Berke Bayındır Chevrolet Cruze izlenimleri..
Berke Bayındır

06.01.2010 - 16:51

Chevrolet Cruze karşımıza yalınlık ile ferahlığın birleşimi olarak çıkıyor. Geniş iç hacmi, agresif dış tasarımı ve yeterli aksesuarları ile Cruze çok alımlı bir araç olmasının yanında, rakiplerine nazaran daha düşük olan fiyatının da yardımıyla çekici bir alternatif haline dönüşüyor. Peki bu aracı almamızı sağlayacak özellikler nelerdir?


Öncelikle söylemem gereken, uzun yıllardır Chevrolet markasının yarattığı en başarılı tasarıma sahip oluşu. Gerçekten özellikle ön taraftan bakıldığında araç ciddi derecede dikkat çekip sıradan bir araçtan ayrılıyor. Aynı Chevy Blazer veya Tahoe'larda kullanılan Köpekbalığı ağzına benzeyen kocaman ızgaralar ile süslenmiş gövde aynı zamanda sınıfına göre çok büyük olması ile de araca büyük bir ağırlık ve çekicilik katmış. Aracın büyüklüğünden bahsetmişken bir karşılaştırma da rakibi Ford Focus’a karşı yapalım. Bu araç rakibi Focus’tan 11 cm daha uzun bir araç. Bu aracın içindeki konforu büyük ölçüde arttırmış durumda. Özellikle arkası rahatlıkta sınıfında çok öne çıkıyor.


Gelelim aracın başka başarılı noktası olan fiyatına. Sonuç olarak lüks segment araçlar içinde olmayan Cruze’un satışlarını arttırmak için rakiplerine karşı dizayn ve konfordan başka noktalara da ihtiyacı var. Chevrolet firması bu noktada fiyatlarını rakiplerinden 4-5 milyar daha aşağıda tutmayı başararak büyük bir hamle yapmış. Bu fiyat farkı göz önünde bulundurulduğunda Chevrolet Cruze müşteri karşısında rakiplerine nazaran çok avantajlı bir konuma geliyor.


Bir başka nokta ise aracın performans değerleri. 1.6 benzinli motor seçeneğine sahip olan bu araçta 0-100km/h 11.8 saniye değerine sahip ki buda rakiplerinden daha başarılı. Bunun yanında kullandığım süre boyunca aracın yakıt tüketimide 6 litre/100km civarlarında kalarak son derece makul bir miktar sergiledi. Yol tutuşundan yana hiçbir sıkıntı görmediğim araçta frenleme esnasında da dengesini koruması başarılı bir özellik. Konfor olarak daha da önce bahsettiğimiz gibi Cruze dış tasarım başarısını içine de taşımış ve çok yeterli opsiyonlarla standart olarak donatılmış.Koltukları özellikle sürücü açısından çok destekleyici ve rahat. Bagaj ise tüm boyutlarda olduğu gibi sınıf standartlarını üzerinde ve kullanışlıAmmma.. bu kadar övdüğümüz Chevrolet Cruze’un belirtmeden geçemeyeceğimiz bir derdi var. Tabii dert denebilirse.. aracın bu segmentte dizel motor seçeneği yok. Bu segmentte daha büyük müşteri kitlesine ulaşmak istiyorsanız gamınızda mutlaka dizel bir araç olması gerekiyor çünkü özellikle yüksek kilometre yapan şirket araçları için dizel çok önemseniyor.Tabi Cruze’un enteresan şekilde az düşük yakıt tüketiminin bu farkı bir anlamda kapattığını not ederek illaki dizel demiyorsanız Chevrolet Cruze kendi segmentinde paranızın karşılığında alabileceğiniz en başarılı araç. Dış ölçüleri ve iç hacmi dikkate alındığında rakipleri Opel Astra ve Ford Focus sedan'dan daha büyük olduğunu da unutmamak gerek.

Okunma: 9946
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
VVT-i
Toyota’nın Variable Valve Timing-intelligence (akıllı değişken supap zamanlama) teknolojisi başlangıçta üst sınıf otomobillerde kullanılmaya başlandı ama artık küçük sınıftaki otomobillerinde de kullanılıyor. Sistem, supapların..