Güneş otomobilinize acımayacak..bari siz sevin.
Turgut Yüksekdağ

16.05.2010 - 23:37

Otomobili Hangi Ürünlerle Temizlemeliyim?

Bahar ve hemen ardından yaz… Her yer kıpır kıpır, güneş kanımızı kaynatıyor adeta. Kış aylarının mahmurluğunu bahar aylarının ışıltısı, kıpırtısı alıyor.

Güneşin parlaklığı arttıkça otomobil yüzeyindeki aksaklıklar çok daha gözümüze çarpıyor. Mat boya, çizikler, hologramlar güneş ışınları altında çok daha rahatsız edici olarak kendini otomobilimizin üzerinde gösteriyor.

Kış sonrası otomobilimize bakım yapmak, kışın tüm olumsuzluklarını otomobilimizin üzerinden almak ve yaza pırıl pırıl bir otomobil ile girmek bu günlerde hepimizin öncelikleri arasında yer alıyor.

Bir uygulama merkezine giderek otomobiline uygulama yaptırmak isteyenler kadar marketlerden alacağı ürünler ile bu uygulamaları kendisi yapmak isteyenler, bunu bir keyif haline getirmek isteyenler de çok önemli bir kesimi oluşturuyor. Otomobilinin elinin altında parladığını, ilk günkü pırıltısına, ışıltısına kavuştuğunu görmenin keyfini yaşamak isteyenler marketlerden, internet sitelerinden binlerce ürün arasından kendilerine en uygun ürünü seçmeye çalışıyorlar.

Türkiye’de bu ürünlerin en çok satıldığı internet sitelerinden birisinde 116 adet farklı araç içi temizleyici, 115 adet farklı cila, 97 adet farklı torpido temizleyici, 53 adet farklı şampuan, toplamda 971 farklı ürün satışa sunulmuş durumda. Birbirinden farklı markalar ve ürünler…

Peki bu ürünleri seçerken neye dikkat etmek gerekiyor?

  • Car car ürünleri kimyasal ürünler. Yani içerik olarak insan sağlığı açısından çok büyük önem taşıyor. Özellikle aracın iç bölümünde kullanılan ürünlerin Dünya çapında kabul edilen TÜV ve ISO9000 gibi standartları sağlaması gerekiyor. Car care ürünleri kimyasal ürünler ve bu standartları sağlamak için birçok testten geçmesi gerekiyor. Bu testlerden başarı ile geçen ürünler ancak TÜV ve ISO9000 logolarını ürünlerinin üzerine koyabiliyor. TÜV ve ISO9000 logoları alacağınız ürünlerin üzerinde mutlaka bulunmalı.
  • Aldığınız ürünlerin üretim yeri açık olarak belirtilmeli. Sadece firma adı ya da “Made in USA”, “Made in EUROPA” gibi ibarelerle satışa sunulan ürünlerin güvenilirliği tartışmaya açıktır. Dolayısı ile elde edeceğiniz verim de çok sınırlı olacaktır. Alacağınız ürünlerin üzerinde açık adres mutlaka belirtilmeli.
  • Açık adres ile birlikte aldığınız ürünün internet adresi de ürünün üzerinde mutlaka belirtilmeli.
  • Fiyatı çok ucuz olan ürünleri iyice inceleyerek alın. Kimyasal bir ürün olduğu için içinde kullanılan ürünler arasında çok büyük farklılıklar olmaması lazım. Bu nedenle çok büyük fiyat farklılıkları dikkatle incelenerek karar verilmeli.
  • Ürünlerin Türkçe etiketleri yanıltıcı ifadeler içerebiliyor. 15-20 yıkama yapılabilecek şampuan için “60 yıkamalık şampuan” hafif çizikler için üretilmiş “yoğun çizik giderici” gibi ifadeler yanıltıcı olabiliyor. Mümkünse orijinal etiketlerin tercümeleri de yapılmalı.
  • Araç üzerindeki tespitlere göre ürün alımı yapılmalı. Özellikle araç üzerindeki çizikler için mutlaka ihtiyaca göre ürün alımı yapılmalı. Çizik gidericiler çizik giderme yoğunluğuna göre sınıflandırılır. Araç içinde de torpidoda parlak mı, mat mı ürün almalı? Araç iç döşemeleri kirli mi, lekeli mi? gibi sorularla ilgili ön tespit yapmak gerekir.
  • Jant temizleyiciler önemli bir grubu oluşturuyor. Bu ürün grubu car care grubundaki en zor ürün grubudur. Temizleyici etkisi sağlamak için janta zarar verecek kimyasalların (asit vb.) kullanım oranı oldukça yüksek. Bu konuda ürüne tam olarak güvenmeniz, kullanımdan önce küçük bir alanda test etmeniz gerekebilir.
  • Kullanacağınız süngerler, bezler de en az ürünler kadar önem taşıyor. Burada da “beşi bir yerde” gibi ürünler yerine daha marka ürünlerin tercih edilmesi çok daha başarılı sonuçlar doğuracaktır.
  • Çok daha fazla bilgi için profesyonel bir destek almanız gerebilir. Bu konuda şirketlerin internet sitelerine mail göndererek bilgi isteyebilirsiniz.

Baharın son günleri, yaz geliyor… Güneş çok daha dik açılarla otomobilimizin üzerinde yer alıyor.

Pırıl pırıl bir otomobil için zaman ayırmaya değmez mi?
Okunma: 2283
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Uzun huzmeli farlar
Uzun huzmeli far geliştirilirken, kısa huzmeli farlar ile açısal olarak entegre çalışması planlanmıştır. Uzun huzmeli farların yolun daha ilerisindeki objeleri görünür hale getirmesinin mantığı, aydınlatma ışık kaynağının, odak..