Otomobil sporları nereye gidiyor - 2
Mahir Bayındır

07.07.2009 - 09:57
FIA’nın pist yarışlarıyla ilgili seri imalat otomobiller için uygulamaları da aynı ralli şampiyonasında olduğu gibi dünya gerçeklerinden uzak.

FIA’nın dünya şampiyonaları WTCC ve GT yarışlarından oluşuyor. İlk olarak WTCC şampiyonasını ele alacak olursak.

* WTCC otomobiller 2.0 litre motor hacmine sahip otomobiller. Araçların maliyetleri 250.000 Euro ve motorları 275 beygir civarında. Aynen ralli şampiyonasında Süper 1600 ve 2000 otomobillerde olduğu gibi bu araçların işletim maliyetleri çok yüksek ve motor ömürleri 1000 km civarında. FIA anlaşılmaz bir şekilde düşük motor hacimli araçlar ile şampiyona yapmakta inat ediyor. Neticede şampiyonayı takip eden marka sayısı 5 adet. Örnek olarak fiyatı ve yarış maliyetleri yarısından az olan yüksek hacimli motora sahip Porsche 997 veya BMW M3 GT4’ün aynı pistlerdeki zamanları bu WTCC araçlardan daha iyi ve sadece bu iki markanın adı geçen yarış otomobillerinin sayısı WTCC araçların dünyadaki toplamından onlarca kat daha fazla.

* Ralli şampiyonasında olduğu gibi seyirci kendi kullandığı otomobillerden daha güçlü seyir keyfi veren araçları seyretmek istiyor. Sürücüler, takımlar ve sponsorlar da aynı şekilde seyircinin seyretmek istediği, yarış maliyetleri düşük araçlar ile yarışmak istiyor. Aynı ağırlıkta maliyetleri yarısından az 420 beygir standart motorlu araçlar ile yarışmak dururken insanlar niçin 275 beygir ve zamanları daha kötü olan 2.0 litre otomobilleri tercih etsin.

* Sonuçta dünyada WTCC şampiyonasında ve diğer ulusal şampiyonalarda yarışan WTCC otomobillerin toplamı 100 adedin biraz üzerinde. Halbuki örnek verdiğim yüksek hacimli araçların sadece iki markada yarışan adedi binlerce.

* FIA niçin insanların tercih ettiği otomobiller ile yarışmaya uygun şampiyonalar üretmiyor? Sonuçta insanların istediklerini değil, mantıktan ve fizibiliteden uzak kendi istediğiniz şampiyonaları yaparsanız, rallide olduğu gibi kan kaybedersiniz ve pist yarışlarına olan ilgi gün geçtikçe azalır.

* FIA’nın GT şampiyonasında 30 adet araç start alırken, organizatörler insanların görmek ve kullanmak istediği otomobillerden oluşan uluslararası şampiyonalar düzenlerler ve burada bu mantıkla hazırlanmış homologe olmayan binlerce otomobil yarışır ve kayıtlar belirli araçta iştirak fazlalığından dondurulur. Dubai, Monza, Nürburgring, Silverstone gibi pistlerde yapılan uzun süreli yarışların dünya şampiyonası buna örnektir. Bu şampiyonalarda yarışan otomobillerin çok azı homologedir. Zaten homologe GT araçların FIA listesinde şu andaki toplamı 11 adettir. Otomobil üreticilerinin GT kurallarına çok yakın bu şampiyonalarda yarışmak üzere geliştirdikleri homologe olmayan otomobil adedi FIA’nın GT sinde yarışan otomobillerinden kat kat fazladır.

* FIA yarışanlara, seyircilere, sponsorlara ve takımlara tercih edilen çözümleri yaratamazsa, onlar kendi çözümlerini bulur. Ama otomobil sporunun birçok branşında bu çözümler pistte olduğu gibi yaratılamamıştır.

Bizim tesellimiz, Türkiye’de Pist Şampiyonası'nın kurallarının en azından dünyada tercih edilen yukarıda bahsettiğimiz otomobillere anlamda uygun ve doğru yerde olmasıdır. Ancak bizde de pist yarışlarının gelişmesi için yapılması gerekenler vardır. Bir sonraki yazımızda sizlere Türkiye’den bahsedeceğiz.

Okunma: 1985
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Kompresörün çalışması
Kompresör, buharlaştırıcıdan aldığı alçak basınçlı gazı emer ve ardından yüksek basınçlı gaza dönüştürerek, bu gazı sıvı hale gelmesi için yoğunlaştırıcıya gönderir. Buharlaştırıcı içinde ise gerekli vakumu oluşturan..