Otomobilde güvenlik doğru oturma pozisyonuyla başlar
Halit Bolkan

23.03.2009 - 16:36
Her nedense sürücü arkadaşlarımızın önemli bir bölümü sürücü koltuğunda nasıl oturması gerektiğini bilmiyor. En sık rastlanan hatalar, direksiyona çok yakın ya da çok uzak oturmak olarak karşımıza çıkıyor. Kimi arkadaşlarımız da koltuk sırtlığını iyice yatırarak kullanmayı adet ediniyor. “Ben böyle rahat ediyorum” bahanesi altında yapılan bu hatalar, özellikle ani engel aşma manevralarının gerektiği gibi yapılamamasına neden olur. Ayrıca, otomobile hakimiyeti zorlaştıran bu oturma pozisyonu sürücünün görüş açısını azaltır. Direksiyona yakın oturan sürücüler, ki genelde acemi ve kadın sürücülerde sık rastlanan bir hatadır, direksiyon hareketlerini tam olarak gerçekleştiremez ve kazalarda vücut ya da başlarını direksiyona çarpma riskleri çok artar. Böyle bir oturma pozisyonunda büyük bir hızla açılan havayastığı koruma görevini tam olarak yapamaz ve göğüs kafesine gerekenden fazla basınç uygulayabilir. O halde sürücü koltuğunda nasıl oturulmalı?

Her sürücünün vücut ölçüleri farklıdır. Bu nedenle sürücü koltuğu, direksiyon ve pedallar arasındaki uyumu yüzde 100 sağlamak her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda, ideal oturma pozisyonuna en yakın pozisyon seçilmelidir. Oturma pozisyonunda iki önemli husus kriter olarak alınır. Bunlardan biri, kolların diğeriyse bacakların konumudur. Sürücü, koltuğa oturup kolunu uzattığında, sağ elinin bileği direksiyon simidinin en üst kısmına denk gelmelidir. Ancak bu hareket yapılırken omuzun koltuktan ayrılmaması gerekir. Bacakların pozisyonu da otomobil kullanımında en önemli hususlardan biridir. Pedallara tam hakimiyet ve yorgunluğu en aza indirmek için bacakların açılı pozisyonda durması gerekir. Sol ayak debriyaj pedalına sonuna kadar bastığında, bacak düz ya da düz olmaya çok yakın hale gelmelidir. Kol ve bacak pozisyonunu gerektiği gibi ayarlamak için direksiyon ve koltuğun yükseklik ayar mekanizmalarından yararlanabilirsiniz. Koltuk yüksekliğini ayarlarken, görüş açılarının azalmamasına dikkat edilmeli. Özellikle uzun yolculuklarda yorgunluğu azaltmak için, koltuğunuzda eğer varsa bel destek ayarını mutlaka ayarlayın.

Ancak her şey oturma pozisyonuyla bitmiyor. Direksiyon simidinin tutulmasıyla ilgili sorunu da çözmemiz gerekiyor. Sol el direksiyonda, sağ else vitesle arkadaşlık ediyorsa ya da 10:15 veya 10:10 pozisyonunu doğru zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Direksiyon simidi mutlaka 9:15 pozisyonunda tutulmalıdır. Bu durumda her iki yöne de maksimum hareket kabiliyeti elde edilir.

Emniyet kemeri, otomobillerdeki en önemli güvenlik ekipmanıdır. Bir kaza sırasında vücudu koltuğa sabitleyen emniyet kemerinin de doğru kullanımı şarttır. Hala birçok sürücü gereksiz olduğunu ya da kendisini sıktığı için rahatsız olduğunu öne sürerek emniyet kemeri takmıyor. Bilimsel gerçeklere kulak asmayan bu sürücüler ve özellikle de yolcular ilk sert frende kendilerini tehlikeye attıklarının farkına varıyor olmalı! Emniyet kemerini takarken herhangi bir yerinde dönme olmamasına, köprücük kemiğinin ortasından geçmesine ve belinizi kavramasına özen gösterin.

Son olarak dış aynaların nasıl ayarlanması gerektiği konusunda bilgi verelim. Arkadaki ve yanlardaki araçları izlemeye yarayan dış aynaların doğru ayarlanmaması kör nokta adı verilen, görülemeyen bölge sorununun doğmasına yol açar. Bu nedenle, sürücü sürüş pozisyonundayken, göz ucuyla baktığında otomobilinin karoserinin az da olsa bir kısmını görebilmesi gerekir.

Nasıl giyinmeli?

Güvenli otomobil kullanmanın fiziksel şartlarından biri de sürücünün kıyafetleridir. Sürücünün özellikle kol hareketlerini kısıtlayan palto, ceket gibi kıyafetler, ani ve fazla direksiyon hareketi gerektiren tehlikeli durumlarda sorun yaratır. Soğuk havalarda bile palto, atkı ve şapkanızı mutlaka çıkarın. Palto hareketlerinizi kısıtlarken şapka da hem görüş alanınızı azaltır hem de sesle verilen uyarıları işitmenizi zorlaştırabilir. Ceketinizi de çıkarmaktan üşenmeyin. Otomobile binmeden önce ceketi çıkarıp asmak sadece birkaç saniyenizi alır. Ayrıca emniyet kemerinizi bağladığınızda varsa kravatınızı mutlaka emniyet kemerinin üzerine çıkarın. Böylece olası kazalarda kravatın boynunuza baskı yapmasını engellemiş olursunuz. Ceplerinizde kalem gibi sivri ve kesici aletler bulunmamasına da özen gösterin. Otomobil kullanırken ayakkabıların önemi büyüktür. Mümkün olduğunca hafif, kısa topuklu ve tabanı kolay kolay kaymayan ayakkabıları tercih edin. Geniş tabanlı, yüksek topuklu ayakkabılarla pedallara hassas bir şekilde hükmetmek imkansızdır. Bu konuda özellikle kadınların problem yaşadığını biliyoruz. İnce ve uzun topuklar hem bacakların daha kolay yorulmasına neden olur hem de ani durumlarda frene gerektiği gibi basılmasını engeller.
Okunma: 8108
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Sileceğin yapısı
Silecek, iki temel mekanik teknolojisinin bir araya gelmesi ile görevini yerine getiriyor: Bir elektrik motoru ve bu motordan aldığı hareket enerjisini sileceklere ileten sonsuz dişli sisteminden oluşan mekatronik kısım ile sileceklere rotasyonel..