Formula 1'in Lastikçisi Pirelli !
Formula 1'in Lastikçisi Pirelli !

F1 araçlarının , yeni lastik tedarikçisinin Pirelli olacağı dün resmen açıklandı.

Dün Cenevre’de gerçekleşen Dünya Motor Sporları Konseyi’nde (World Motor Sport Council) bir dizi yeni kararlar daha alındı.
Renault pilotu Nelson Piquet Jr.'un takım emriyle kaza yapıp birinci pilot Fernando Alonso'nun 2008 Singapur Grand Prix'sini kazanmasını sağlayan 'crashgate' skandalı ve Ferrari takımının 13 yıllık çalışanı Nigel Stepney’ in McLaren’e bilgi sızdırdığı ‘stepneygate’ skandalının ardından, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), F1 takımı çalışanlarının özel bir lisansa sahip olması ve yaptıkları hatalar karşılığında lisanslarının ellerinden alınıp, F1’den men edilmesi konusu üzerinde çalışmalar başlattı.
Schumacher’in tartışılan 20 sn.lik cezasının da kurallarda belirtildiği vurgulandı. Kurala gore, güvenlik aracı altında biten yarışlarda güvenlik aracı son turda pit yoluna yönelir ve araçlar birbirlerini damalı bayrağa kadar geçemez. Monako Grand Prix’de Schumacher, yasak olduğu halde Alonso'yu geçti ve ceza aldı.
Kanada Grand Prix’inde arabasını pit alanına yeteri kadar hızlı geri getiremediği gerekçesiyle 10,000$ para cezasına çarptırılan McLaren pilotu Lewis Hamilton’un yaşadığı gibi durumlar içinde ‘maksimum zaman’ şartı getirildi.
Ayrıca, düzlüklerde hava sürtünmesini azaltıp aracın daha kolay hızlanmasını sağlayan F kanalı (F-duct) yapısının da kullanımı yasaklandı. Arka kanatın kullanımıyla ilgili de düzenleme getirildi. Buna gore, ilk iki lapta kanat kullanılmayacak, fakat ondan sonra araç eğer gerideyse kanadı kullanabilecek. Araç ve sürücünün toplam ağırlığı da 20 kilogram daha arttırılıp, 640 kg’a yükseltildi.
Yeni kurallarla Formula 1’de rekabet daha da kızışacak ve görsellik artacak. Önümüzdeki yıl uygulanacak kuralların etkilerini heyecanla bekliyoruz.
Toplam okunma: 6755
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
CBC - Cornering Brake Control (Viraj fren kontrolü)
ABS’ye entegre olarak çalışan CBC sistemi, viraj içerisinde fren yapıldığında, viraja göre içte ve dışta kalan tekerleklere optimum fren dağılımını gerçekleştiriyor. İlk kez 1997 yılında BMW 528i’de karşımıza çıkan CBC sistemi,..