Yeni Opel Astra Sport Tourer


Opel’in Almanya, Rüsselsheim’daki Uluslararası Teknik Tasarım Merkezinde tasarlanıp geliştirilen ve İngiltere, Ellesmere Port’daki üretim tesisinde üretilecek olan Astra Sports Tourer 2011 yılının Ocak ayı başında Türkiye’de pazara sunulacak. Türk otomobil severlerin ilk kez İstanbul Motor Show’da göreceği dinamik, kıvrak yol tutuşa sahip, geniş bagaj alanı sunan, Start/Stop teknolojisine sahip ve çevre dostu teknolojilerle donatılmış otomobili birinci sınıf kalite ve fonksiyonellik sunuyor.


Yeni Opel tasarım diline sahip Astra Sports Tourer 1,550 litreye kadar yük kapasitesi bulunan geniş yükleme alanına sahip. FlexFold özelliği Arka Koltukların tek bir düğmeye basılarak kolayca katlanabilmesine olanak tanıyor.


Astra Sports Tourer’ın atletik görünümü aynı derecede atletik sürüş özellikleriyle desteklenmekte. Astra Sports Tourer hatchback benzeriyle aynı yenilikçi arka süspansiyon ve mekatronik FlexRide şasini paylaşmakta. Sürüşe duyarlı ön farlar ve medikal olarak onaylanmış ergonomik ön koltuklarıyla segmentinde konfor ve güvenlik katmakta.

Dokuz farklı motor seçeneğinden oluşan geniş motor seçenekleri 70 kW/95 hp’den 132 kW/180 hp arasında. Yakıttan tasarruf ettiren Start/Stop teknolojisi gelecek yıl başında ilk olarak 1.3 litre CDTI motorda (70 kW/95 b) sunulacak.

Opel 1950lerin başlarında Avrupa'da vagon gövde tasarımı üreten ilk otomobil yapımcıları arasındaydı. Yeni Astra Sports Tourer tasarımda ve station wagon üretmede 50 yıldan fazla bir Opel tecrübesine sahip.

Astra Sports Tourer şimdiye kadar yaklaşık 200.000 adet sipariş edilen hatchback modelin göze çarpan satış başarısından kaynaklanan momentum üzerine inşa edilecek. Son yıllarda, Avrupa’da satılan tüm Astra modellerinin yaklaşık yüzde 25’i wagondu.

Yeni Opel tasarım dili


Astra Sports Tourer şimdi de Opel’in heyecan verici yeni tasarım dilini kompakt wagon segmentine taşıyor. Hatchback ile paralel olarak tasarlanan wagon modeli kendine has özelliklere sahip. Atletik boyutlar ona, sadece hatchback bir wagon olmanın ötesinde kendine has bir görünüm veriyor.

B sütunundan arkaya kadar tüm kaporta yeni. Astra Sports Tourer’ın atletik karakteri D sütununa doğru gittikçe incelen tek pencere grafiği ve genişlikte doruğa ulaşan, güçlü üst yapısı, kaliteli, kaslı hissi uyandıran artistik park lambası ile tanımlanabilir.

Pürüzsüz görünüm bagaj kapısının üstüne entegre edilen geniş bir tavan rüzgârlığıyla düzgün bir şekilde birleşen uzun, ince tavan çubuğu tarafından vurgulanmakta. Eğik açısı arkaya yatık ön stili ile mükemmel bir dengede bulunan dinamik bir profil yaratmasına yardımcı olmakta. Astra'nın üzerindeki arka tekerlerin ilerisine yan gövde üzerine işlenen bıçak motifi şeklindeki simge hareket duygusuna katkıda bulunmakta.

Gözde araçlarda görülen kullanımı kolay özellikli geniş bagaj alanı


Bu şık ve modern otomobil şaşırtıcı derecede geniş bir bagaj bölmesine sahip. Yer kaplayan köşelerden veya arka tekerlek bombesinden kaynaklanan daralmalardan arınmış bir tasarıma sahip.


