BMW Z4 Roadster test sürüşü izlenimleri...
Berke Bayındır

26.11.2009 - 11:27

İlk testimizin yayınlanmasından sonra yapılan ankette otoplato okuyucularının en çok merak ettiği otomobil olan Z4 Roadster ile ilgili izlenimlerimi sizlerle paylaşmadan önce bundan hemen sonra Opel Insignia ve Chevrolet Cruze testlerinin de geleceğini duyurmak isterim.


Başlangıç olarak Z4’ün merak ettiğiniz kadar iyi bir otomobil olduğunu kısaca aktarayım ama bu tür otomobilleri anlamak adına ilk önce Roadster kavramını da irdelemek gerekir diye düşünüyorum. Roadster özetle,

  • İki kişilik
  • Üstü açılabilen
  • Önden motorlu
  • Arkadan itişli,
  • Otomobilin önemli bir kısmı olarak uzun bir ön kaputu olan
  • Göreceli olarak çok kısa arka kaputlu
  • Sürücü koltuğunun sırtının neredeyse arka tekerleğin davlumbazının ön yüzüne yaslandığı mümkün olduğu kadar alçak bir iç oturma pozisyonu veren otomobildir.

Tüm bu kriterleri yerine getiren bir otomobillerin mükemmel ağırlık dengesi sağlamak için motoru doğal olarak çok geride yerleştirilir, normal 4 kişilik bir otomobili arka koltuktan kullanıyormuş gibi bir sürüş pozisyonuna sahiptir. Bu özellikler Roadster aracı kullanan kişiye motor gücünden ve gittiği süratten bağımsız diğer otomobillerde kesinlikle sahip olamayacağınız bir sürüş keyfi verir.

BMW Z4 tüm özellikleri ile eksiksiz bir Roadster. Borusan Otomotiv’in test için yolladığı Z4 3.5i serisinin en güçlü olan 3.0 litre benzinli çift turbo motoruna sahip. Mükemmel performansı M3 ü kesinlikle aratmıyor. 306 beygir üreten motoru aslında 380 beygir üretmiş ancak M3 ile arasında 100 beygirden fazla fark olması BMW idarecileri tarafından öngörüldüğü için elektronik olarak kısılmış. AC Schnitzer performans kiti ile Borusan garantisi altında kısıtlanmamış motor gücünü geri almak mümkün. Mevcut hali ile bile M3 ün sahip olduğu maksimum tork olan 400 nm yi 1300 – 5000 devir arasında değişken ayarlı eksantrik sistemi sayesinde yatay olarak veriyor.Elektronik yol tutuş sistemlerinin komple iptal seçeneği dahil, dört aşamalı spor kullanım tuşu ile Z4’ü farklı stillerde kullanmanız mümkün. Elektronik sistemlerin kademeli iptali 7 ileri vites kutusunu da farklı sportif programlara alıyor, vites ufaltırken sistem ara gazı bile verir hale getirilmiş.

Otomatik vites kutusundaki bu özellik teknik zorunluluk değil, sadece sürücüye keyif versin diye programa ilave edilmiş. 306 beygirlik motoru dizginlemeyi becerebilmeniz şartı ile otomobil 100 km hıza 5.2 saniyede ulaşırken mükemmel yol tutuyor, Bence çok başarılı olan Frenler sayesinde mükemmel duruyor. Bu otomobilin tek eksiği kilitli diferansiyel. Elektronik yol tutuş sistemleri inanılmaz çalışıyor, dönülemeyecek kadar hızlı gelmediğiniz tüm virajları zemin ıslak dahi olsa tam gaz dönmeniz mümkün. Yeterli tecrübeniz ve cesaretiniz olmak şartı ile sadece direksiyonu gideceğiniz yöne çevirmeniz yeterli.


Z4’ü mümkün olan yer ve şartlarda sürekli yüksek performansta kullanmamıza rağmen 100 km’deki sarfiyatı 15.4 litrenin üzerine çıkmadı, normal kullanımda ise 13 litreye düştü. Motor gücü dikkate alındığında sarfiyat çok makul. Test ettiğimiz bir çok sıradan otomobilin maksimum performanstaki sarfiyatları BMW Z4 3.5i nin çok üzerinde. Bu da teknolojik bazı üstünlükleri ortaya koyuyor.

Z4 Roadster’ın şekli gerçekten çok yakışıklı, araca dışarıdan veya içeriden bakmaya doyum olmuyor. Direksiyona oturduğunuzda uzun ön kaput ve üzerindeki formlar bambaşka. İçi Z8 ‘de kullanılan klasik özelliklere benzer ögelerle süslenmiş ve malzeme çok kaliteli. Teknik özelliklerinin başarısı bir tarafa, Z4 ü sıkışık trafikte bile kullanırken mutluluk hissediyorsunuz, aracın içinde olmak bunun için yeterli.

Kanımca ,BMW Z4 kendi rekabet alanında dünyada şu anda üretimde olan en başarılı Roadster. BMW şekli ve kullanım özellikleri ile mükemmel bir keyif aracı yaratmış.

Bu aracı sadece test etmedim, inanılmaz keyif aldım.

Berke Bayındır

Fotograflar için BMW Z4

Okunma: 5630
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Otomobil farlarının tarihçesi
1908- Otomobilde dinamonun kullanılmaya başlanması ile birlikte elektrikli ampuller de kullanılmaya başlandı. Bu ampullerin en kötü yanı aniden ve sıkça bozuluyor olmasıydı. Farda ışığı yola direkt olarak yansıtan parabolik aynalar..