Trafikteki tehlikeler
Halit Bolkan

01.07.2009 - 16:26
Trafikteki her sürücünün ya da yayanın tüm kurallara harfiyen uymasını beklemek hata olur. Sonuçta insanın bulunduğu her ortamda hata yer alır. Aracınızın koltuğuna oturduğunuz andan itibaren, dünyanın en önemli işini yaptığınızı aklınızdan çıkarmayın. Trafik içerisinde, siz kurallara uysanız bile sizin için tehlike yaratan birileri hep olacaktır. Bunlardan mümkün olduğunca korunmak için aşağıdaki önerilerimizi dikkatle okuyup uygulayın.

* Okul ve çocuk parklarının çevresinde herhangi bir aracın ya da ağacın arkasından bir çocuk fırlayabilir. Çocukların yetişkinler kadar dikkatli olmasını beklemeyin.

* Yeşil ışık yandığı anda hızla kalkış yapmak kırmızıda geçen bir diğer araçla çarpışmanıza sebep olabilir. Bırakın arkadakiler korna çalsın!

* Önünüze kedi, köpek gibi bir hayvan fırladığında fren yaparken ya da kaçma manevrası yaparken arkadaki ve ilerideki trafiği göz önünde bulundurun.

* Kış aylarında yolun gölgede kalan kısımlarına girmeden önce hızınızı düşürün. Gizli buzlanma olabilir.

* Türkiye yollarındaki birçok sürücü, özellikle de ticari araç sürücüleri arıza durumunda kullanmaları gereken üçgen reflektör yerine iri taş parçaları ya da tahta kasalar kullanır. Özellikle gece sürüşlerinde bu cisimlere dikkat edin.

* Karakterini bilmediğiniz virajlara yavaş girin, ters eğimli olabilir.

* Otoyol bağlantı yolları ve çevre yollarındaki virajlara girerken hızınızı düşürün, çimenler sulanırken yol da ıslanmış olabilir.

* Sıkışık trafikte beklerken mutlaka kapılarınızı kilitli tutun. Değerli eşyalarınızı ve çantanızı dışarıdan görülmeyecek şekilde yerleştirin. Çantanızı bagaj kilitlemeniz en iyi yoldur.

* Son dönemde artan otomobilli hırsızlara karşı uyanık olun. Aracınıza hafif bir şekilde çarpıldığında hemen polisi arayın, sakın hemen durmayın. Durmak için akaryakıt istasyonu ya da ışıklı ve kalabalık bir yeri seçin.

* Çok şeritli yollarda dış aynaları kapalı olan araçların yanından geçerken mutlaka sesli olarak uyarın.

* Şeritler arasında slalom yaparak giden çılgın bir sürücü görürseniz mutlaka geçebileceği bir boşluk bırakın. En küçük bir temas bile faciayla sonuçlanabilir.

* Logar kapakları ve ızgaraların çalınmış olabileceği ihtimali aklınızdan çıkarmayın.

* Her şartta ve her koltukta emniyet kemerinizi takın.

* Asla alkollüyken araç kullanmayın.

Trafikte hoşgörü

Hoşgörülü olmayı, saygısızlara verilen bir taviz olarak görmeyin. Aslında trafikte göstereceğiniz hoşgörü sizin sinirlenmenizi engelleyecektir. Daha huzurlu yolculuklar için diğer sürücülere yol vermeyi deneyin. Her yol vermede 5 saniye kaybetseniz ve günde 20 kişiye yol verseniz toplam 100 saniye yani 1.5 dakikadan biraz fazla bir süre yapar. Sinirlenip yavaşlayarak korna çaldığınız, bağırıp çağırdınız süre bile bundan daha uzundur. Gereksiz yere sinirlenmeniz de cabası. Ayrıca, yol verdiğiniz için size teşekkür etmeyi akıl edecek her sürücü de keyfinize keyif katacaktır.
Okunma: 4003
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Çarpışmanın algılanması
Seyir halinde olan bir otomobil, çoğunlukla önden olsa da, her açıdan darbe alabilir. Hatta bir yere çarpmadan aracın kontrolünün kaybedilmesiyle takla atmak da olasılıklar dahilindedir. Böyle durumlarda hangi havayastıklarının aktive olacağına..