Astra Sports Tourer wagon segmentin dışındaki uzaktan kumandalı koltuk katlama fonksiyonu sunan ilk kompakt wagon. FlexFold Arka Koltuklar tarafından sağlanan bu ergonomik uyum sadece bir düğmeye basarak 500’den 1.550 litreye çıkarılacak olan taşıma kapasitesi sağlamakta. Otomatik olarak 60/40 katlanabilen arka koltukları serbest bırakır ve aşağı indirir. Artık her koltuğu alçaltmak için aracın etrafında dolaşmak gerekmeyecek. Opel mühendisleri sistemi aynı zamanda emniyet kemerlerini önce koltuk arkalarından çıkarmak zorunda kalmadan çalışacak şekilde tasarlamışlar. Koltuk sırtları aşağı indiğinde, bagaj bölmesi şaşırtıcı şekilde şimdiki Astra Station Wagondakinden bile fazla olarak 1.85 mm – 28mm’ye çıkmakta.


Astra Sports Tourer iki dokunuşlu bagaj bölmesi kapağı sunarak en gözde kompakt araçlar arasına katıldı. Kolay Erişim Kapağı ile küçük nesneleri koymak veya çıkarmak için basit bir dokunuş yeterli. Daha büyük yükler için, kapak kaset içinde hızlı bir el hareketiyle tamamen açılıyor ve hafif bir şekilde duruyor. Gerek duyulmadığında, tüm düzenek kolayca çıkarılabiliyor ve bagaj alanının altındaki yük bölmesinde saklanabiliyor.

Değişim seçenekleri:
· Çok katlı bagaj taban döşemesini koruyan bagaj bölmesi, bagaj kapağı, arka tampon ve alçaltılmış koltuk sırtları
· Opel’in kullanıcılara taşıma alanını kendilerine göre düzenleyebilme olanağı sunan bölmeleri içeren uyarlanabilir FlexOrganizer depolama sistemi
· Opel’in yeni nesil entegreli FlexFix bisiklet taşıyıcısı da gelecek yıl mevcut olacak.


Astra Sports Tourer römork çekebileceği için, Opel’in elektronik Römork Denge Yardımı (TSA) sistemi, Opel tarafından onaylı çekme tertibatı araca monte edildiğinde aktif oluyor. Bu gelişmiş güvenlik özelliği bir römork veya karavan çekerken meydana gelebilecek denge bozukluklarını minimize ediyor.

Özel tasarımlı kabin sınıfında lider depo alanı sunuyor

Asta Sports Tourer hatchback modelde ilk defa sunulan özel tasarımlı, yüksek kaliteli iç mekandan yararlanmakta. Ön Tapon ön çamurluk sıcak ve çekici bir ambiyans oluşturarak kabin boyunca kapı kaplamalarının üzerine doğru uzanıyor.


Vites koluna doğru akan düşük açıyla monte edilmiş şık konsol. Krom halkalı göstergeler, kontrol paneli ve orta konsol çerçevesi gibi dekor detayları yumuşak dokunuşlu materyaller ve yüksek kaliteli bir sunum verebilmek için yumuşak ince bir ortam aydınlatması kullanılarak birleştirilmiş.

Dört değişik iç trim sunulmakta. Sıcak renkli ve şık atmosferli yeni iç mekan siyaha alternatif olarak değişik tonlarda kakao rengi Cosmo modeliyle sunulmakta.


Kabin modern olduğu kadar kullanışlı.Başka hiçbir kompakt wagon bu kadar çok kolaylıkla ulaşılabilen iç saklama alanı sunmamıştı – 25 litre toplamda veya şimdiki nesil wagonların iki katı. Şimdi, wagon geniş 1.5 litre şişeleri alabilecek kapı cepleri, son derece uyumlu, pek çok konfigürasyona olanak sağlayan orta konsol, sürücünün yanındaki çıkarılabilen bölme ve alçak seviyeli torpido gözünü içeren pek çok saklama bölmeleriyle doludur.

