Skoda'dan SUV pazarına yeni bir alternatif YETİ
Mahir Bayındır

24.12.2010 - 12:17


İmini Himalayaların esrarengiz kar adamından alan Yeti modeli Skoda’nın SUV segmentindeki ilk otomobili. 1.2 ile 2.0 litre arasında benzinli ve dizel motorlarla donatılmış olan Yeti önden çekiş ve dört tekerlekten çekiş modelleri ile müşteriye sunuluyor.

Skoda’nın geleneksel ön panjurunu taşıyan Yeti dış görünümü ile diğer küçük SUV segmentindeki otomobillerinden farklı bir tasarıma sahip. Öndeki yuvarlak sis farları, belirgin çamurluk çıkıntıları, 17 inch çapındaki jantları bu farklılığı ortaya çıkaran özelliklerden bazıları.

İç mekanda yüksek konumda oturabileceğiniz şekilde tasarlanmış koltukalar uzun yolculuklar için arzulanan konforu sağlıyor. Ön tablo Skoda ve Volkswagen ailesinin klasik hatlarına sahip. Arka koltuklardaki diz mesafesi aracın 4.2 metrelik boyu göz önüne alındığında yeterli. Arzu ettiğiniz taktirde arka koltukları yatırarak veya dışarı alarak bagaj hacmini arttırmanız mümkün ancak standart hali ile bagaj hacmi rakiplerine göre az.

Yüce Auto’nun bize test için yolladığı araç Skoda Yeti’nin 2.0 TDI 170 HP motora sahip dört tekerlekten çekişli modeli. 30.000 kilometredeki test aracı sürekli basın ve müşteri testlerinde

kullanılmış olmasına rağmen gerek süspansiyon gerek araç içi sesleri açısından yeni bir araçtan farksız. Bu tür test araçlarının özellikle test koşullarında ne şekilde kullanıldığını bildiğim için 30.000 kilometredeki aracın kondisyonunundan etkilendim. Tüketicinin SUV segmentindeki bir araçtan ilk beklentilerinden biri kötü yol koşullarında sağlamlık ve Skoda Yeti bu anlamda tam puan alıyor.

Aracı ilk toprak ve kötü yol koşullarında test ettik. Süspansiyon stroğu ve aracın yüksek süratte yol tutuş özellikleri mükemmel. Bazı sürücülere süspansiyon sert gelebilir ama yumuşak süspansiyonla arzu edilen yol tutuşu sağlamak imkansız. Skoda Yeti’de bu açıdan gerekli dengeyi mükemmel sağlamış. Yeti gerektiğinde 4 tekerlekten çekişe geçiyor olmasına rağmen çamurlu toprak zeminde bu geçişi fark etmek çok zor, sürekli 4WD bir aracı kullanıyor hissine kapılıyorsunuz. Bu gerekli elektronik sistemlerin son derece başarılı çalıştığını gösteriyor. Otomatik yokuş iniş sistemi het türlü koşulda sürücüye birşey bırakmıyor.

Asfalt zeminde Yeti yol tutuşu ile bir otomobil hissini veriyor. Bu his aracı zorladığınızda tehlikeli olabilir çünkü Yeti’nin yüksekliği ve ağırlık merkezinin getirdiği doğal SUV özellikleri araç tutunma becerisini kaybetmeye başladığında kontrol kabiliyeti (handling) açısından sürücüyü zorluyor. Yeti ile asfaltta otomobil değil SUV kulandığınızı unutmamanız gerekiyor. Yol tutuş yavaş virajlardaki kafadan kayma eğilimine rağmen son derece etkileyici.

170 HP güçündeki dizel makinenin torku mükemmel. Kontrol sistemleri olmasa özellikle alçak süratde ve toprak zeminde araç patinaja geçiyor. Altı ileri manuel vites kutusu çok iyi ama bu otomobili benzinli motorlarda sundukları gibi bir DSG vites kutusu ile kullanmayı isterdim. Performans açısından ilave olarak isteyebileceğiniz bir şey gerçekten yok. Gerek durarak kalkış gerek seyir halindeki ivmelenme mükemmel. Daha kuvvetli bir motorum olsun asla istemezsiniz. Alman üreticilerin 2.0 dizel motorları gerçekten tüketiciyi memnun ediyor. Volkswagen’in 2.0 dizel motoru bunların en başarılılarından biri. Kullandığımiz Yeti test boyunca 100 kilometrede ortalama 9.6 litre yaktı. Bu rakam 2.0 dizel motorların bu ağırlıktaki genel sarfiyat değerlerinin içinde.

Yeti’nin 2.0 TDI modeli vergi rejimi açısından düşük segmentde olmadığı için tüketiçinin alırken zorlanacağı 2.0 litre sınıfında. Bu yüzden 1.2 litre benzinli motor seçeneği tercih ediliyor. Yakında çıkacak olan 1.6 litre dizel motoru ile Yeti hem performans hem de vergi avantajının getirdiği fiyatı ile tüketicinin gerçek beklentisini sağlayabilir.Okunma: 8678
Yazarın diğer yazıları
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Havayastığı olan otomobillerde dikkat edilmesi gerekenler
Her şeyden önce aracınızın teknik özelliklerini iyi bilmeniz gerekiyor. Eğer havayastığına sahip bir otomobiliniz varsa, nerede ve ne şekilde olduklarını, otomobilinizin üreticisinden veya aracınızın kullanma kılavuzundan öğrenmenizde..