Red Bull, Red Bull'a karşı
Red Bull, Red Bull'a karşı

İngiltere GP’Sİ Silverstone’da başladığı sırada artık bu yıl gelenekselleştiği gibi ilk iki sırada RedBull pilotları vardı. İkisinin alacağı tam puanlar -ki bu yarış sırasında da net olarak gözüktüğü gibi kesin gibiydi, Red Bull takımını takımlar yarışmasında ilk sıraya Pilotlar sıralamasında her ikisini de Hamilton’un ensesine yapıştıracaktı. Sezonun tam ortası olduğu için de bundan sonra her iki şampiyonayı da açık araya taşımaları mümkün olacaktı. Ancak start anında Webber yaptığı daha iyi çıkışı takım arkadaşının çizgisini kapatarak korumaya kalkınca ve Vettel bunun üzerine hata yapıp ısrarcı olunca olanlar oldu ve Vettel lastik patlatarak sonunculauğa düşecek bir pist dışı olayı yaşadı. Bu konuda Vettel’in hatası daha büyük ama Webber'in genel tavrının bu durumda etkisinin olmadığını söylemek mümkün değil. Bunu daha iyi analiz edebilmek için yarış sonrası telsizden gelen kutlamaya “2 numara için fena değil di mi?” diyerek verdiği cevap çok açık..İki saatlik bir yarıştan sonra dahi - takımına karşı bile, ne kadar hırs içinde olduğunu anlamak için psikolog olmaya gerek yok.

Bu olaylar aslında biz seyircilere daha keyifli bir yarış izleme fırsatı verdi çünkü önde oluşan sıkıcı tabloya karşın Vettel yedinciliğe kadar tırmanırken olağanüstü güzel bir yarış çıkarttı .Ama sonuçta McLaren Red Bull’un hatalarından yararlanarak her iki şampiyonada üstünlüğünü koruyor. Bu konuda Red Bull takımının bir an önce pilotları arasındaki çekişmenin takıma zarar vermeyecek çizgiye taşınması konusunda önlem alması gerekiyor.Tabi burada başarının baş mimarı Adrian Newey’in “takımda mutlaka İngiliz milletler topluğundan bir pilot olacak” ön şartı yüzünden daha hızlı ve yetenekli olan Vettel’e Webber’in yaptıklarının yumuşak geçişlerle idare edilmesinin çok etkisi var. Bundan yıllarca önce Senna ve Prost arasındaki savaşın Marlboro McLaren’i nasıl etkilediğini henüz yarış camiasından kimse unutmamıştır. Mc Laren bu çekişme sonunda Prost’la el sıkışıp "Profesör’ün" Ferrari’ye gitmesine ses çıkartmamıştı. Onunyerine sakin bir ikinci pilot olan ve tüm camianın sevdiği Gerhard Berger’e ikinci otomobilini verip rahata ermişti. Webber’in en iyi otomobille ilk ve belki son buluşmasının sonunda elde edebileceği bir şampiyonluk hayalinin onda yarattığı yıkıcı hırs Red Bull’un belki takım olarak tek şansının önüne geçecek. Bunun bu boyuta varmasını bakalım daha ne kadar izleyecekler.

Ayrıca FIA ‘nın Ferrari "karşısında" aldığı tutumun artık çok fazla açık olduğu da Silverstone’da Alonso Kubica kapışmasında ortaya çıktı. Sporun ruhunda hızlı olanın geçmesi varsa, savunma yapanın da belli bir noktadan sonra haklarını daha spora uygun kullanmasının olması gerekir. Bu yarışta Nigel Mansell ve ekibinin, Alonso her ne kadar sevimsizliği ve hiçbir takımda tutunamayacağını her yere huzursuzluk götürmesiyle göstermişse de, yan yana gelmiş iki otomobilin birinin avantajlı çizgiyi sertçe kapatmasına ve diğerinin pist dışına taşmasına yarış gereği kararı verip Pitten geçme cezası vermeyi düşünmemesi bile gerekirdi. Bu yüzden bir yandan heyecan dolu bir sezon yaşarken diğer yandan da manipülasyon iddialarının gittikçe ayyuka çıkması, Red Bull gibi büyük bir başarı gösteren, Force İndia gibi çıkışa geçen takım ve diğer genç pilotlarınn motivasyonunu ve başarısını ciddi şekilde zedeliyor. Ferrari ve McLaren’in sporun üzerinde tıpkı üç büyüklerin Futbolumuzda durduğu gibi duran gölgelerinin kaldırılmasına evet, ama böyle değil..

Bu yılın sonunda Red Bull ve Onun pilotlarından birinin Şampiyonluğu gözüküyor ama bunu olması için önlerindeki en büyük engel yine kendileri..

Toplam okunma: 6445
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Uzun huzmeli farlar
Uzun huzmeli far geliştirilirken, kısa huzmeli farlar ile açısal olarak entegre çalışması planlanmıştır. Uzun huzmeli farların yolun daha ilerisindeki objeleri görünür hale getirmesinin mantığı, aydınlatma ışık kaynağının, odak..