Birinci Sınıf uzun mesafe sürüş konforu

Pek çok Astra Sports Tourer sürücüsü aracı sadece günlük iş seyahatleri için ve aynı zamanda hafta sonları özel/aile turları için kullanacak. Uzun mesafe konfor ve güvenliğini iyileştirmek amacıyla, Astra Sports Tourer pek çok anahtar özellik sunmakta.

Ön koltuklar sanayinin en iyi uzunluk ayarı seçeneğini sunuyor ve Alman Aktion Gesunder Rücken organization (AGR) uzmanları tarafından onaylanan segmentteki tek ergonomik ön koltuğa sahip.


Sürüş konforu ve güvenlik Opel’in en son, üçüncü nesil Sürüşe Duytarlı Ön Farlar (AFL+) tarafından arttırılmış. Buna ek olarak, Opel Eye, sürücünün dikkatini trafik işaretlerine çeken ve aracın istemeden şeritten ayrılması halinde uyarı veren kamera tabanlı bir sisteme sahip. Bu iki ileri teknoloji Opel’in kompakt segmentindeki ilklerinden.

En İleri Şasi Teknolojili Kıvrak yol tutuş

Astra Sports Tourer, Astra Hatchbak’in şasi ayarı ve tüm iyi sürüş dinamiklerini miras olarak almış..

Şasi tutumu geliştirilmiş FlexRide uyumlu süspansiyon sistemi tarafından daha da arttırılabilir.


FlexRide yol koşullarındaki ve sürüş stilindeki değişimlere sürekli adapte olur. Tam uyumlu Standart modda, mümkün olan tün ayarlamaları sunar. Sürücü tarafından seçilen Sportif ve Tour modunda, sistem en sportif veya en rahat ayar aralığını uygular. Sportif mod gaz pedalını ve direksiyonu biraz daha sertleştirir – aynı zamanda otomatik vitesin yönetimini de.

CO2 emisyonları 109 g/km düşürüldü

Benzinli motor yelpazesi 70 kW/95 beygir ile 132 kW/180 arasında güç sağlayan Astra Sports Tourer güç aktarım mekanizması dört dizel, beş benzinli ve bir LPG seçeneğinden oluşacak.

Dizel yelpazesinde 1,3, 1,7 ve 2,0 litrelik motorlar yer alacak ve bu motorların tümünde çoklu yakıt enjeksiyonu, yüksek basınçlı yakıt sistemi, çeşitli şekilli turbo şarj (VGT) ve bakım gerektirmeyen partikül filtresi bulunmakta. Tüm motor seçenekleri Euro 5 standardına uygun.

Son zamanlarda Opel Agila ve Corsa’da eklenen Start/Stop teknolojisi gelecek yılın başlarında Astra 1.3 CDTI (70 kW/95 b) ‘de de sunulacak. Sadece 1.4 l/100km gibi oldukça dikkat çeken yakıt ekonomisi ve 109 g/km CO2 emisyonu.

1,7 litre CDTI, 81 kW/110 beygir ve 260 Nm tork veya 92 kW/125 beygir ve 280 Nm tork sağlayan iki seçenekle sunulacak. Her iki durumda ortalama çevrimde yakıt tüketimi 4,5 l/100 km ve CO2 emisyonu da 119 g/km.


Sınıfının önde giden 2,0 litre CDTI motoru şimdi 6 - vitesli düz veya otomatik şanzıman ile sunulmakta. 118 kW/160 beygir ve sadece 1.750 rpm’den 30 Nm tork ile on saniyeden az bir sürede sıfırdan 100 km/s hıza ulaşabilmekte. Manuel viteste ortalama çevrimde yakıt tüketimi 5,1 l/100 km ve CO2 emisyonu da 134 g/km.

