Merdiven çıkarken sakız çiğnemek, ya da direksiyonda cep telefonuyla konuşmak!
Sinan Seven

16.12.2009 - 14:20

1990'ların ortasında cep telefonu denilen teknoloji mucizesi ülkemize geldiğinde, mümkün olan ve olmayan her yerden "Işınla beni Scottie" demeyi çok sevmiştik.

Hani restoranda, sokakta, plajda konuşmak gayet keyifli olsa da maalesef tehlikeli bir alışkanlığımız da başlamıştı. Direksiyon başındayken: "Ahmet abi yoldayım geliyorum".
Aradan neredeyse 15 sene geçti. Bütün cep telefonu üreticileri, otomobil markaları, telefonu elimizde tutmadan konuşabileceğimiz emniyetli ve pratik kitler geliştirdi ama huylu huyundan vageçmedi.
Hala Bir elimizde telefon, diğerinde direksiyon (Eğer düz vitesli otomobil kullanıyorsanız, zaten vites değiştirecek elimiz kalmadı) Cirque du Soleil akrobatları gibi davranmaya devam ediyoruz.
Kısaca yaptığımız merdiven çıkarken sakız çiğnemekten ibaret. Ya sakızı yutacağız ya da merdivenden düşeceğiz.
Durum dünyada da farklı değil.
Verilen trafik cezaları olabildiğince yükselse de, otomobil kullanırken cep telefonyla konuşanların sayısı her geçen gün artıyor.
İngiltere'de yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına bakalım.
İngilizler arasında, 60 pound ve 3 puan ceza'ya rağmen cep telefonunu direksiyon başında kulağına götürenler, 2006 senesindeki yüzde 2.6'dan 2009'da yüzde 2.8'e çıkmış.
Araştırmayı, bakanlığa bağlı İngiliz Ulaştırma Araştırma Laboratuvarı (TRL) yapmış.
12.000 özel otomobil ve 2.500 taksiyi kapsayan bu çalışmada 2006'da devreye giren caydırıcı cezalarla bir anda yüzde 1.4'e düşen oranın, daha sonra bugünkü yüzde 2.8'e tırmandığı ortaya çıkmış.
Telefonla konuşan sürücülerin çarpışmalı bir kazaya karışma olasılığı normalin 4 katı diyor araştırma.
En çok konuşan grup 17-29 yaş aralığındaki kadınlar. Erkeklerde ise 30-59 yaş grubu ancak erkeklerin büyük çoğunluğu araç kiti kullanıyor ki yasal ve doğru olan da bu.
Araştırmanın mimarı. TRL'den Dr.Nick Reed "Direksiyon başında telefonla konuştuğunuzda, reaksiyonlarınız yavaşlıyor, şeritler arasında gezinmeye başlıyorsunuz, etrafta olan biteni farketme gücünüz yani algılarınız azalmaya başlıyor ve dikiz aynalarına daha az bakıyorsunuz." diyor.
İngiltere eski ulaştırma bakanı Stephen Ladyman, direksiyon başında telefonla konuşanları raporlayabilecek ve anında ceza verilmesini sağlayacak bir yapıya ihtiyaç olduğunu söylüyor.
İngiliz Otomobil Birliği AA'nın başkanı Edmund King ise yollarda daha fazla polis olmasını ve bilinçlendirme kampanyalarının artmasını öneriyor.
Türkiye'de geçerli olan trafik mevzuatına göre " Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak" maddesinin ihlalinde, trafik polisi tarafından 61TL idari para cezası ve 10 ceza puanı veriliyor.
İngilizlerin yaklaşık 140TL'lik cezası bile yeteri kadar caydırıcı değilken bizdeki 61TL'lik ceza üzerinde yetkililerin de düşünmesi gerekiyor.
Her sene trafiğe çok can veriyoruz. Bunun ne kadarının araç kullanırken cep telefonuyla konuşulması yüünden olduğunu tespit etmek pratik olarak çok mümkün değil ancak mutlaka etkisi var.
Eğitim, kampanyalar ve cazaların daha caydırıcı olmasının hayat kurtaracağı şüphesiz.
Okunma: 2424
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Emniyet kemeri kullama alışkanlığı kazanmak için birkaç öneri
• Her zaman aracınıza ilk bindiğinizde herşeyden önce (aracınızı çalıştırmadan) emniyet kemerinizi bağlayın.• Aynı şekilde aracınızdaki diğer yolcuları da emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda uyarın ve kemerlerini bağlamaları..