Duster, Bu seviyede gerçekten toz attırabilir...
Mahir Bayındır

18.08.2010 - 12:58

Dacia, küçük sınıf için ürettiği makul fiyatlı modellerinden sonra zamanımızın en büyük modası olan crossover sınıfına girerek pazar payını arttırma hevesinde. Duster, 29.990 TL’den başlayan fiyatlarıyla gerçekten çekici bir crossover.

Sınıfın en iddialı modelleriyle benzer karoser boyutlarına sahip olan Duster, onlardan farklı olarak yükseltilmiş bir hatchback yerine kaslı bir arazici gibi görünüyor. Şişkin tekerlek yuvaları ve kısa tampon tekerlek mesafeleri, Duster’ın yapabileceğinden çok daha fazlasına hazır olduğu hissini yaratıyor. Günümüzde baz donanımda sunulan siyah tamponların bu kadar yakıştığı ikinci bir model daha bulmak zor.

İç mekanda, Duster’ın havası sönüyor. Sandero, Logan ve hatta Logan MCV’de kullanılan kokpit, değiştirilmeden Duster’a alınmış. Cam kumandalarının orta konsoldaki yeri ilk başta yadırgansa da, genel olarak kumandaların kullanımı ve hassasiyeti memnuniyet veriyor. Duster’ın oturma pozisyonu biraz yüksek ve bu hal de ona yakışıyor. Arka koltuk için sunulan diz ve baş mesafesi uzun boylular için bile yeterli ve bagaj da kompakt sınıf hatchbacklerden daha geniş.

Duster’ın sürüşü için keyifli tanımlaması yapmak zor. Fakat bu durumun negatif algılanmaması gerekli. Zira Duster virajlarda keyif vermek yerine kendine düşeni yerine getirip kullanıcılarını A noktasından B noktasına konforlu bir şekilde taşımayı tercih ediyor. Direksiyonun düz konumdaki aşırı hissisizliği can sıkıyor ve süspansiyon sistemi de salınımlara neden oluyor. yüksek yanaklı lastiklerle yumuşak süspansiyon sisteminin birlikteliğinin konfora katkılarıysa alkışı hakediyor. Darbe emiş konusunda çok başarılı olan Duster, ülkemizin düşük yol kalitesine çok iyi uyum sağlıyor. Hal böyle olunca da insan bir süre sonra sürüşteki aksaklıkları gözardı etmeye başlıyor.

Dacia Duster için de Renault’nun motor yelpazesini sunuyor. 1,5 litrelik dCi dizel ve 1,6 litrelik 16 supaplı benzinli motor, Duster’ın iki seçeneğini oluşturuyor. Benzinli motor düşük satış fiyatıyla dikkat çekiyor ve ürettiği 110 HP güçle Duster’a makul çekiş gücü sağlıyor. Yakıt tüketimi kabul edilebilir düzeyde ama 120 km/s hıza çıkıldığında fazlaca uğuldamaya başlaması uzun yolculuklarda yorucu olabilir. Bu durumun çözümü daha pahalıya satılan dizel motoru tercih etmek. 85 HP güç üreten dizel motor, 200 Nm’lik torku sayesinde benzinli motora göre hem tüketimde, hem çekiş gücünde hem de konforda avantaj elde ediyor. Dizel motorla Duster kendisini buluyor demek çok abartılı olmaz.

Duster, diğer Dacia modelleri gibi marka bağımlısı olmayanlara bir otomobilden beklediklerini makul fiyat karşılığında sunma iddiasını kesinlikle yerine getiriyor.

Okunma: 8923
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
VVT-i
Toyota’nın Variable Valve Timing-intelligence (akıllı değişken supap zamanlama) teknolojisi başlangıçta üst sınıf otomobillerde kullanılmaya başlandı ama artık küçük sınıftaki otomobillerinde de kullanılıyor. Sistem, supapların..