Takip mesafesi
Halit Bolkan

27.05.2009 - 13:56
Birden fazla sayıda aracın karıştığı kazalarda temel sebeplerden biri takip mesafesidir. Maalesef Türkiye’de neredeyse hiç kimse takip mesafesi kuralına uymuyor. Bir aracın toplam duruş mesafesi içinde beş farklı unsur yer alır. Bunlar: Fark etme, algılama mesafesi, ayağı fren pedalına götürme mesafesi, fren basıncı uygulama mesafesi ve fren mesafesidir.

100 km/s hızla giden ortalama bir sürücünün durmasına kadar geçen süre içindeki aşamalarsa şöyle: Öndeki aracın fren lambalarını görüp durumu kavrayıncaya kadar 1 sn, fren yapılması gerekliliğini algılama 0.2 sn, ayağı fren pedalına götürme 0.5 sn, fren basıncı uygulama 0.2 sn ve fren de 2.97 sn. Bu süreleri metreye çevirdiğimizde karşımıza çarpıcı bir sonuç çıkıyor. Bu sürücü 100 km/s ile giderken toplam 80 metrede durabiliyor ve frenin devreye girmesine kadarki sürede araç 40 metre yol alıyor. Yani araç yaklaşık 5 saniyede durdurulabiliyor. Her aracın aynı duruş mesafesine sahip olmadığı ve sürücüler arasında algılama hızı farklılıkları olduğu da göz önüne alınırsa takip mesafesinin önemi daha iyi anlaşılabilir.

Genelde otoriteler öndeki araçla takip mesafesinin 2 saniye olması gerektiğini söylese de özellikle Türkiye yol şartlarında 3 saniye daha güvenlidir. Önünüzde, ilerideki trafiği görmenizi engelleyen bir araç varsa takip mesafesini 1 saniye daha arttırın. Yağmurlu, karlı ve sisli havalarda bu sürenin 4-5 saniyeye çıkarılması gerekir. Takip mesafesinin doğruluğunu tayin için öndeki aracın geçtiği bir direk, ağaç ya da trafik levhasını kerteriz alabilirsiniz. Öndeki araç o nesnenin yanından geçtikten sonra “bin bir, bin iki, bin üç” şeklinde saydığınızda üçüncü saniyede siz de aynı nesnenin yanındaysanız sorun yok demektir.
Okunma: 2360
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Fren yardımcı sistemleri
Fren sistemlerinin, günümüzde de olmazsa olmaz yardımcıları bulunuyor. Aslında hayatımıza çeşitli kısaltmalarla giren bu yardımcıların temel görevi otomobilinizi olduğundan daha kısa mesafede ve güvenli bir şekilde durdurmak. ABS,..