi zamanının Torino'daki Ghia stüdyolarında çalıştığı (1666-1968) yıllar olduğunu dolayısıyla en beğendiği tasarımlarını bu arada başardığını söylemiştir. Bu yıllarda, kendisinin en başarılı ve fark yaratan otomobil tasarımları arasında ismini Afrika'da Sahra çölünden esen ılık bir rüzgârdan alan Maserati Ghibli’de bulunmaktadır. Aslında Arapça olan Ghibli’nin birebir sözlük anlamı bildiğimiz Kıble ‘dir

Maserati Ghibli Coupe, İtalyan üretici Maserati tarafından ilk olarak 1966-1973 ve daha sonra tekrar 1992-1997 yıllarında, adı Maserati Ghibli II olmak üzere farklı zamanda üretilmiştir.

Bu yazımızda size 1966-1973 yılları arasında üretilen ilk jenerasyon ve gerçek klasik Maserati Ghibli den bahsedeceğiz. Böylece 1960 lı yılların sonu ve 1970 lerin ortasında GT piyasasında fırtınalar estiren "mahşerin dört atlısı" olarak da anabileceğimiz Maserati Ghibli, Ferrari Daytona, Iso Grifo ve Lamborghini Miura'dan oluşan dörtlünün de hepsini klasikler bölümünde incelemiş olacağız.

İlk Ghibli GT 1967 yılında piyasaya sürüldü. Aracı kalbinde ön tarafına yerleştirilmiş 4.7 litre, 330 beygir (250 KW) ç üreten V8 , dört ekzantrikli efsanevi Maserati motoru vardı. Ghibli, bu sayede 6.6 saniyede 0-60 mil’e ( 96 km) hızlanabilmekte ve 248km’ye kadar maksimum sürat vermekteydi. Ghibli buna karşılık bazı testlerde 267 km süratlere kadar çıkan çok potansiyelli bir otomobildi. Ghibli 5 ileri düz veya 3 ileri otomatik şanjman tercihleriyle piyasaya çıkmıştı. Dört disk fren o günlerde en önemli otomobillerde bile az görülen bir çözüm olarak Ghibli’de standarttı ve frenlemesi otomobilin en kuvvetli yönlerinden biriydi. Maserati araca iki ayrı kapaktan doldurulabilinen iki tane benzin deposu koymuştu . Bu yüksek benzin tüketiminin verdiği kısa aralıklarla bölünen seyahatlere karşı tam bir zengin çözümüydü. Bu daha sonra Jaguar XJ serisinde de kullanılan bir çözüm oldu. Ghibli, açılabilen ön farları, deri döşemesi ve hafif alaşımlı tekerlekleri ve garip sayılabilecek egzos çıkışlarıyla çok güzel bir otomobildi. Ama tamamen el yapısı olan otomobilin özellikle şase ve gövde bağlantılarının ince işçiliği ve karmaşıklığı ufak kazalardan sonra bile önemli işçilik problemleri yaratabiliyordu

Ghibli üretidiği yıllarda ’li yıllarda satışlarda en büyük iki rakibi Ferrari Daytona ve Lamborghini Miura’yı daha pahalı olmasına rağmen açık ara geçerek zamanının en popüler süper otomobili olmuştur.

Bahsettiğimiz gibi ,otomobilin çelik gövdesi ve köpek balığından esinlenerek yapılması ile ünlenen tasarımı Giorgetto Giugiaro tarafından yapılmıştı. O yıllarda Ghia stüdyoları için otomobil tasarlayan Giugiaro, daha sonra ItalDesign isimli kendi kurduğu firmanın yönetici ortağı olmuştur. (1969-1997)

Sayıca oldukça az üretilen Ghibli Spyder (Cabriolet) ise üretime 1969 yılında girmiştir. Üstü isteğe göre hem manuel hem de elektrikli kumandayla açılan Ghibli Spyder’ın sayısı Coupe’nin üretim sayısı ile kıyaslandığında neredeyse yüzde onu kadardır. Motoru biraz daha güçlü olan 4.9 litrelik Ghibli SS (Beygir gücü 335) ise 1970 yılında piyasaya sürülmüştü. Bu çok daha kıymetli bir otomobil olmuştu denilebilir. Ghiblinin üretimi 1973 yılında durdurulmuş ve1974 yılında ise yerini Bertone Grup tarafından tasarlanan Maserati Khamsin’e bırakmıştır.

Sonuç olarak Maserati Ghibli adı altında;1149 adet Coupe, 125 adet Spyder ve sadece 25 adet Spyder SS modeli üretilmiştir. Günümüzde Ghibli fiyatları 4.7 GT coupe, 4.9 SS ,GT Spyder, SS Spyder sıralamasıyla iyi durumdaki araçlar için 100.000 dolardan başlayan ve bunun iki katından fazla tavanlarda seyretmektedir.

Eleştirilere gelince Ghibli’nin aslında kullanım açısından pek de rahat bir otomobil olmadığı çünkü gereğinden fazla ağır ve büyük olduğu söylenirdi. Bu büyüklüğe rağmen tavanın sunduğu baş mesafesinin darlığı daima bir şikayet konusuydu.Ayrıca, burun kısmı hızlı gidilmesi halinde hafifleyip kontrolu güçleştiriyordu ve aracın arkası sert virajlarda savrulmaya meyilliydi. Ama bu kimsenin bu mükemmel tasarımlı otomobilin arkasından koşmaktan caydırmıyordu çünkü o yollarda usta Giugiaro'nun da söylediği gibi gözüken en güzel otomobillerden birisiydi. Bu konuda en enteresan hikayelerden birisi de şöyle:


Henry Ford II'nin eşi Christina Ford bir Ghibli satın almıştı.Bu otomobil'in güzelliğinin Ford'a Ghia stüdyolarını satın alma fikrini verdiği söylenir.

Toplam okunma: 15759
YORUMLAR ( 4 )
favori klasiklerimden biri
18.12.2010 - 14:14
slm ben bu arabayı alacam
12.01.2010 - 11:14
12.01.2010 - 11:12
zamanının en güzel otomobili bu gerçekten.
06.01.2010 - 23:54
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Hava yastıklarının tarihi ve gelişimi
İlk kez İkinci Dünya Savaşı sırasında uçaklarda denenmeye başlanan havayastığı, aslında düşmekte olan bir uçağın zemine çarpma şiddetini azaltmak için geliştirilmeye başlanmıştı. Savaş sonrasında birçok otomobil üreticisi..