Berke Bayındır'dan Golf R testi..
Berke Bayındır

17.05.2010 - 09:31

Volkswagen Golf R, karşımıza ön arak tamponlarda yapılan bir iki uzatma ve eteklikler haricinde standart Golf’den tasarım olarak çok farklı olmayan fakat performans olarak apayrı bir araç olarak çıkıyor. Volkswagen ailesinin R32 modeli yerine getirdiği R konseptini aynı zamanlarda Scirocco ve Polo modellerinde de görüyoruz..


Otomobil 255 HP ve 350 NM üreten 2.0 litre turbo motor ile 4x4 olarak karşımıza çıkıyor.(Polo ve Scirocco modellerinde sadece önden çekiş olarak mevcut.)0-100km hızlanması 5.7 saniye olarak ölçülen araç bu kategoride de tatmin edici bir noktada. Şimdi bu otomobili eksileri ve artıları ile inceleyeceğiz.

Öncelikle araçtaki en büyük soru işareti gövde dizaynı olarak standart Golf’den çok büyük bir farklılık göstermemesi. Bu noktada araç hem çok dikkat çekmeyen vahşi bir araç konumuna yerleşiyor ve görüntüsünden çok da beklenmeyen bir performans sergiliyor, fakat bazı sürücüler böyle bir araç almak istedikleri zaman standart bir araçtan çok daha hırçın bir dış görünüş arzulayabilirler. (örneğin şişirilmiş dodikler, şeritler vs.) Aracı standart bir Golf’den ayıran en belirgin özelliği daha sportif tamponlar , arkadaki difüzörler ve yan etek uzantıları ve en gösterişlisi arkadan tek başlı çift taraftan çıkış veren egzoz sistemi. Çok hoş bir görünüşe sahip bu egzoz aynı zamanda standart Golf’den farklı bir egzoz sesinide sürücüye sunmuş oluyor. 18 inç jantlar ve spor süspansiyon ile araç yere 25mm daha yaklaştırılmış ve daha sportif bir dizayna kavuşturulmuş. Geliştirilmiş fren sistemi ile önde 345mm arkada 310mm ebadına ulaşılmış ve sürüş düvenliği arttırılmış. Sport ve Konfor modları ile aracın agresifliğini be konforunu ayarlayabilmekle birlikte süspansiyon sertliğide değiştirilebiliniyor. Bi-xenon farlar ve spor koltuklar ile daha göze hitap eden bir araç haline getirilmiş. Üzerinde DSG şanzıman seçeneği de bulunan araç 8.5lt/100km benzin sarfiyatı yapıyor. Ve son olarak kesinlikle eski V6 3.2lt motora sahip Golf R32’den daha başarılı test değerlerine sahip.


Gelelim aracı test ettiğimiz ortamın detaylarına. Aracı Norveç’in buzlu zeminleri üzerinde yaklaşık -5 derecelik bir hava ısısında 400 km kadar test etme imkanı bulduk. Bu zorlu hava şartlarına rağmen 20 kişilik gurubumuzdan tek bir araç bile sorun çıkartmadan iki günlük programı tamamladı. Her ne kadar buzlu zemin yüzünden 255 HP gücü zemine vermekte zorlanmış olsakta asfalt zemin üzerinde aracın gücü bizi tatmin etmeye yetti. Başarılı bir yol tutuşun yanında zeminin koşuluna göre tamamen önde veya arkadan çekiş haline kadar aracın kendisini ayarlayan aktif diferansiyel sistemi de mevcut. Başarılı bir elektronik sürüş destek ünitesi sayesinde bu güçlü aracın yol üzerinde kalması ise her insanın başarabileceği seviyelere indirilmiş durumda.


Gelelim aracın R dizaynına. Özellikle aracın çeşitli bölgelerinde R logosu çıkıyor karşımıza. Ön ızgarada, torpido üstünde, direksiyonda ve çeşitli yerlerde bulunan bu R logosu araca ayrı bir sportif hava katmış durumda. Mavi renk kullanılmış gösterge paneli aracın sporcu kimliğini ön plana çıkartırken sportif direksiyon ve koltuklar ile sportif sürüş hava olarak desteklenmiş.

Son olarak bu aracı incelerken rakiplerinide düşünmek istedik. Bu araç Mitsubishi Evo, Audi S3, Subaru İmpreza ile aynı sınıfa giren bir araç. Önceden de bahsettiğimiz gibi Mitsubishi ve Subaru ile karşılaştırıldığında dizaynı biraz daha standart kalıyor fakat S3’ten bu konuda aşağı kalır yanı yok. Aracığınız araç çok yırtıcı ve kendini belli eden bir araç değilse ve dikkat çekmeden güçlü bir araca sahip olmak istiyorsanız Golf R bu konuda gayet başarılı bir performansa sahip.

Okunma: 7299
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Sürüşe uyumlu aydınlatma (Adaptive Forward Lighting-AFL)
Günümüz otomobillerinde kullanılan geleneksel farlar sabit yapısı nedeni ile hava ve yol koşullarına uyum sağlayamadığı için yetersiz kalabiliyor. Sürekli aynı bölgeyi aydınlatan geleneksel farlar; virajlarda dönülen yönü, şehir..