Yeni Opel Astra testi..
Mahir Bayındır

16.08.2010 - 14:21

Opel’in kompakt sınıftaki temsilcisi Astra, yeni nesliyle bir süredir yollarımızda. Buz de yeni Astra’nın en çok rağbet gören motor seçeneği olan 1,6 litrelik atmosferik motora sahip versiyonunu testimiz için ödünç aldık.

Astra’nın dış tasarımı, Opel’in Insignia’yla başlattığı yeni çizgisini yansıtıyor. Başka bir otomobilde kullanılsa sıradan görünecek farlar, Astra’nın gergin çizgileriyle anlam kazanıyor. Günün modası olan geniş hava giriş ızgarası gibi ayırıntıların kullanılmadığı otomobilin burun tasarımında en dikkat çekici özellik xenon farlarla gelen beyaz ışıklı gündüz farları. Tıpkı Insignia gibi farklı tasarımıyla kendine baktıran gündüz farları nedeniyle etkinliği azabilecek sinyal lambaları, bu etkiden kurtulmak için sis lambalarının üzerine taşınmış. Otomobilin profili ve arka tasarımı sakin ve kendine has olmaktan uzat. Bu bölümlerde sadece sınıf ortalamalarının üzerinde olan aks mesafesi (2,7 metre) sayesinde ortaya çıkan oranlar dikkat çekiyor. Arka lastiklerle tamponun mesafesi oldukça az. Bu da sportiflik etkisini arttırıyor.

İç mekana geçildiğinde Opel’in Insignia’nın yolunu Astrya uyguladığı görülüyor. Orta sınıfın zengin görünümlü kumanda sistemleri, bir önceki neslin alışkanlık isteyen kumandalarının yerini almış. Dokunmatik sinyal ve silecek kolları yerini normal kumandalara, merkezi kumanda sistemi de yerini her bir fonksiyon için ayrı düğmeye bırakmış. Bu durum ilk başta kafa karıştıran ciddi bir düğme kalabalığına neden oluyor. Fakat düğmelerin yerlerine bir kez alıştıktan sonra kullanım gayet basit. Direksiyon simidinin yükseklik ve derinlik ayarı, ön koltukların başarılı destekleri ve geniş ayar kabiliyetleriyle birleşerek sürüş pozisyonunun daha da başarılı olmasını sağlıyor. Arka koltuk yolcuları için de iyi haberler var. Geniş diz mesafesi, yüksek cam çizgilerinin neden olduğu gömülmüşlük hissini ortadan kaldırıyor. Arka koltukların da önler kadarılı başarılı dolgu ve şekilleri uzun yolculuklarda avantaj sağlayabilir.

Astra’nın 1,6 litrelik motoru bir önceki nesilden miras. Değişken supap zamanlama sistemine sahip motor, eski Twinport motordan geliştirildi. 115 HP güç ve 155 Nm tork üreten motor, alt devirlerde yaşanan cansızlık dışında yeterli özellikler sunmayı başarıyor. Sesinin hiç bir zaman gürleştirmemesi ve 5 ileri oranlı şanzımanla uyumu sayesinde yorucu olmayan motor, hacim ve güç klasmanına göre makul yakıt tüketimi de sunabiliyor. Motor hakkında söylenebilecek tek olumsuzluk, güç verisinin 1,3 tonluk boş ağırlık karşısında sportif sürüşler için yetersiz olduğu.Bu konuda değişik istekleri olanların daha yüksek hacimli seçeneklere veya turbo beslemeli motorlara yönelmesi daha iyi olur.

Bu durum, Astra’nın başarılı sürüş özelliklerinin gölgede kalmasına neden oluyor. Watt kollu yeni arka kas ve sert ayarlı süspansiyon sistemi, başarılı direksiyon sistemiyle birlikte Astra’ya çok iyi sürüş özellikleri kazandırıyor. Özellikle düz gidiş kararlığı dalında Astra sınıfın çıt yüksekliğini belirleyebilir. Bu durum, konfor açısından küçük sorunlar yaratıyor. Ülkemizin dünya standartlarının gerisindeki yol kalitesinde Astra kimi zaman konfor üretmekte zorlanıyor. Bu durumda özellikle yeni arka akstan gelen sesler ortaya çıkıyor. Otoyollarda ve düzgün yollarda ise hiç sorun yaşanmaması teselli kaynağı olabilir.

Sonuç olarak Astra’nın kompakt sınıftaki rekabeti kolayca göğüsleyebildiği ortaya çıkıyor.

Okunma: 8862
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
W motor
V motorları andıran bu yerleşim düzeni, mevcut silindir yapısının motor kaputunun içerisinde kaplayacağı yeri arttırmadan silindir sayısını artırmak için kullanılan bir tekniktir. W silindirli motorlar, iki adet V motorun birleşimi gibi..