Moonwalker Lancia Stratos!
Moonwalker Lancia Stratos!

Tam bir motorsporları düşkünü olan İtalyan Vinceno Lancia, 1906 yılında kendi soyismini verdiği Lancia marka otomobiller üretmeye başlayınca,ürettiği hızlı otomobillerle yarış tutkusunun peşinden gitmeye devam etti. Bir süre sonra işlerin zamanla ters gitmesinden dolayı, her İtalyan otomobil markasının kaderini paylaşan Lancia, 1969 yılında Fiat’ın bünyesine katıldı.

Fiat, Lancia’nın ana felsefesi olan motorsporlarından uzak kalmaması için, Bertone’nin şef tasarımcısı Marcello Gandini’ye “Esir Almasın, Öldürsün.” Diyerek bir yarış otomobili sipariş etti. Bu istek üzerine Marcello Gandini’nin tasarladığı Stratos Zero konsepti, görücüye çıktığı 1970 Turin Motor Show’da büyük ilgi topladı. Michael Jackson hayranları, Stratos Zero’yu Moonwalker filminden ve Smooth Criminal’ın klibinden tanıyacaklardır.

Stratos Zero

Turin Motor Show’daki ilginin ardından, Lancia fazla vakit kaybetmeden 1971’de, Lancia Stratos HF prototipini üretti. Maksimum ön görüş olanağı sunan Stratos’un geri görüşü ise yok gibi bir şeydi. Aracın direksiyonu neredeyse kabinin ortasında duruyordu. Lancia Fulvia, Lancia Beta ve Dino Ferrari’den alınan 3 farklı motorla güçlendirilen 908 kg ağırlığındaki Stratos HF, Ferrari’den alınan 2.4 litrelik 190 beygir gücündeki V6 ile 233 km/h hıza ulaşabiliyor, 0-100 km/s hızlanmasını 6 saniye, 0-160 km/s hızlanmasını 16.7 saniyede tamamlayabiliyordu.

Stratos, kabini klostrofobik, günlük kullanımı son derece umutsuz bir otomobildi. İç paneller arasındaki boşluklar ve elektrik sistemindeki arızalar kaliteyi düşürüyordu. Debriyaj ve gaz pedallarının sertliği, aracı yumuşak kullanmayı sanat haline dönüştürmüştü. Aracın nerdeyse ortasında oturan şoför, Stratosu, solda kalan pedalları ve sağda kalan direksiyonunu kullanarak sürmek zorundaydı. Acımasız hızlanmalar, aracın arkadan kaymaya meyilli yapısı ve motordan kaynaklanan yüksek kabin ısısı, Stratosu ele avuca sığmayan bir araç yapıyordu.

Kapsamlı testlerin ardından, 1972 ve 1973 sezonlarında, prototip otomobillerin yarışabildiği Grup 5 klasmanında yarışan Stratos HF’nin, Dünya Ralli Şampiyonası’na katılabilmesi için, Grup 4 klasmanına girmesi gerekti. Grup 4’e girebilmesi için en az 400 adet üretilmesi gereken Stratos HF, tam 492 adet üretildi. Yarışlarda kullanılmak üzere ayırılan 40 taneden geriye kalanlar ise seçkin Lancia bayilerine gönderildi.

Yarışlar için ayrılan Stratoslar’ın KKK turbo beslemeli motorları, çeşitli modifikasyonlarla 280 beygirden 560 beygir güce ulaşabiliyordu. Ancak bu turbolu motorların kullanımı, sadece prototip otomobil klasmanıyla sınırlıydı.

400 homologasyon sınırını aşan Stratos, 1974 Dünya Ralli Şampiyonası’na katıldı, ve katıldığı ilk sezonda pilot Sandro Munari ile Dünya Şampiyonu oldu. Sandro Murani ve Björn Waldegård ile 3 sezon boyunca zafere doymayan Stratos, Fiat’ın iç politikalarından nasibini aldı ve şampiyonadaki yerini Fiat 131 Abarth’a bırakmak zorunda kaldı.

Fiat’tan eski desteği göremeyen Stratos, yeni düzenlemeler ve motor gücü sınırlamalarına rağmen, katıldığı yarışlarda rakiplerinin korkulu rüyasıydı. Tecrübeli takımlarla ve yetenekli pilotlarla yönetilen Stratos’un yarış kariyerinin sonu,bir diğer Ralli Şampiyonası, 1981 Tour de Corse Automobile oldu. Stratos HF, Bernard Darniche’in kontrolünde gerçekleştirdiği jübilesinde de zirveyi kimseye kaptırmadı.

Fiat 131’in desteklenmesiyle, rallilerden elini eteğini çeken Lancia, pistlerde mücadele etmek üzere iki adet turbo beslemeli Stratos geliştirdi. Rallilerde olduğu gibi yıldızı parlayaman otomobiller, Porsche 935’lerin gerisinde kaldı. Tour de France da başarılı olamayan otomobillerden biri, 1976 Giro d’Italia Automobilistico da şampiyon oldu. Endurans yarışları için geliştirilen bu iki otomobilden biri ise, aşırı hararet sonucu Avusturya Zeltweg’de kül oldu. Diğer Stratos ise, Giro d’Italia’yı kazandıktan sonra, Formula Silhouette Serisi’nin ayağı olan Fuji Speedway’de mücadele etmek üzere Japonya’ya gönderildi, ancak burada hiç start alamadı. Artık yarışmayan Stratos, Matsuda Collection şirketine satıldı. Otomobilin son sahibi ise, 2005’de Cenevre’de görücüye çıkan Fenomenon konseptinin de tasarımcısı, Fenomenon Ltd.’in kurucusu, Christian Hrabalek.

Tasarımcı Chris Hrabalek, Dünya’daki en büyük Lancia Stratos koleksiyonunun sahibi. Sahip olduğu 11 Stratos’un içinde, 1971 kırmızı prototip de 1977 Safari Ralli Stratos da mevcut.

Bir diğer nadide Stratos HF ise, Avusturyalı rallici Andy Bentza’nınkiydi. Otomovilin ilk sahibi, Formula 1 pilotu Alexander Wurz’un babası Franz Wurz,arkadaşı Mike Parkes’ın 2.4 litrelik motorda yaptığı modifikasyonla 3000 cc. klasmanında Avrupa Ralli Şampiyonası’na katıldı. Şampiyona’nın GT ayağını kazanan Dünya’daki ilk ve tek 3000cc Stratos ise 1978’den beri Andy Bentza’da ve her an yarışa hazır.

Ticari bir amaç için üretilmemiş olan Stratos, yüksek performansı ile heyecan veren ve şık tasarımı ile dikkat çeken bir otomobil oldu. Toplam 492 adet üretilen Stratos günümüzün nadir otomobillerindendir.

Toplam okunma: 9428
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Kış lastiği ve zincir
Kış şartlarının en ağır şekilde hüküm sürdüğü şu günlerde, trafiğin kilitlenmesini önlemek için yola çıkmasına müsaade edilmeyen araçların arasında artık kış lastiği kullananlar yok.Meteoroloji istasyonları, uydu fotoğraflarından,..