Pikes Peak'ten Motorsporları dünyası nasıl gözüküyor.
Pikes Peak'ten Motorsporları dünyası nasıl gözüküyor.

Bu yazının başlığına ilham veren Dünyanın öte ucunda, Colorado Amerika’da koşulan efsanevi Pikes Peak Tırmanma yarışı. 1916 yılından beri koşulan bu müthiş yarış bu yıl da 27 Haziran’da yapıldı . 22 kategoride yapılan yarışta en çok merak edilen bölümde yani ”limitsizlerde” Yeni Zelandalı Rod Millen’ın 1994 yılından beri kırılamayan 10 dakika 04 saniyelik rekoru yine kırılamadı. En merak edilen “limitsiz” kategoride Play Station meraklılarının GT5 oyunundan bilecekleri Suzuki SX4 Pikes Peak Twin Turbo V6 10 dakika 11 saniye ile birinci oldu, Nobuhiro Tajima idaresindeki otomobil çok speküle edilen Paul Dallenbach’ın Chevrolet Special’ını ve en çok bahis alan Rhys Millen’ın Hyundai Genesis RMR JE09 otomobillerini rahatça geçti.

Bu rakamların ne manası var diyenlere başka sayılar verelim. Pikes Peak Parkuru tam 20 Km. (12.42 Mil ) 156 viraj ve son 1.9 km.si haricinde toprak bir parkur. Yani rekor derecesi ortalaması 119,2 km/s ortalamasına sahip bu yıl birinci gelen ise 117.8 KM saat ortalama yapmış. Bunlar baş döndürücü hatta korkutucu figürler. Burada daha önceki rekortmenler arasında Walter Röhrl, Ari Vatanen gibi isimler de var. Bu yüzden Colorado’nun bu önemli dağına her yıl beşyüzbinden fazla meraklı gidip günlerce dağ başında kamp yaparak bu olaya şahitlik etmek istiyorlar. Amerikalıların Dünya kupasında artık standart hale gelen katılımını ve başarısını anlamakta güçlük çeken “futbol uzmanı” spor yazarları bir de bu örneği bilseler spor denilince bu ülkelerde neler olduğunu belki biraz daha anlayabilirler.

Pike Peak’ten bu tarafa bakınca görünen manzara ise şu: Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu TOMSFED kurulduğundan beri bu alanda kan kaybeden bir ülke oldu. Bunun en önemli göstergelerinden biri Formula Bir ve WRC konusunda seyirci çekememek. Bu yıl biraz kıpırdanan F1 yine de 2011 yılından sonra Tüğrkiyede kalmayacak gibi gözüküyor.Bırakın standart insana otomobil camiasına bile duyurulamayan WRC ise daha da içler acısı durumda. Bunların yarattığı kaynak israfı nedeniyle özellikle Türkiye şampiyonaları, yetiştirme programları ve benzeri temel aktivitler ise çökmüş durumda. 1970 li yıllarda tüm Türkiye’nin nefes nefese takip ettiği 100 katılımlı Günaydın Türkiye rallileri, yüz binlerin izlediği ilkel ama heyecanlı Şehiriçi pist yarışları artık sadece nostalji.

Bu , vebali sadece federasyona ve kemikleşmiş çalışanlarına yüklenebilecek bir suç değil. Bunu tüm basın, tüm otomobil dünyası ve tüm sporseverler olarak eşit olmasa bile belli ağırlıklarla hak ediyoruz. Sonuçta orada bir dağ var uzakta, dünyanın en önemli tırmanma yarışı yapılıyor..Daha yakında İngilter’de Goodwood Festival of Speed diye bir organizasyon var, dünyanın en önemli otomobilsever organizasyonu ama biz bunu ne duyuyoruz ne görüyoruz. “Bunca derdin arasında ne alaka “ ise bu ülkenin yüzmilyonlarca dolarını harcayarak Formula 1 pistini yapmakta o kadar alaka denir. Bir tanımlama vardır , katılırsınız katılmazsınız am ilginçtir “Biz Türkler, Kumpasla ölçer, tebeşirle işaretler baltayla keseriz “ diye. Bir konu hakkında temel kültür verilmeyen bir toplumun o olayın en üst katmanlarıyla tanıştırılması, astronomik fiyatlarla oraya çağırılması ve üstüne üstlük bu konuda hiçbir pazarlama faaliyeti yapılmaması bu tanımlamayı en azından bu işin başındaki Federasyon ve kemikleşmiş kadro için geçerli kılıyor..Yani bizler Pikes Peak,Goddwood, Concours D’Elegance,Race of the Champions gibi olayları bildiğimiz, izlediğimiz ve sevdiğimiz gün bu federasyonu suçlamaktan vazgeçeriz ancak sporcu yetiştirme fakiri bu ülkede dünyanın en pahalı lisans ve vize ücretlerini asla anlamayız…

Meraklılarına Pikes Peak Haritası

Toplam okunma: 6132
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Farlar ve far sistemleri
Otomobil farlarının temel işlevi, insan gözünün objeleri göremeyeceği karanlık ortamları aydınlatarak; sürücülerin yolu ve objeleri görmesini, ayrıca diğer sürücüler tarafından fark edilmelerini sağlamaktır. Bir otomobilin ön kısmında;..