Berke Bayındır'ın Hyundai i20 izlenimleri..
Berke Bayındır

29.12.2009 - 12:08
Hayli atak bir pazar duruşu olan Hyundai'nin Türkiyede üreteceğini duyurduğu İ20 modeli hakkında siz okurlarımızdan epey bir soru geldi, anketlerimizde iki kez önlerde çıkan bu aracı da test etmek bizim için bir şart oldu.
Otomobili test için teslim aldığımızda en önce sempatik ve çok kullanışlı, boyutu, detayları sıcak bir otomobil gördük.Sonrası ise şöyle:

Hyundai i20 karşımıza olabildiğince basite indirgenmiş, hayatı kolaylaştıran bir araç olarak çıkıyor. Basitten kastım çoğu şeyin eksik olması değil . İ20’de bir araçta olması şart olan bütün özellikler olduğu gibi, ince ve çok kullanışlı detaylar da göze çarpıyor. Çoğu araçta olan ama olması şart olmayan aksesuarlar ise konulmamış bu araca. Bu mantık aracın fiyatını çok makul bir seviyeye çektiği gibi aracı basit, rahat ve huzurlu bir şekilde kullanmanızı da sağlıyor.


Test ettiğimiz araç Hyundai i20’nin dizel motorlu versiyonuydu. Araç motor gücü bakımından rahatlıkla sınıfı geçecek düzeyde. Öncelikle aracın dizel olması yakıt tüketimini en aza indirmiş durumda. Test sürüşümüz boyunca araç ortalama 5lt/100km yakıt sarfiyatı ile yol aldı. Bu kadar az yakıt tüketmesinin yanında araç sürücüyü gayet tatmin eden bir performansta sergiliyor. Her ne kadar performans amacı ile üretilmiş bir araç olmasada, i20 ile bir aracı geçeceğiniz veya extra güce gereksiniminiz olduğu zaman hiç zorlanmıyorsunuz.

Aracın yol tutuşu konusunda eleştirecek bir detay gözümüze çarpmadı, son derece yeterli ve limitleri de güven veriyor. Başarılı süspansiyon sistemi ile bozuk yollarda sürücüye rahat ve yormayan bir yolculuk imkanı sağladığını söyleyebiliriz. Frenlemelerde çok büyük olmayan kasasınında yardımı ile dengeli bir duruş sergileyen i20, oldukça yumuşak direksiyonu ile de rahat bir yolculuk sunuyor sürücüye burada direksiyon hissini biraz daha almayı tercih eden ve sürücüye biraz daha kontrol hissi veren bir sistemi tercih edenler olabilir ama bu çok konforlu.
Dışarıdan bakıldığında küçük/orta bir araç görüntüsü sergileyen i20’nin içi için bunu söylemek pek doğru olmaz. Ön koltuklar standart bir rahatlık sergilerken arka koltuklarda diz mesafesi oldukça yeterli. Fakat aracın içini daha geniş yapmak uğrunda bagaj beklenenden küçük tutulmuş ki bu da çok büyük sorun yaratacak ölçüde değil.
Gelelim benim araçta en çok beğendiğim küçük ama gerekli detaylara. Öncelikle aracın sürücü koltuğuna ilave edilmiş sağ kol dayama yeri aracın kullanımı sırasında sürücüye çok büyük bir rahatlık veriyor. Özellikle uzun yollarda veya sıkışık trafikte aracı kullanırken kolunuzun yorulmasını engellemesinin yanı sıra sanki salonunuzda çok rahat bir koltukta oturuyormuşsunuz hissini veryor size ve hiçbir yorulma hissi yaşamıyorsunuz. Fakat bunu söylerken siz okurlarımızı uyarmak isterim; aracımızı kullanırken ne kadar rahat olursak konsantrasyonumuzu kaybetmemizde o kadar kolay olur, bu sebepten rahatlık ve gevşeme arasındaki çizgiye dikkat ederek aslında otomobil kullandığımızı unutmamamız lazım.


Başka bir önemli detay ise aracın radyosunun standart USB girişi bulunması. Eğer içinde müziklerinizin olduğu bir USB aygıtınız var ise bunu aracın radyosuna direk olarak bağlayabilir ve mp3 formatındaki müziklerinizi sırası ile dinleyebilirsiniz.
Bu küçük detaylar ve gerekli olan hiçbirşeyin eksik edilmemiş oluşu aracı kullanırken bize beklediğimizden çok daha fazlasını sundu. Sempatik dizaynı ve basit yapısı ile araç test ettiğimiz süre boyunca bizde çok iyi bir izlenim bıraktı.Özellikle enteresan fiyat yapısı ile İ20'nin pazarın bu geniş segmentinde iyi bir pay alması doğal gözüküyor. Yerli üretimin başlamasından sonra bu daha da kolaylaşacaktır.
Okunma: 7395
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Kış lastiği ve zincir
Kış şartlarının en ağır şekilde hüküm sürdüğü şu günlerde, trafiğin kilitlenmesini önlemek için yola çıkmasına müsaade edilmeyen araçların arasında artık kış lastiği kullananlar yok.Meteoroloji istasyonları, uydu fotoğraflarından,..