Engine of the Year'dan Fiat'a Ödül..

Otomobil motor mühendisliğinin “Oscar”ları olarak da bilinen yarışmanın bu yıl açıklanan sonuçlarına göre Fiat’ın 170 HP’lik Multiair Turbo teknolojisi, “Yılın En İyi Yeni Motoru” unvanına sahip oldu. Fiat Grubu’nun otomotiv, sanayi, denizcilik, elektrik üretimi ve demiryolu uygulamaları için motor ve şanzıman geliştirmesi, üretimi ve satışı konusunda faaliyet gösteren Fiat Powertrain Technologies (FPT) imzasını taşıyan MultiAir Turbo motor teknolojisi, halen Alfa Romeo MiTo ve Giulietta modellerinde kullanılıyor. Jüri üyelerinden Road&Track Dergisi editörü Dennis Simanaitis konuyla ilgili olarak “Fiat’ın MultiAir sistemi, bir dizi yeni supap mekanizması stratejisi ile geleneksel içten yanmalı sisteme yeni bir soluk getirmiştir” açıklamasını yaptı.

1.4 litre hacimli 170 HP güç üreten MultiAir Turbo motor teknolojisinin kalbinde, doğrudan giriş supapları aracılığıyla (Kısma valfini kullanmadan) havayı kontrol ederek yakıt tüketimini azaltan yeni bir elektrohidrolik supap yönetimi sistemi bulunuyor. MultiAir teknolojisi, geliştirilmiş yanma kontrolü sayesinde emisyon değerlerini azaltılmasına yardımcı olurken bir yandan da hem gücü hem de torku artırarak performansı iyileştirmeye yardımcı olmasıyla farklılaşıyor. Yeni MultiAir motor, Fiat’ın aynı zamanda çevreye verdiği önemi bir kez daha kanıtlamaktadır. Aynı silindir hacminde geleneksel bir benzinli motorla karşılaştırıldığında MultiAir teknolojili motorun, daha fazla güç ( kadar) ve tork ( kadar) üretirken, bir yandan da önemli ölçüde daha az CO2 ( kadar), daha az partikül (@ kadar) ve daha az NOx (` kadar) yaydığı ölçümlenmiştir

Toplam okunma: 4380
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Emniyet kemeri ile tarihte bir yolculuk
İlk emniyet kemerini 1849 yılında üreten Volvo’dan sonra, otomobillerde kullanılan ilk patentli emniyet kemerini Amerikali mucid Edward J. Claghorn 10 Ocak 1885’te dünyaya duyurmuş. Fakat günümüzde kullanılan ve modern emniyet kemeri..