2010 Engine of the Year’dan Toyota’ya iki yeni ödül daha!

Toyota, 35 ülkeden 72 gazetecinin oylarıyla belirlenen “Engine of the Year”dan bu yıl iki ödül daha aldı.

Green Engine of the Year – Toyota Hybrid Synergy Drive®

Prius ve Auris HSD’de kullanılan Toyota Hybrid Synergy Drive® son beş yıl içerisinde dört kere “Green Engine of the Year” kategorisinde ödül aldı ve böylece toplamda 11 kez bu ödülü alarak Engine of the Year ödülleri tarihinde önemli bir yer edinmiş oldu.

Auris HSD, Toyota Hybrid Synergy Drive® teknolojisiyle 3,8 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 89 gr/km CO2 salınımı ile son derece çevreci bir yapı sergiliyor. Auris HSD ve yeni Prius Euro 5 egzoz emisyon normlarını yerine getirmekle kalmıyor, şimdiden Euro 6 normlarını da karşılamayı öngörüyor. Auris HSD 50 km/s hıza kadar tam elektrik modunda yol alabiliyor ve bataryaların şarj durumuna bağlı olarak 2 km’lik menzile ulaşabiliyor. Sadece CO2 salınımını azaltmakla kalmayan Toyota Hybrid Synergy Drive® azaltılmış NOx ve sıfır partikül salınımı ile son derece çevreci bir tutum ortaya koyuyor.

Sub-1.0 Litre Engine of the Year – Toyota 1.0 VVT-i

Toyota, Aygo, iQ ve Yaris’te kullanım bulan 1.0 VVT-i motoruyla “Sub 1.0 litre Engine of the Year” kategorisindeki ödülü 4 yıl üst üste alma başarısını gösterdi.

Alüminyum yapısıyla sadece 67 kg ağırlığa sahip olan sınıfının en hafif otomobil motoru olan 1.0 VVT-i, 68 PS/50 kW gücü ve 3.600 d/d’de 93 Nm torkuyla A segmentinin en yüksek güç ve tork değerine sahip motoru olarak ön plana çıkıyor. Özellikle alt ve orta devirlerde yüksek çekiş gücü sunacak şekilde optimize edilen motor, böylece şehir içi dur-kalk trafikte rahat bir kullanım ve yüksek verimlilik sunuyor.

Toplam okunma: 4574
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Kompresörün çalışması
Kompresör, buharlaştırıcıdan aldığı alçak basınçlı gazı emer ve ardından yüksek basınçlı gaza dönüştürerek, bu gazı sıvı hale gelmesi için yoğunlaştırıcıya gönderir. Buharlaştırıcı içinde ise gerekli vakumu oluşturan..