Benzinli motor yelpazesi 74 kW/100 beygir ile 132 kW/180 arasında güç sağlayan doğal havalandırmalı ve turbo şarjlı 1,4 ve 1,6 litre motorlardan oluşacak. 1,6 litre turbo dışındaki tüm motorlarda hem emme hem de egzoz taraflarında sürekli değişken supap zamanlaması kullanılacak.

Tamamıyla yeni 1.4 litre turbo benzinli motor yeni nesil Astra modelinde sunulmuştu. 103 kW/140 beygir seçeneği önceki 1.8 litre benzer güçteki doğal havalandırmalı ünite ile değiştirilmiş. Opel’in az yakıt tüketme stratejisi ile paralel olarak, yakıt tüketiminde yaklaşık yüzde 15 kazanç ve sadece 6.1 l/100km toplam yakıt tüketimi sunmakta. Ortalama yakıt tüketimi 6,1 l/100 km olan yeni 88 kW/120hp seçeneğide mevcut olacak.
Başlangıç seviyesi 1,4 litre doğal havalandırmalı ünite 74 kW/100 beygir güç üretmekte ve 139 g/km CO2 ile 5,9 l/100 km ortalama yakıt tasarrufu sunmakta. 132 kW/180 beygir güç ve 230 Nm tork ile 1.6 litre turbo şarjlı ünite benzinli motor serisinin en güçlüsü.

Opel Astra Sports Tourer: Teknik Verilere Genel Bakış
Gasoline engines
1.4 1.6 1.4 TURBO 1.4 TURBO1.6 TURBO
Emisyon sınıfı Euro 5Euro 5Euro 5Euro 5Euro 5
Yakıt 95 RON91/95 RON95 RON95 RON91/95 RON
Silindir sayısı/silindir başına supap 4/44/44/44/44/4
Hacim (cm³) 13981598136413641598
Silindir Çapı x Kurs (mm) 73.4 x 82.679.0 x 81.572.5 x 82.672.5 x 82.679.0 x 81.5
Maksimum güç çıkışı kW (beygir) 74 (100)85 (115)88 (120)103 (140)132 (180)
(dev/dak) 600060004200 - 60004900 - 60005500
MaksimumTork: (Nm) 130155200200230
(dev/dak) 400040001850 - 42001850- 49002200 - 5400
Sıkıştırma oranı 10.5 : 110.8 : 19.5 : 19.5 : 18.8 : 1
Şanzıman oranları
5 vitesli-düz stdstd---
6 vitesli-düz --stdstdstd
6 vitesli-otomatik -seçenek-seçenekseçenek


Dizel motorlar
1.3 CDTI
Start/Stop1.7 CDTI
(110 hp)1.7 CDTI
(125 hp)2.0 CDTI
Emisyon sınıfı Euro 5Euro 5Euro 5Euro 5
Dizel Partikül Filtresi standartstandartstandartstandart
Silindir sayısı/silindir başına supap 4/44/44/44/4
Hacim (cm³) 1248168616861956
Silindir Çapı x Kurs (mm) 69.6 x 82.079.0 x 86.079.0 x 86.083.0 x 90.4
Maksimum güç çıkışı kW (beygir) 70 (95)81 (110)92 (125)118 (160)
(dev/dak) 4000380040004000
Maksimum tork (Nm) 190260280350 (380*)
(dev/dak) 17501700 – 25502000 - 27001750
Sıkıştırma oranı 16.8 : 118.0 : 118.0 : 116.5 : 1
Şanzıman
5 vitesli-düz std---
6 vitesli-düz -stdstdstd
6 vitesli-otomatik ---seçenek

* takviye ileOpel Astra Sports Tourer – Performans Verileri

Sürüş performansı, yakıt tüketimi ve salımlar
Sürüş performansı1999/100/EU’ya göre yakıt tüketimiCO2 salımları
Maksimum hız* (km/saat)Hızlanma*

