Formula1'de huzur lüks oldu..
Formula1'de huzur lüks oldu..

Formula Bir’de huzur batıyor.

Formula Bir için geçen yıl ortasında yazdığımız bir yorumda köpekbalıklarının birer birer temizlendiğini belirtmiş ve spor adına daha iyi şeyler olacağını düşündüğümüzü eklemiştik. Gerçekten Max Mosley, Flavio Briattore, Ron Dennis ,Eddie Jordan ve doğal nedenlerle giden Enzo Ferrari’den oluşan bu “köpekbalıkları” geçen sezon sonuna kadar birer birer ayıklanmıştı,elimizde kalan tek mümtaz şahsiyet ise her devrin adamı Bernie Ecclestone oldu.

Bu yıl enteresan bir şekilde başladı ve geçtiğimiz sezon Brawn takımına takımlar ve pilotlarda dünya şampiyonluğunu getiren diffüzör gibi bir eşitsizlik olmadan hem de çok şampiyonlu, çok adaylı bir başlangıç bile yapıldı. Schumacher’in dönüşü, Mercedes’in takımlaşması, McLaren’in çifte şampiyon pilotla yarışması,Alonso’nun Ferrari’ye geçip şampiyonluğunu sahte kazada çaldığı Massa ile takım arkadaşı (!) olması çok enteresan hareketlerdi .Ayrıca yeni kurallar ilk yarış haricinde heyecana katkıda bulundu ve Red Bull’ların pole pozisyonlardaki açık ara farkına rağmen 3 takımın duble yaparak başladığı bir sezon oldu.

Ama ya nazar değdi ya da başka bir şeyler olmaya başladı. Bu sene ortaya çıkan yeni bir uygulama ile yarış komiserler kuruluna eski yarışçıların başkanlık etmesi ile F1 de, “olacak” denilip de olamamış bütün pilot eskilerinin bavullarındaki eski hesapları ortaya döktüğü bir yer haline geldi. Bu da sporu spor olmaktan çıkartmak üzere..

Bu iddiayı olaylarla örnekleyelim, Monaco yarışından başlarsak son Valencia yarışı öncesi açıkça deklare edilene kadar net olmayan,”Güvenlik aracının son turda çıkması halinde geçiş yapılmaz” kuralını ihlal edip Alonso’yu geçen Schumacher’e eski düşmanı- anlaşılan hala düşmanı, olan Damon Hill başkanlığındaki heyet 20 saniye ceza verdi. Bu ilk olduğu için sorun yok. Zaten ne bir itiraz geldi ne de bir protesto sesi yükseldi. Eğlendiğimizle kaldık, Alonso’nun aslında ne kadar biçare bir pilot olduğunu ve daha sonra McLaren’de yaşadığı uyumsuzluk ve Renault’da karıştığı skandalın nedensiz olmadığını da anladık. Anlamayanlar bir tek Ferrari yönetimi, ki o da “Santander” parası nedeniyledir diye düşünüyoruz.

Monaco’daki olaydan sonra Türkiye’de Webber pistin en hızlı yerinde takım arkadaşı ve ona göre en büyük rakibi Vettel’i kendisi hem çizgi avantajını kaybetmiş hem de otomobilinin dörtte üçü geçilmişken sıkıştırdı ve yarış dışı bıraktı. Bunun en ufak bir incelemesi bile yapılmadı halbuki bu otomobil McLaren olsaydı ciddi bir inceleme ve ceza gelebilirdi. Takım emirleri nasıl yasaksa bu aşamada her aktivite yarış içi olay sayılmalıdır ama burada es geçildi. Kanada her nasılsa olaysız geçti ve Valencia’da bu sefer Hans Harald Frentzen efendinin pisti sirke çevirdiğini izledik. Hamilton, Webber’in tamamen en başta verdiği pozisyonlar nedeniyle oluşan saldırganlığı nedeniyle yaptığı anlamsız kazadan hemen sonra tıbbi yardım otomobilini geçti ve diğer pilotlar bekledi.Bu Hamilton’a Alonso ve diğer takip eden pilotlara yaklaşık sekiz pozisyonluk bir avantaj sağladı. Aynı sırada 9 pilotun daha pit bölgesi hız limitini ihlal ettiği ve güvenlik aracını takip hızını ihlal ettikleri de saptandı. Hamilton’a 15 tur kadar sonra lutfen gözüken bir pitten geçme cezası verildi ki bu sırada “Atı alan Üsküdar’ı geçmiş” ve yarış şekillenmişti. Diğer pilotların beşine ise yarıştan sonra beşer saniye ceza verildiği açıklandı. Bu zaten yaptıkları ihlallerle kazandıkları zamanın karşılığı bile değil. O zaman “neden Schumacher’a 20 saniye?” demezler mi adama?

Tabii, bu arada Ross Brawn’ın Schumi’ye yaptırdığı hatayı da görmezden gelmek olmaz. Sert lastikle yarışın başında üçüncülüğe çıkan ve en az 40 tur daha dayanacak pilotu çağırıp ve trafik geçene kadar bekleyecek pozisyonda geri göndermeyi düşman ordusu bile yapmaz. Yürümüyor diye şikayet edilen Schumacher’in Mercedes’inin yumuşak lastikler takıldıktan sonra son 5 turda üç kez en iyi tur zamanını elde etmesi ise çok dikkat çekiciydi. Özetle bu yıl keyifli oluyor ama buna katkıda bulunanlar takım ve pilotlar kadar da dış etkenler. Bu da bazen can sıkıcı çünkü spor seyretmek isteyenlere devamlı entrika varmış havasını vermek hoş değil.Bu kargaşanın sonunda bu sezonda tahminen Vettel-Hamilton Finali gözüküyor ve burada sporu sevenlerin gönlü sessiz sedasız işini yapan sempatik Vettel’de.

Ama bir detay varki hep aklımızda… Buz adam Raikkonen toz toprak içinde ralli yaparken Alonso, Valencia’da Kobayashi’ye geçiliyor..Bu garip değil mi?

Toplam okunma: 6616
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Fren yardımcı sistemleri
Fren sistemlerinin, günümüzde de olmazsa olmaz yardımcıları bulunuyor. Aslında hayatımıza çeşitli kısaltmalarla giren bu yardımcıların temel görevi otomobilinizi olduğundan daha kısa mesafede ve güvenli bir şekilde durdurmak. ABS,..