Acele et, hemen yavaşla... 32km/s sürat limitli yavaş şehirler!
Sinan Seven

10.12.2010 - 09:11

Bir günde kaç günlük yaşadığımızı düşündünüz mü hiç?

Çok değil 15 sene öncesinin bir kaç gününü 1 günde yaşıyoruz.
Sabit telefon aramıyoruz konuşmak için. Hemen cebimizde. Mektup yazmıyoruz, mektuplara cevap beklemiyoruz. Mobil oyuncaklarla hemen e-mail atıyoruz cevabı hemen alıyoruz.
Otomobiller daha hızlı. Daha çabuk gidiyoruz otoyollar sayesinde.
Ama ya hızlı yaşayacağım derken artık yaşamayanlar...
Direksiyon başında süratin şakaya gelmediğini unutanlar...
Önemli bir akım var dünyada: "Acele et, hemen yavaşla".
Yani hayatı yavaşlat. Daha yavaş yürü, daha yavaş konuş, daha yavaş yemek ye.
Ve otomobilini yavaş kullan.
Dünyanın en saygın tıbbi yayınlarından birisi olan "British Medical Journal" İngiltere'de uygulanmaya başlanan 20mph (32km/s) sürat bölgeleri sayesinde yaralanmalı otomobil kazalarının yüzde 40 oranında azaldığını gösteren bir araştırmanın sonuçlarını duyurdu.
London School of Hygiene (Londra Hijyen Okulu) ve Tropical Medicine, 1986-2006 arasındaki 20 yıllık dönem boyunca elde edilmiş olan verileri analiz etmiş.
32km/s sürat limitinin devrede olduğu bölgelerde, ölen veya yaralanan çocukların sayısının yarı yarıya azaldığını tespit etmiş.
Elde edilen bulgular toplamda tüm yol yaralanmalarının yüzde 41.9 azaldığını gösteriyor. Buna sayıları oldukça azalan yaya ve bisikletçi yaralanmaları dahil.
Araştırmaya göre, 32km/s hızla giden bir otomobilin çarptığı her 40 yayadan yalnızca birisi ölürken, 48km/s hızla giden bir otomobilin çarptığı her 5 yayadan birisi hayata veda ediyor.
Analiz aynı zamanda, 32km/s sürat limitli bölgelerin çevresinde uygulanan 48km/s (30mph) limitli alanlarda da yaralanma veya ölüm oranlarında %8'lik bir düşüş tespit etmiş.
Dr.Chris Grundy bu ilginç araştırmayı yönetmiş: "Elde ettiğimiz sonuçlar, 32km/s bölgelerinin yalnızca İngiltere'nin büyük şehirlerinde değil, dünyanın benzer bütün merkezlerinde işe yarayacağını kanıtlıyor." şeklinde konuşuyor.
Dr.Grundy 32km/s sürat limitinin olduğu bölgelerin bugün için senede 200 hayat kurtardığını, daha geniş bir alana yayılması halinde kurtulan hayatların 700'e kadar çıkabileceğini düşünüyor.
İngiliz Kraliyet Kazaları Engelleme Kurumu (Royal Society for the Prevention of Accidents-RoSPA) sözcüsü, 32km/s bölgelerinin yayaları, çocukları ve engelliler gibi kaza riskinin fazla olduğu insanları korumanın en etkili yöntemi olduğunu ifade ediyor. RoSPA önümüzdeki 10 yılı kapsayacak yeni yol güvenlik stratejilerine bu konunun ağırlıklı olarak girmesi için yoğun uğraş veriyor.
İngiliz ulaştırma bakanlığının ilgili birimleri de, yol güvenliği stratejileri içinde, okullara yakın caddeler ve yerleşim bölgelerinde 32km/s limitini yaygınlaştırmak olduğunu ve bu sayede yürüyen, bisiklete binen, paten yapan insanların kendilerini çok daha güvende hissedeceklerini ifade ediyor.
İzmir'in Seferihisar ilçesine , Cittaslow International Coordination Committee (Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi) tarafından ülkemizin tek "Cittaslow" veya "Yavaş Şehir" ünvanı verildi.
1999 senesinde İtalya'da başlayan ve bugüne kadar 18 ülkeden 120 şehrin seçildiği bu organizasyon temelde fast food kültürüne karşı yavaş yemek yeme kültürünün yaygınlaşması için başlamış olsa da artık 50 değerlendirme kriteriyle hayatı yavaşlatarak, kalitesini artırmayı amaçlıyor.
Yani Türkiye de de yavaş yaşamayı tercih eden insanlar var.
Her sene binlerce insanımız trafik kazalarında yaralanıyor veya ölüyor.
32km/s bölgelerinin bizim de işimize yarayacağına, bir çok vatandaşımızın hayatını kurtaracağına hiç şüphemiz yok.
Hatta belki ülkemzin tek Cittaslow'u Seferihisar böyle bir uygulamaya örnek olur.
Acele edin, hemen yavaşlayın..
Okunma: 2185
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
DBC - Dynamic Brake Control (Dinamik fren kontrolü)
Dinamik fren kontrolü, acil frenlerde; fren sistemine uygulanacak fren gücünün etkin bir şekilde arttırılması ve fren süresinin azalmasını yardımcı olmak için, DSC’nin (Dinamik Denge Kontrolü) hidrolik sisteminin bir parçası ve ABS’ye..