Uzun yolculuklarda yapılması gerekenler
Halit Bolkan

09.02.2010 - 11:31
Herşeyden önce uykusuz yola çıkmayın. Eğer mümkünse yolculuğa çıkmak için sabahın erken saatlerini tercih edin. Kışın, hava şartlarını göz önünde bulundurarak biraz daha geç çıkabilirsiniz. İyi sürücü, hiç dinlemeden saatlerce araç kullanabilen sürücü değildir. İyi sürücü kendini ve başkalarını tehlikeye atmayan sürücüdür. En geç her 3 saatte bir 15 dakikalık mola verin. Mola verdiğinizde kan dolaşımınızı düzenleyecek hareketler yapın. Dizlerinizi bükerek çömelip kalkın. Dizlerinizi karnınıza çekerek birkaç adım atın. Kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirin. Molalarda ağır yiyeceklerden kaçının ve yolculuk boyunca bolca su için. Önünüzdeki aracı sollamak için acele etmeyin. Birkaç saniye ya da 1 dakika sizin hayatınızdan daha önemli değildir.

Gece yolculuklarında gözler daha kolay yorulduğu ve farların aydınlattığı bölümler dışında görüş alanı bulunmadığı için daha düşük hızda gidin. Yolculuklardan önce ya da yolculuk sırasında asla alkollü içecek ya da uyuşturucu özelliği bulunan ilaçlar kullanmayın. Giysilerinizin rahat olmasına dikkat edin. Klimalı bir araçta yolculuk ediyorsanız, iç sirkülasyonda uzun süre bırakmayın. İç mekandaki oksijen miktarının azalması yorgunluk ve dikkatsizlik yaratır. Ara sıra camları açarak iç mekana temiz hava girmesini sağlayın. Koltuk ayarınızı mutlaka ideal konuma ayarlayın. Gerekirse belinize destek olarak ince bir yastık kullanın. Enerji verecek hafif yiyecekler tüketmeye çalışın. Yedek lastiğin sağlamlığını ve hava basıncını kontrol ederek yola çıkın.
Okunma: 4063
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Çarpışmanın algılanması
Seyir halinde olan bir otomobil, çoğunlukla önden olsa da, her açıdan darbe alabilir. Hatta bir yere çarpmadan aracın kontrolünün kaybedilmesiyle takla atmak da olasılıklar dahilindedir. Böyle durumlarda hangi havayastıklarının aktive olacağına..