0 – 100 km/saat
(saniye)Şehir içi* (l/100 km)Şehir dışı* (l/100 km)Ortalama* (l/100 km)Ortalama* (g/km)

1.4 - MT517514.57.64.95.9139
1.6 - MT518512.38.65.16.4149
1.6 - AT618013.910.15.57.2169
1.4 Turbo
(88 kW/120b) - MT6 19011.28.44.96.1144
1.4 Turbo
(103 kW/140 b) - MT620010.58.44.96.1144
1.4 Turbo
(103 kW/140 b) - AT619810.89.15.46.8159
1.6 Turbo - MT62208.89.05.56.8159
1.6 Turbo - AT62109.510.15.87.4174

1.3 CDTI - Start/Stop17214.94.93.74.1109
1.7 CDTI
(81 kW/110 b) - MT618013.05.53.94.5119
1.7 CDTI
(92 kW/125 b) - MT619211.75.53.94.5119
2.0 CDTI - MT62129.56.54.25.1134
2.0 CDTI - AT62079.87.94.75.9156

*başlangıç değerleri

5-vitesli düz/6-vitesli düz/ Easytronic®/6 vitesli otomatik

Tüm veriler, standart donanıma sahip temel Avrupa modeliyle ilgilidir. 1999/100/EC’ye göre yakıt tüketimi verilerinde, bu yönetmelikte belirtildiği gibi, aracın boş ağırlığı göz önüne alınmaktadır. Ek donanım, belirtilenden biraz daha fazla yakıt tüketimine ve dolayısıyla daha yüksek CO2 salımlarına yol açabilir. Ek olarak aracın boş ağırlığını ve bazı durumlarda brüt araç ağırlığını, izin verilen maksimum aks yükü değerlerini arttırabilir ve buna bağlı olarak izin verilen römork yükünü azaltabilirler. Bu nedenle, hızlanma süresi artarken maksimum hız azalabilir. Yayınlanan performans rakamları aracın boş ağırlığı ile mümkün olan değerlerdir.


Opel Astra Sports Tourer: Boyutlar ve Ağırlıklar
Araç boyutları (mm)
Uzunluk 4698
Genişlik (aynalar katlı/açık) 1814/2013
Yükseklik (boş ağırlıkta) 1535
Aks mesafesi 2685
Ön tekerlek izi aralığı 1544
Arka tekerlek izi aralığı 1558
Dönüş Çapı (m)
Duvardan duvara 11.4
Bordürden bordüre 10.9
Bagaj boyutları mm
Arka koltuk arkalığına kadar zeminin uzunluğu 1069
Arka koltuk arkalığı ileri doğru katlanmış durumda zemin uzunluğu 1835
Zemin derinliği 1026
Bagaj Kapağı Maksimum açılma genişliği 1028
Yükseklik 640
Bagaj Hacmi (litre)
İkinci sıra koltuk sırtlarına kadar 500
İkinci sıra koltuk sırtlarına ve tavana kadar 700
Birinci sıra koltuk sırtlarına kadar, İkinci Koltuk katlı 1000
Birinci sıra koltuk sırtlarına ve tavana kadar, İkinci Koltuk katlı 1550
Ağırlık ve aks yükü (kg)
Sürücü dâhil boş ağırlık (temel model) 1318den
İzin verilen brüt araç ağırlığı 1960
Araç Yükü (Sürücü dâhil) 514’ten 592’ye kadar
İzin verilen ön aks yükü 980
Permissible axle load, rear 1020
İzin verilen tavan yükü 100
Yakıt deposu(Litre)
Kapasite 56


* ECIE ‘ye göre ** 70/156/EU’ya göre

Toplam okunma: 5979
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Termik verim
Termik verim; yakıtın yanması sonucunda oluşan ısı enerjisine karşılık, motorun bu enerjiyi faydalı iş haline dönüştürme oranıdır. Yanma sonunda oluşan ısı enerjisinin büyük bir kısmı soğutma ve yağlama sistemi ile yanmış egzoz..