Vettel Kazandı, Spor kazandı..
Vettel Kazandı, Spor kazandı..

Bu sezon başladığında her yarış meraklısı geçen sezonun ikinci yarısında Brawn'a ecel terleri döktüren RedBull ve genç pilotu Vettel'i favoriler arasında gösteriyordu. Bu konuda en büyük kredi,Red Bull takımının en başta efsane tasarımcı Adrian Newey'nin olağanüstü şase ve aerodinamik uygulamalarıyla Ferrari ve Mercedes gibi kendinden çok güçlü rakipleri geride bırakacak bir otomobil yaratmasına verilmeli, ama Vettel'in hızı ve Webber'in tüm davranış bozukluklarına rağmen tecrübesiyle bu otomobillerin hakkını vereceği de bilinen bir gerçekti.

Her ne kadar sezon Vettel'in teknik problemi nedeniyle Ferarri dublesiyle başladıysa da ikinci yarıştan itibaren RBR ipleri eline aldı ve rekor seviyelerde Pole pozisyon, Hızlı tur ve yarış liderliği sayılarıyla şampiyon olacağını herkese kabul ettirdi ama burada Webber faktörü ortaya çıktı ve takımda Ferrari, McLaren veya Renault'da asla ortaya çıkmayacak bir lider pilot sorunu yaşanmaya başladı. Ömründe ilk ve büyük ihtimalle son kez şampiyonluk fırsatı eline geçen "vasat" pilot Webber Vettel'in de gençliği ve tecrübesizliği nedeniyle buna katkıda bulunmasıyla ve takımda huzursuzluk yarattı hem takımın hem de arkadaşının şampiyonluğunu tehlikeye soktu.

Bu arada sezonun ilk yarısı sona ererken Ferrari'de canlandı ve elindeki tüm imkanları Alonso'nun lehine kullanmaya başladı. Bunların içinde Massa'nın harcanması bile vardı ki Macaristan yarışında müthiş bir tempo yakalayan Massa kuru bir emirle kenara çekildi ve Ferrari takım emri nedeniyle ceza aldı ama Alonso'yu da potaya soktular. Bu arada Webber Schumacher'in sürünen Mercedesini geçtikten sonra " çok güzel bir his bu" veya yarış kazandıktan sonra takımına "ikinci pilotunuz için fena değil di mi?" gibi kinayeli mesajlar göndererek ruh halini sergiliyor ama İstanbul yarışında kendisini geçmekte olan takım arkadaşını engellemeye çalışırken kazaya sebep olarak takımını hem bir dubleden etmeye ve diğerlerini potaya sokmaktan geri durmuyordu. Vettel bu psikolojik faktörlerle uğraşırken hem teknik, hem tecrübe problemleri de yaşıyordu.Sezonun sondan üçüncü yarışında son 5 turda motor patlatarak kalması, Valencia'da güvenlik aracıyla arasını fazla açması gibi olaylar bunların en önemli örnekleri. Bu yüzden son iki yarışa Alonso önde Webber arkada Vettel umutsuz bir puanda en arkada girdiler.

İşte burada RedBull takımının tüm dünyaya verdiği sportmenlik dersine sıra geliyor. Schumacher dahil tüm bilenler RBR'nin Webber adına takım emri uygulaması gerektiğini ifade ederlerken. Takım Lideri Horner, matematiksel olarak şansı olan her pilot serbesttir diyerek Vettel'in şampiyonada kalmasını sağladı. Sonuçta Brezilya yarışını da alan Vettel son yarışta da kusursuz bir birincilik aldı ve rakiplerini bekledi.Alonso ve Webber, Petrov'un Renault'sunu 40 tura yakın geçemediler ve Vettel sonuna kadar hakedilmiş, takım emri gibi garabetlerle lekelenmemiş bir şampiyonluk kazandı. Bizler de müthiş bir sezonu müthiş bir finalle izleme keyfine eriştik. Teşekkürler Red Bull'a ve Vettel'e...

Bir iki sözümüz de kaybedenler olacak. Önce Alonso.. Yarış sonrası Alonso kırk tura yakın geçemediği Petrov'a yumruk sallarken görüntülendi. Ferrari Renault'ya da takım emri veremedi veya Briattore onun kazanması için bir düzmece kaza yaptıramadımı diye kızıyor diye düşünmemek elde değil. Petrov'u Abu Dhabi gibi bir pistte kırk tur geçemeyen Alonso Macaristan gibi bir pistte Massa'yı nasıl geçecekti. Kızma birader derler adama...Ferrari ise kendi pilotu Massa'nın belki de tek dünya şampiyonluğu şansını sahte bir kaza dümeniyle elinden alan bir pilotu bu efsane takıma almak ve takım emri ile korumaya almaya tevessül etmenin markaya verdiği zararı belki sezon sonu değerlendirmesinde anlar.

Webber' e gelince "takımın birinci pilotunun kim olduğunu" veya "yedi kez şampiyon olmuş" Schumacher'in elinde hangi rekorları tuttuğunu artık öğrenmediyse bir daha öğrenme fırsatı olmayacağını anlamaktan başka bir çaresi yok.

Tekrar tebrikler ve teşekkürler Red Bull bize sportmenliği hatırlattığınız için

Toplam okunma: 6337
YORUMLAR ( 0 )
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcı Adı:
Şifre:
TEKNİK BİLGİLER
Fren sistemleri
Otomobillerimizi durdurmak veya yavaşlatmak için frenlere ihtiyaç duyuyoruz. Oldukça ağır bir yük taşıyan fren sistemi, tüm elektronik gelişmelere rağmen temel görevini sürtünme enerjisiyle gerçekleştiriyor.Günümüzün otomobillerinin..