Otomobillerde Güvenlik Donanımları
Halit Bolkan

24.04.2009 - 10:34

Otomobil üreticileri gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün yeni bir güvenlik donanımını kullanmaya başlıyor. 30 yıl önce hiç bilinmeyen, ABS, ESP, havayastığı gibi birçok donanım artık birçok otomobilde görev yapıyor. Bu donanımlar, kaza önleyici (aktif) ve kaza sırasında yolcuları koruyucu (pasif) önlemler olarak ikiye ayrılıyor. Aktif güvenlik önlemleri için, ABS ve ESP, pasif güvenlik önlemleri için ise karoser yapısı, emniyet kemeri ve havayastıkları örnek verilebilir.

ABS, en sert frenlerde bile lastiğin dönmesini sağlayarak manevra yapma şansını sürücüye sunarak, olası bir engelden kaçmaya olanak tanır. ABS’siz bir araçta kilitlenen tekerlekler direksiyon emirlerine uymaz ve otomobil tekerlekler kilitlendiği andaki doğrultusunda ilerlemeye devam eder. Daha karmaşık bir sistem olan ESP ise sürücüden bağımsız olarak çalışır. Çeşitli sensörler vasıtasıyla, tekerlekler arasındaki dönüş farklılıklarını izleyen sistem, otomobilin kaymaya başladığını hissettiği anda gerekli tekerleklere fren basıncı uygulayarak otomobili olması gereken çizgiye döndürmeye çalışır. Ancak, mucize bir sistem gibi görünen ESP bile fizik kurallarının dışına çıkamaz. Fiziksel limitlerin üzerinde girilen bir virajda ESP’nin de yapabileceği bir şey yoktur.

Aynı durum pasif güvenlik önlemleri için de geçerlidir. Kaza yapmış sürücülerle konuşulduğunda “100’le çarptım burnum bile kanamadı” gibi iddialı laflar duyarız. Bu tamamen bilgisizlikten kaynaklanan bir söylemdir. Halen dünya üzerinde yapılan en sert önden çarpışma testleri (yüzde 40 örtüşmeli) 64 km/s hızla gerçekleştirilmektedir.

Otomobilin çeşitli bölgelerinde oluşturulan darbe emme bölgeleri, çarpışma şiddetinin enerjisini emerek yaşam kabinine zarar gelmesini önlemeye çalışıyor. Ayrıca emniyet kemerleri de devreye girerek sürücü ve yolcuların koltuklarında kalmasını sağlamaya çalışıyor. Ön havayastıklarıysa öndeki kişilerin baş ve göğüslerini korumaya alıyor. Yan havayastıkları ve perde havayastıkları yandan gelen darbelerin yolculara ulaşan şiddetini azaltamaya çalışıyor. “100’le” çarptığını söyleyen sürücüler, nedense çarpışma öncesi frene bastıklarını hesaba katmıyor. 100 km/s hızda yapılacak bir önden çarpışmada sürücünün yaşaması ya da en azından burnu kanamadan kurtulması mümkün değil.

Aracınız, dünyanın en gelişmiş güvenlik sistemlerine de sahip olsa, tüm otomobillerin fiziksel bir sınırı olduğunu unutmayın ve gaz pedalına bunu hatırlayarak basın!

Okunma: 3720
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
SBC - Sensotronic Brake Control (Sensotronic fren kontrolü)
SBC sistemi, uygulanan fren basıncını sensörler aracılığı ile ölçerek, her lastiğin ne kadar frene ihtiyacı olduğu hesaplıyor ve optimum fren gücü dağılımını yaparak, güvenli bir mesafede durulmasını sağlıyor.