Opel Insignia Test Sürüşü
Berke Bayındır

17.12.2009 - 23:47

Insignia, Opel'de yeni bir dönemin habercisi gibi görünüyor. Genel tasarımındaki akıcılık, düşünülmüş görsel ve fonksiyonel detaylar, yenilenmiş motor yelpazesi ve uygulanan yeni teknolojiler ile selefleriyle mukayese edilemeyecek kadar başka bir otomobil.

Tasarımı ile Opel Insignia her ortamda dikkatleri üzerine toplamayı rahatlıkla başarıyor.

Vectra'ya göre 3cm fazla olan diz mesafesi ile daha büyük bir otomobil olmasına rağmen sportif bir dış görünüme kavuşmuş. Performans değerleri ve başarılı donanımı ile de yüksek bir konfor düzeyine erişmiş.

Öncelikle konfor özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Araç sahibine bir aile otomobilinden fazlasını sunuyor. İçi ve bagajı oldukça büyük ve lüks/spor karışımı çizgisi ile ön paneli oldukça başarılı. Araç içi bilgisayar, çok renkli ekranı ile, ön panelde en dikkat çekici özellik konumunda.

Aksesuar olarak araçta elektrikli aynalar, otomatik klima, otomatik farlar gibi bir sürü önemli özellik bulunuyor.

Benim kullandığım araçta bulunan deri ve otomatik koltuklar, açılır tavan ve koltuk ısıtma özellikleri ise çok hoştu.

Ön panel çok tuşlu ve karmaşık olmasının yanında güzel bir bütünlük sağlamış ve göze çok hoş geliyor.


Arka koltuk diz mesafesi oldukça geniş ve tavan yüksekliği uzun boylu insanların bile rahatlıkla oturabileceği yükseklikte.

Opel Insignia’nın en başarılı yönü ise muhteşem dış dizaynı. Yıllardır ortalama dizaynlar ile idare eden Opel firması yeni Astra ve Corsa’da olduğu gibi Insignia modelinde de dış görüntü alanında büyük bir adım atmış.


Büyük bir araç olmasına rağmen göze çok hoş gelen sportif bir çizgisi var aracın. Opel senelerdir aerodinamiye büyük önem verir. Aerodinami katsayısı (cx) 0.26 olan 1990 model Calibra'dan beri en iyi aerodinamiğe sahip modellerden biri Insignia cx=0.27 ile.

Büyük ebatlı jantlar, sportif ön ve arka tamponlar ile aracın kasası çok şık duruyor. Aracın iki tarafından çıkan çift eksoz sistemi ise gerçekten çok şık ve sanki performans çığlıkları atıyor. Aynı zamanda coupe bir araç gibi şekillendirilmiş arka camı ile değişik bir görüntü sergilenmiş. Aracın yan aynaları bile standartın dışında çok güzel bir dizayn ile aracın sportif çizgisini tamamlıyor. Aracın ses izolasyonu ise beklentileri karşılar düzeyde.

Gelelim performansa.

En önemli nokta Opel Insignia'nın 1.6 litre turbo motorunun 180hp güç üretmesi.

Litre başına 112.5hp'ye denk gelen 180hp'yi 1.6litre hacminde elde etmek gerçekten çok zor bir iş. Opel mühendislerini tebrik etmek lazım. Direksiyondayken bu gücü rahatlıkla hissedebiliyorsunuz.

Insignia, 4000 devirin üstünde kullanımlarda yüksek performans verirken, alt devirlerde biraz güçsüz olsa da yüksek devirlerdeki üstün başarısı ile bunu kapatıyor.

Bununla beraber, kullandığım otomobil ağırlıklı olarak yüksek devirleri tercih ettiğim test şartlarında beklenenden fazla yakıt tüketti. Normal kullanımda bunun kabul edilebilir bir düzeye ineceğini düşünüyorum. Ancak otomobilin sunduğu sportif potansiyel ile bu biraz zor bir karar olabilir.

Otomobilin alt devirlerde biraz daha düşük güç vermesinin sebebi kullanılan turbo ile ilgili. Turbo boşluğunun (turbo lag) etkisiyle tepki süresi düşük devirlerde biraz fazla ancak aracınızı biraz yüksek devirlerde kullanırsanız bu sorun ortadan kalkıyor.

Örneğin önünüzdeki aracı geçmek için gaza sonuna kadar bastığınızda Insignia'nın biraz fazla zaman alan ivmelenmesi yüzünden aracı rahat bir şekilde geçmek için kendinizi önceden hazırlamanız ve yüksek devirlere daha önce çıkmanız gerekiyor.

Aracın yol tutuşu ise gayet başarılı ve bozuk yol şartlarında bile düzgün şekilde yol alabiliyor. Gayet yumuşak ve sportif bir direksiyon sürücünün aracı kullanmaktan zevk almasını sağlıyor.

Kalkış ve duruşlardan bahsetmemiz gerekirse, araç turbonun devreye girmesi ile birlikte biraz fazla patinajda kalıyor, frenleme esnasında ise büyük kasasına rağmen gayet dengeli bir şekilde frenlenebiliyor.


Aracın süspansiyon ve şanzumanını incelediğimizde karşımıza standart bir görüntü çıkıyor. Süspansiyon ortalama bir seviyede ne çok sert ne çok yumuşak. Bu durum komforu artırırken, sportif bir sürüş olanağı sunuyor sürücüye. Debriyajın biraz sert olduğu göze çarpıyor. Bu trafikte giderken ikinci ve üçüncü vites kullanımlarında aracın sallanmasına sebep oluyor.

Kullanış tarzına göre seçilebilecek spor ve konfor tuşları aracın ön panelinde bulunuyor. Spor tuşuna basıldığı zaman ön göstergelerin kırmızı ışık ile aydınlatılması sürücüye hoş bir deneyim yaşatıyor ve biraz daha sportif bir sürüş olanağı veriyor. Konfor tuşu ise aracın biraz daha az benzin yakmasını sağlıyor.

Genel olarak Insignia'ya son kez baktığımda aracın tasarım ve konfor olarak son derece başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sportif açıdan ise görüntü çok başarılı, yüksek devirlede kullanılmak şartı ile performansı başarılı.

Kullanması gayet zevkli, çok çekici ve değişik bir otomobil Opel Insignia.

Okunma: 15410
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Valfler
ABS, ilişkili olduğu her frene valflerle bağlanır. Valfler çalışırken üç farklı işlevi yerine getirir; İlk aşamada, açık olan valf uygulanan basıncı direkt olarak frenlere iletir İkinci aşamada, fren hattını bloke eden valf, fren..