RedBull marşı devam ediyor...
RedBull marşı devam ediyor...

Yaz tatili öncesi son yarış olan Macaristan GP’si de Formula 1’in bu sezon oluşan karmaşık tablosunu çözmedi. Aslında sezonun ne olacağı en azından şampiyon olacak takım açısından çoktan belli . Ama bu yıl ortaya çıkan "verilen ve verilmeyen cezalar" konusu her yarışı ayrı bir muamma haline getiriyor. Ne yazık ki Her yarış sonrasında cezalardan bahsettiğimizin farkındasınız. Bu kez de Red Bull’a verilen çok ağır bir on araba boyu cezası ortaya çıktı. Daha önce tüm yarışı baştan aşağı belirleyen bir hareket yaparak güvenlik aracını geçen Hamilton’a verilen cezanın aynısı bu kez açık ara önde giden Vettel’e verildi. Sebep ise yarış liderine on araba boyu yaklaşmamak. Birisi Hamilton’a yarışı verdi diğeri Vettel’den yarışı aldı. Adalet? Ama bu olup biten arasında Webber’in eline geçen fırsatı çok iyi kullandığının hakkını teslim etmek gerek. Özellikle Pit stoplara kadar mükemmel bir performans sergiledi ayrıca tüm takımlara supersoft lastiklerin aslında onbeş tur ortalama dayanır efsanesinin de yanlış olduğunu gösterdi. Vettel ise “nerdeyse kazandığı” yarışlar listesine bir isim daha ekledi .


Vettel'in isyanı

Gözüken o ki yıl sonunda RedBull takımı - cezalar izin verirse, şampiyon olacak. Vettel Webber arasında ise bugüne dek Webber’den yana olan şans faktörünün kime döneceği yeni bir Dünya şampiyonu çıkartacak. Bu tablonun arasına bugünkü performansları ile Hamilton veya Button’ın girmesi mümkün gözükmüyor. Ferrari ise geç kaldığı için farkları kapatabilecek durumda değil.Takımlarda asıl mücadele ikincilik için olmaya başlayacak ki burada da McLaren , son yarışlarda her ne kadar Ferrari’ye yaklaşamıyorlarsa da 7 yarışta 66 puan avantajını erittirmez gibi duruyor. Bunun üzerine söylemese de, Alonso lehine yapılanlardan sonra küskün ve isteksiz Massa’nın ne kadar agresif olacağı ayrı bir soru işareti.

Dünkü yarışın önemli görüntülerinden birisi de Webber gibi eski “paspasların” ve Barichello gibi eski “sözde dostların” bu sene dişleri dökülmüş kurt misali ,pistlerin en kötü otomobillerinden birinde yakaladıkları Schumacher’e yaptıkları idi. Webber tur bindirdiği Schumi’yi geçince telsizden sevinç nidası vermekten kendini alamadı ki bu onun daha iyi otomobile bindiği zaman Schumacher’den daha iyi pilot olmadığını hala anlamadığını gösteriyor. Bu yüzden de en az Schumacher’in gençliğinde olduğu kadar antipatik kalıyor. Öte yandan Schumi’nin sadece bir puan peşinde koşarken Barichello’ya yaptığı hareket ise onun uzun zamandır göstermediği eski agresif yüzünün bir yansıması gibiydi ve yedi kez şampiyon olmuş bir pilota hiç yakışmadı. Bu konuda cezasını SPA yarışında on sıra geriden başlayarak çekecek olan Schumacher’in seneye Mercedes ile devam edip etmeyeceği gerçekten artık merak konusu oldu.

Yedi yarış sonra tüm cevaplar ortaya çıkmış olacak..

Toplam okunma: 6544
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Valfler
ABS, ilişkili olduğu her frene valflerle bağlanır. Valfler çalışırken üç farklı işlevi yerine getirir; İlk aşamada, açık olan valf uygulanan basıncı direkt olarak frenlere iletir İkinci aşamada, fren hattını bloke eden valf, fren..